Radni PiS: W Rzeszowie potrzeba pilnych zmian w systemie organizacji ruchu

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 22 maja 2020

Korki na al. Piłsudskiego w okresie przed pandemią koronawirusa
Fot. Karol Woliński

Rzeszów potrzebuje pilnych zmian w całym systemie organizacji ruchu w mieście - uważają radni Prawa i Sprawiedliwości. Do takiego spostrzeżenia skłoniła ich analiza najnowszego „Rankingu miast przyjaznych kierowcom” przygotowanego przez serwis Oponeo. Zdaniem radnych PiS najważniejsze wnioski dla Rzeszowa, które nasuwają się po analizie rankingu to duża liczba kolizji i zakorkowane ulice. Radni złożyli w tej sprawie interpelację do prezydenta Tadeusza Ferenca.

Ranking, z którym można zapoznać się TUTAJ, dotyczy 19 największych miast w Polsce, które zostały podzielone na dwie grupy ze względu na liczbę mieszkańców. Jak argumentują jego autorzy, wszystko po to, aby uniknąć porównywania prawie dwumilionowej Warszawy z niespełna dwustutysięcznym Rzeszowem pod względem korków w centrum czy liczby kolizji drogowych. W kategorii miast do 300 tys. mieszkańców Rzeszów zajął 5 miejsce (na 8 miast), jednak ta średnia nie do końca oddaje pozycję miasta w kategoriach cząstkowych, bo w niektórych z nich miasto jest na końcowych miejscach.

- Wnioski wypływające z „Rankingu miast przyjaznych kierowcom” są niepokojące i pokazują jak wiele w Rzeszowie jest jeszcze do zrobienia, aby po mieście można było poruszać się sprawnie i bezpiecznie bez marnowania czasu w korkach. Nasz klub składał wiele ważnych propozycji, które miały na celu poprawić organizację ruchu w Rzeszowie. Zwracaliśmy m.in. uwagę na konieczność realizacji niektórych koniecznych inwestycji drogowych, optymalizowania funkcjonowania komunikacji miejskiej w zakresie taryf, cen biletów i przebiegu linii, poprawy użyteczności tablic informacyjnych zmiennej treści czy wprowadzenia we współpracy z ościennymi gminami biletu aglomeracyjnego i wspólnego rozkładu jazdy na terenie aglomeracji. Niestety władze miasta nie potrafiły z tych pomysłów skorzystać, pomimo tego, że mogłyby one znaczącą poprawić jakość komunikacji w Rzeszowie – wskazuje Marcin Fijołek, przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Fot. oponeo.pl

Fot. oponeo.pl

Jak wskazują radni Prawa i Sprawiedliwości wśród badanych miast do 300 tys. mieszkańców w kategorii liczby kolizji od Rzeszowa gorzej wypadły tylko Katowice, natomiast w zakresie średniej prędkości poruszania się po mieście Rzeszów wspólnie z dwoma innymi miastami z najmniejszą liczbą punktów znalazł się na samym końcu.

Fot. oponeo.pl

- Rzeszów ciągle nie może doczekać się budowy kluczowych inwestycji drogowych takich jak Wisłokostrada czy wiadukt łączący Wyspiańskiego z Hoffmanową. Szczególnie powstanie tego drugiego połączenia staje się krytyczne ze względu na budowę przez samorząd województwa stacji serwisowej dla kolei aglomeracyjnej przy stacji Staroniwa. Na stałe obniży to przepustowość przejazdów przez tory na ul. ks. Jałowego i ul. Langiewicza i utrudni komunikację z osiedli Kotuli, Baranówka i Krakowska Płd. Bez zrealizowania wiaduktu w tamtym miejscu niska przyjazność miasta kierowcom udokumentowana przez „Oponeo” spadnie jeszcze bardziej – podkreśla radny Robert Kultys.

W zakresie prędkości poruszania się Rzeszów zajął przedostatnie miejsce zarówno w odniesieniu do samego centrum miasta (26 km/h), jak również obszaru całego miasta (42 km/h).

Fot. oponeo.pl

Fot. oponeo.pl

Fot. oponeo.pl

Szef klubu PiS Marcin Fijołek złożył interpelację „w sprawie poziomu bezpieczeństwa komunikacyjnego w Rzeszowie oraz średniej prędkości pojazdów poruszających się po centrum miasta oraz na całym jego obszarze” skierowaną do prezydenta Rzeszowa. Radni uważają, że słabe wyniki Rzeszowa w rankingu powinny być inspiracją do nowych działań miasta w dziedzinie komunikacji.

„Konieczność zmian przez nas postulowanych potwierdziły także wspomniane na wstępie badania jakości ruchu prowadzone przez niezależne podmioty.

Mając powyższe na uwadze zwracamy się do Pana Prezydenta z pytaniem: jakie działania planuje Pan podjąć, aby zmniejszyć liczbę kolizji oraz usprawnić ruch samochodowy w zakresie poprawy średniej prędkości poruszania się po rzeszowskich ulicach?” – czytamy w interpelacji.

- Przemyślana polityka transportowa i inwestycyjna miasta decyduje o tym, czy organizacja ruchu i cały system transportu funkcjonuje sprawnie. Pora, aby władze miasta otworzyły się na pomysły, które również nasz klub proponuje i podjęły rzeczową dyskusję, ponieważ od jakości komunikacji w mieście zależy to, czy miasto utrzyma się na ścieżce wzrostu - podsumowuje radny Waldemar Szumny.

Red.

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4