Od 1.10. cztery linie MPK do gminy Boguchwała: 3, 34, 45 i 56. Jest zgoda radnych [AKTUALIZACJA]

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 25 września 2018

Do tej pory autobusy linii nr 3 kończyły trasę w Boguchwale, ale bez porozumienia między Rzeszowem i tą gminą. Od października linia ma zostać wydłużona do Lutoryża
Fot. Paweł Bialic

Od 1 października tego roku, 4 linie MPK, w tym dwie całkowicie nowe, będą kursowały do gminy Boguchwała w ramach porozumienia międzygminnego pomiędzy gminą miasto Rzeszów i gminą Boguchwała. Pisaliśmy już o nim TUTAJ. Decyzję o zawarciu porozumienia między samorządami podjęto jednogłośnie podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa.

Linie, które będą obsługiwały połączenia na teren gminy Boguchwała to: istniejąca linia nr 3 (kursy do Lutoryża - przedłużenie obecnej trasy do Boguchwały), istniejąca linia nr 34 (na prośby mieszkańców wybrane kursy tej linii zostaną przedłużone do pętli w Kielanówce, dotąd autobusy jadąc na ul. Błękitne Wzgórze przejeżdżały przez fragment tej miejscowości), nowa linia nr 45 (kursy z ul. Bardowskiego do Mogielnicy przez al. Cieplińskiego i ul. Dąbrowskiego) oraz nowa linia o numerze 56 (kursy do Zarzecza z ul. Dworaka), która rozpocznie kursy od 15 października. Za wszystkie kursy od granic Rzeszowa będzie płacić gmina Boguchwała. Porozumienie zostanie podpisane prawdopodobnie w czwartek i będzie obowiązywało przez 3 lata.

Kwestia zawarcia porozumienia dotyczącego kursów do Boguchwały wywołała ciekawą dyskusję podczas sesji Rady Miasta. Większość radnych wypowiadała się z zadowoleniem na temat projektu uchwały.

Podczas dyskusji radny Rozwoju Rzeszowa Witold Walawender stwierdził, że w przyszłości pozostałe gminy ościenne będą również starały się o tego typu porozumienie. Według dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Rzeszowie - Anny Kowalskiej, takie rozmowy są prowadzone z innymi gminami. Prezydent Tadeusz Ferenc podkreślił, że rzeszowska komunikacja miejska jest oceniana bardzo wysoko i oczywiście miasto jest otwarte na takie umowy, jednak tego typu porozumienia muszą być przede wszystkim zbilansowane pod względem ekonomicznym.

Dyrektor ZTM stwierdziła również, że obecny tabor w przypadku nowych porozumień wystarczy, ale będą potrzebne również nowe maszyny, dlatego zakontraktowano około 100 nowych autobusów. Pojazdy według dyrektor ZTM powinny pojawić się pod koniec 2019 roku.

Podczas dyskusji padło również pytanie o darmowe przejazdy dla młodzieży, która będzie korzystać z linii MPK w ramach porozumienia. Według dyrektor Anny Kowalskiej będzie to możliwe do zrealizowania po dokładnym wyliczeniu ilu uczniów z poszczególnych gmin dojeżdża do Rzeszowa. Rozmowy z Boguchwałą trwają i władze tego miasta są na to przygotowane.

Na liniach do gminy Boguchwała nie zmienią się ceny biletów, a pasażerowie zachowają prawa do ulg.

Prezydent Ferenc zakończył dyskusję twierdząc, że jego celem jest taka sytuacja, gdy sprawy darmowych przejazdów młodzieży, nie będą zmartwieniem wójtów poszczególnych gmin ościennych Rzeszowa, a Rady Miasta Rzeszowa i prezydenta Rzeszowa.

Obecnie miasto Rzeszów ma podpisane umowy w sprawie komunikacji z gminami Świlcza, Tyczyn i Lubenia. Pozostałe podrzeszowskie gminy obsługuje sieć MKS, której organizatorem jest Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa”. Podpisanie porozumienia z Rzeszowem nie oznacza rezygnacji przez Boguchwałę z obsługi gminy przez MKS.

Karol Woliński

Aktualizacja

Jak informuje gmina Boguchwała, w okresie przejściowym nowe kursy MPK będą obowiązywać w dni powszednie w godzinach 6.00-18.00. Funkcjonujące obecnie linie MKS w dni powszednie, soboty, niedziele i święta do końca 2018 roku pozostaną bez zmian.

W okresie przejściowym na liniach MKS i MPK będą obowiązywały osobne bilety. Mieszkańcy, którzy zechcą regularnie korzystać z kursów MPK, a zakupili już bilety miesięczne na linie MKS, otrzymają zwrot poniesionych kosztów. Obecnie trwają prace nad utworzeniem jednego, wspólnego biletu.

Wprowadzony od 1 października kursy MPK to pierwszy etap usprawnienia komunikacji na terenie gminy Boguchwała. W okresie przejściowym będzie trwała analiza funkcjonowania systemu oparta przede wszystkim o sugestie i uwagi samych pasażerów. Uwagi można zgłaszać:

- tel. 17 87 55 255

- e-mail: komunikacja@boguchwala.pl

Na podstawie opinii mieszkańców wypracowany ma zostać model docelowy, zarówno dla linii MPK, jaki i MKS, określający m.in. trasy, godziny i częstotliwość kursów. - Równocześnie trwają prace nad drugim etapem porozumienia, które zakłada rozszerzenie komunikacji MPK o kolejne miejscowości - zapowiadają urzędnicy z Boguchwały.

Szczegóły TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4