Od października większa strefa płatnego parkowania. Trwa montaż parkomatów

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 8 września 2020

Nowy parkomat zamontowany przy ul. Kochanowskiego na osiedlu 1000-lecia
Fot. Paweł Bialic

Od 1 października strefa płatnego parkowania w Rzeszowie zostanie powiększona o dwie nowe podstrefy zlokalizowane na osiedlach 1000-lecia oraz gen. Grota-Roweckiego. W związku z tym od kilku dni trwają tam prace związane z uruchomieniem potrzebnej infrastruktury do obsługi płatnej strefy parkowania.

- Prace roczpoczęły się kilka dni temu i potrwają do końca września. Rozszerzenie strefy odbędzie się zgodnie z planem czyli od 1 października - mówi rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Dostawą oraz uruchomieniem urządzeń potrzebnych do obsługi dwóch nowych podstref płatnego parkowania zajmuje się firma Asseco Data Systems. Łącznie na obu wspomnianych osiedlach gdzie już niedługo będzie obowiązywała opłata za parkowanie, stanie 87 parkometrów – 57 w strefie zielonej obejmującej osiedle 1000-lecia oraz 30 w czerwonej, która obejmie osiedle gen. Grota-Roweckiego. Oprócz tego wykonawca odpowiada również za uruchomienie 11 urządzeń służących do kontroli oraz wykonanie oznakowania pionowego i poziomego.

Za dostarczenie sprzętu potrzebnego do uruchomienia strefy parkowania ratusz zapłacił Asseco Data Systems 4,5 mln zł. W ramach poszerzenia strefy płatnego parkowania powstanie również dodatkowo ponad 1 tys. dodatkowych miejsc parkingowych.

Przypomnijmy, że obecnie strefa płatnego parkowania w Rzeszowie liczy około 2,2 tys. miejsc parkingowych i podzielona jest na dwie podstrefy. Podstrefa niebieska obejmuje ścisłe centrum miasta, natomiast podstrefa pomarańczowa ulice przylegające do centrum. W ich funkcjonowaniu również niedługo dojdzie do pewnych zmian w związku z instalacją nowoczesnego systemu monitoringu, dzięki któremu będzie można na bieżąco sprawdzać ile jest wolnych miejsc w danym obszarze strefy.

Dzięki rozmieszczonym w strefie parkowania kamerom, czujniki i sieci neuronowe będą całodobowo zbierać i analizować dane o parkujących tam pojazdach. Informacja o ilości wolnych miejsc do parkowania w danym obszarze będzie pokazywana na interaktywnych tablicach rozmieszczonych w strefie, a także w specjalnie przystosowanej do tego systemu aplikacji mobilnej.

Za wdrożenie tego systemu również odpowiada firma Asseco Data Systems, a koszt realizacji tej inwestycji wynosi 14,7 mln zł. Uruchomienie systemu monitoringu strefy planowane jest na przyszły rok.

Wokul

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Taki obszar obejmie strefa płatnego parkowania od 1 października. Na zielono i czerwono zaznaczono dwie nowe podstrefy
Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4