Stacja PKP Rzeszów Główny doczeka się wyświetlaczy i nowego nagłośnienia

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 13 listopada 2022

Fot. Kamil Mergel/PKP PLK

Podróżni doczekają się w końcu wyświetlaczy elektronicznych oraz nowego nagłośnienia i monitoringu na stacji PKP Rzeszów Główny. Za nowy system informacji spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapłaci ponad 8 mln zł.

Przebudowa stacji Rzeszów Główny zakończyła się niemal dwa lata temu. Objęła trzy perony, budowę nowego tunelu, który zastąpił także zdemontowaną kładkę, powstały też windy, ruchome schody. Jej częścią była też budowa nowego przystanku Rzeszów Zachodni, przebudowa przejazdu przy ul. Konopnickiej i budowa nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Batorego. Obecnie trwa przebudowa samego budynku dworca Rzeszów Główny w ramach innej inwestycji – Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego.

Wśród tych dobrych dla pasażerów informacji jest jednak łyżka dziegciu. Mimo gruntownej przebudowy stacji do tej pory nie zainstalowano na niej nowoczesnego systemu informacji. A to od dawna sprawa, na którą narzekają i o którą dopytują podróżni. Miało to nastąpić w 2022 r., ale problemy z przetargiem spowodowały kolejne opóźnienie.

Teraz, PKP Polskie Linie Kolejowe mają nareszcie dobre wieści.

- W połowie 2023 r. podróżni na stacji Rzeszów Główny będą dysponować dodatkowymi informacjami o kursowaniu pociągów. Przewidziano montaż od 8 do 10 wyświetlaczy na peronach i 15 w przejściu podziemnym oraz nagłośnienie - poinformowała Dorota Szalacha z PKP PLK.

- Zainstalowane zostaną także zegary. Montaż monitoringu na rzeszowskiej stacji oraz na nowym przystanku Rzeszów Zachodni, zwiększy bezpieczeństwo podróżnych i zapewni możliwość szybkich reakcji służb porządkowych - zaznacza Szalacha.

PKP PLK podpisały umowę na projekt, dostawę i instalację systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu na stacji Rzeszów Główny i przystanku Rzeszów Zachodni. Zadanie za ponad 8 mln zł netto zrealizuje Sat-System Sp. z o.o. Zgodnie z umową zakończenie prac przewidziano do końca czerwca 2023 r.

Zadanie jest współfinansowane w ramach środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jak podkreśla Dorota Szalacha, PKP PLK konsekwentnie zwiększają dostęp do bieżącej informacji o kursowaniu pociągów. Stacje i przystanki wyposażane są w wyświetlacze oraz nagłośnienie. Takie rozwiązania zastosowano m.in. w Dębicy, Ropczycach, w Sędziszowie Małopolskim.

- Podróżni na stacji Rzeszów Główny – po największej w historii przebudowie peronów, mają do dyspozycji windy i schody ruchome. Komunikację w obszarze stacji ułatwia podziemne przejście. Dla osób niewidomych i słabowidzących jest system ścieżek naprowadzających oraz opisy alfabetem Braille’a. W stolicy Podkarpacia dostępność do kolei zwiększył nowy przystanek Rzeszów Zachodni - przypomina dotychczasowe efekty modernizacji Szalacha.

Zwieńczeniem tych inwestycji będzie montaż systemu, dzięki któremu podróżni zyskają dodatkowe informacje.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4