Przetarg na przebudowę czterech skrzyżowań nie udał się. Ratusz go powtarza

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 16 października 2018

W tym miejscu, w ramach przebudowy czterech skrzyżowań ma powstać prawoskręt z al. Wyzwolenia w al. Okulickiego
Fot. Tomasz Wrzesiński

Jak już informowaliśmy TUTAJ, w przetargu na przebudowę czterech ważnych rzeszowskich skrzyżowań nie wpłynęła żadna oferta. Chodzi o newralgiczne skrzyżowania al. Powstańców Warszawy z al. Sikorskiego, al. Wyzwolenia z al. Okulickiego wraz z przebudową wylotu ul. Osmeckiego, al. Piłsudskiego z al. Cieplińskiego i al. Niepodległości z al. Armii Krajowej. Najważniejsze zmiany jakie mają zostać wprowadzone na tych krzyżówkach to dobudowa prawoskrętów. Szczegóły tej inwestycji wraz z mapami przedstawiającymi przyszłą organizację ruchu prezentowaliśmy TUTAJ.

Przebudowa ma być realizowana w ramach projektu „Rozwój systemu transportu publicznego w Rzeszowie” finansowanego ze środków UE.

Przetarg od początku miał spore zawirowania. Najpierw termin składania ofert wyznaczono na 25 września, ale jednocześnie założono zupełnie nierealny termin zakończenia robót - 30 października bieżącego roku. W sumie nie wiadomo czy była to pomyłka, czy ktoś zakładał, że tak skomplikowane prace (obejmujące np. wydłużenie przepustów na potoku Przyrwa) da się wykonać w kilka tygodni.

Wkrótce termin zakończenia robót urealniono, przesuwając go o pół roku do 30 kwietnia 2019 r. Termin składania ofert przez wykonawców też przesunięto - na 2 października. Wtedy okazało się jednak, że nie zgłosiła się żadna firma. Przetarg musiał być powtórzony. Tak też się stało. Nowe ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane w poniedziałek, 15 października.

Teraz, w powtarzanym przetargu termin zakończenia robót wydłużono do 30 września 2019 r. (wykonanie umowy ma nastąpić miesiąc później). Na składanie ofert potencjalni wykonawcy mają czas do 22 listopada br.

Tymczasem w innym PRZETARGU na przebudowę skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej zgłosiły się dwie firmy. Ich oferty przekraczają jednak kwotę jaką na tę inwestycję przygotowało miasto. Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów sp. z o.o. z Rzeszowa proponuje wykonanie prac za 2 mln 869 tys. zł, a Eurovia Polska S.A. mająca siedzibę w Bielanach Wrocławskich wyceniła roboty na 3 mln 985 tys. zł. Ratusz założył tymczasem, że prace będą kosztować 2 mln 398 tys. zł. Najtańsza oferta przekracza więc tę kwotę o 470 tys. zł.

W tej sytuacji ratuszowi pozostaje więc albo dołożyć różnicę i podpisać umowę z rzeszowską firmą, albo powtarzać przetarg i liczyć, że w drugim podejściu jednak pojawi się tańsza oferta.

Tomasz Wrzesiński

Przebudowa skrzyżowania al. Wyzwolenia z ul. Obrońców Poczty Gdańskiej ma objąć znaczne wydłużenie istniejącego przepustu na potoku Przyrwa, tak by zmieścił się tam m.in. dodatkowy pas ruchu
Fot. Tomasz Wrzesiński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4