Przebudowa stacji Rzeszów Główny. Zmodernizowany trzeci peron już oddany

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 22 sierpnia 2020

Fot. PKP PLK

Podróżni mogą już od soboty (22 sierpnia) korzystać ze zmodernizowanego trzeciego peronu na przebudowywanej stacji kolejowej Rzeszów Główny.

- Z nowego trzeciego peronu na stacji Rzeszów Główny od dzisiaj korzystają podróżni pociągów jadących m.in. w kierunku Tarnowa i Krakowa oraz Tarnobrzega i Lublina, a także składów kursujących do i z Przemyśla - wyjaśnia Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Ostatni peron, podobnie jak dwa pozostałe (otwarte już wcześniej perony nr 1 i nr 2) jest wyższy i ułatwia wsiadanie do pociągów. Wszystkie trzy perony wyposażone są w zadaszone wiaty i ławki. Przygotowano dla podróżnych także ponad 100 tablic informacyjnych, które pomagają w orientacji na stacji.

- Komfort i bezpieczeństwo w poruszaniu się osób niewidomych i słabowidzących zapewnia system ścieżek naprowadzających oraz oznaczeń. Jesienią dostępność dla wszystkich podróżnych na stacji Rzeszów Główny zwiększą także windy i schody ruchome - zapowiada Szalacha.

Fot. PKP PLK

Jak już informowaliśmy TUTAJ, od 10 sierpnia na stacji Rzeszów Główny funkcjonuje już liczący 140 metrów długości tunel łączący plac Dworcowy z ul. Kochanowskiego, a także trzema zmodernizowanymi peronami.

- Nowy obiekt zastąpił istniejącą kładkę nad torami i zwiększył poziom bezpieczeństwa. Podróżni zyskali lepszy dostęp do peronów, a mieszkańcy dogodniejszą komunikację między dzielnicami w rejonie torów - przypomina Dorota Szalacha.

W czynnym już tunelu wciąż trwają prace wykończeniowe. Chodzi m.in. o wspomniane 4 windy i 4 pary schodów ruchomych, które powstają przy wejściach do tunelu od strony placu Dworcowego i ul. Kochanowskiego, a także peronów nr 2 i 3.

Oddzielnym zadaniem nie objętym obecnym zakresem prac jest wyposażenie zmodernizowanej stacji w systemy informacji pasażerskiej, w tym tablice elektroniczne.

O szczegółach zakresu prowadzonych robót przedstawionych niedawno przez przedstawicieli PKP PLK informowaliśmy niedawno TUTAJ.

Fot. PKP PLK

Inwestycja realizowana jest z Krajowego Programu Kolejowego, w ramach projektu: „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM)”. Wartość umowy z wykonawcą współfinansowanej ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to 205 mln zł netto.

Do tej pory oprócz prac prowadzonych bezpośrednio na samej stacji Rzeszów Główny, do użytku oddano nowy przystanek Rzeszów Zachodni, zbudowano nowe mosty kolejowe nad al. Wyzwolenia i zmodernizowano przejazd drogowo-kolejowy w ciągu ul. Konopnickiej. Trwają także ostatnie prace przy nowym wiadukcie kolejowym nad ul. Batorego. Końcem sierpnia ma tam być uruchomiony pełny ruch pociągów na nowych torach ułożonych na obiekcie.

Również oddzielną inwestycją będzie modernizacja budynku dworca Rzeszów Główny i placu Dworcowego, prowadzona wspólnie przez miasto i spółki kolejowe w ramach Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Wciąż trwa przetarg na jego budowę.

Red.

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4