Rowerzyści wnioskują do ratusza. Chodzi o kwestie poprawy warunków jazdy

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 5 stycznia 2021

Fot. Rowery.Rzeszów.pl

Społeczny Zespół ds. Infrastruktury Pieszo-Rowerowej od niemal roku zajmuje się poprawą warunków dla rowerzystów na terenie Rzeszowa. Zespół powstał w lutym 2020 roku i już kilkakrotnie przekazywał do Miejskiego Zarządu Dróg w Rzeszowie wnioski dotyczące poprawy infrastruktury.

Kilka miesięcy temu głośno było m.in. o braku przewidzianych ścieżek rowerowych w ramach planowanej przebudowy układu komunikacyjnego przy realizacji Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Rowerzyści wnioskowali m.in. wyznaczenie ścieżek rowerowych oraz przejść przy ul. Asnyka oraz zmianę organizacji ruchu w tym miejscu. Jak mówi nam Daniel Kunysz ze stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl i jednocześnie rzeszowski radny, urzędnicy przychylili się do części złożonych uwag.

- Z tego co udało nam się ustalić, drogi rowerowe znajdą się w projekcie tej przebudowy, choć nie było ich w koncepcji. Miejski Zarząd Dróg będzie analizował ten temat, może nie będzie zrealizowane to dokładnie tak jak my to sugerowaliśmy, ale mamy zapewnienie, że ścieżki znajdą się w projekcie - zaznacza Daniel Kunysz.

Wnioski Społecznego Zespołu ds. Infrastruktury Pieszo-Rowerowej dotyczą wielu aspektów poprawy warunków dla pieszych i rowerzystów. Mowa tu o poprawie oznakowania, poprawie działania sygnalizacji świetlnej budowie czy przebudowie dojazdów do ścieżek rowerowych, obniżania krawężników i wielu innych kwestii. Oczywiście nie wszystkie wnioski przekazywane do MZD znajdują uznanie w oczach urzędników.

- Część wniosków została przychylnie potraktowana przez Miejski Zarząd Dróg i udało się poprawić warunki jazdy dla rowerzystów. Pozostała część z różnych przyczyn nie została zrealizowana, ale będziemy do tych kwestii wracać - twierdzi radny Kunysz.

Czego dotyczą ostanie wnioski?

W ostatnim wniosku do władz Rzeszowa złożonym w poprzednim miesiącu znalazło się kilkanaście zagadnień dotyczących poprawy warunków dla rowerzystów w tym m.in. kwestia poprawy bezpieczeństwa pieszo-rowerowego na ulicy Trembeckiego czy parkowania samochodów przy ul. Słowackiego niedaleko rzeszowskiego ratusza.

- W związku z wysokim natężeniem ruchu pieszego oraz lokalizacją w ścisłym centrum miasta, należy zapewnić pieszym minimum 2 metry przejścia. Zalecamy zatem zastosować ograniczniki gumowe, aby samochody nie zastawiały chodnika pieszym. Warto zadbać o to, by otoczenie ratusza było wizytówką miasta. Zalecam w tym miejscu docelowo zamiast parkingu wprowadzić zajazd dla taksówek - tłumaczy Daniel Kunysz.

Oprócz tego ostatnie wnioski Społecznego Zespołu ds. Infrastruktury Pieszo-Rowerowej skierowane do władz Rzeszowa dotyczą:

- reorganizacji ruchu rowerowego przy przystanku Powstańców Warszawy Politechnika 02,

- budowy podjazdu dla rowerów przy rondzie na ul. Lubelskiej w kierunku ul. Stafieja pod most Tadeusza Mazowieckiego,

-wymalowania przejazdu pieszo-rowerowego przy ulicy Lubelskiej na wysokości sklepu Biedronka,

- malowania przejazdu i ustawienie lustra na skrzyżowaniu ul. Skubisza z al. Wyzwolenia oraz ul. Lubelskiej,

- poprawy organizacji ruchu na ul. ks. Jałowego,

- przeprojektowania ulicy łączącej osiedle Słoneczne z ul. Lwowską w kierunku Krasnego,

- poprawki do projektu ścieżki biegowej na Bulwarach,

- złagodzenia uskoku na mostku w parku Papieskim,

- poprawienia podjazdu dla rowerów przy basenach ROSiR, przy ul. Pułaskiego.

Ze szczegółami wniosków można zapoznać się TUTAJ.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4