ZG „PKS” chwali się trzema nowymi autobusami. Chce inwestować w elektryki

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 4 kwietnia 2023

Trzy takie autobusy Isuzu Novociti Life wyjadą na linie MKS jeszcze w kwietniu
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” pochwalił się nowo zakupionymi niskoemisyjnymi autobusami Isuzu Novociti Life, które lada dzień zaczną kursować na liniach MKS. ZG „PKS” zaczął również testowanie autobusu elektrycznego i zapowiada, że w przyszłości chce inwestować w tego rodzaju tabor.

Trzy nowe Isuzu gotowe do kursowania

Trzy nowe autobusy dla ZG „PKS”, który obsługuje komunikacyjnie kilkanaście gmin wokół Rzeszowa w ramach linii Międzygminnej Komunikacji Samochodowej (MKS) to Isuzu Novociti Life. Są to prawie 8-metrowe pojazdy z 21 stałymi i 4 rozkładanymi miejscami siedzącymi. 34 podróżnych może zająć miejsca stojące. Jedno miejsce jest przeznaczone dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim. Wejścia do autobusów znajdują się w strefie niskiej podłogi.

Wozy są zasilane olejem napędowym i spełniają normę spalania Euro 6. Dzięki obniżonej podłodze i specjalnym udogodnieniom są w pełni przystosowane do potrzeb osób o ograniczonej zdolności ruchowej. Autobusy są też monitorowane i klimatyzowane.

Pojazdy zostały zakupione ze środków własnych gmin, które należą do związku. Łączna wartość inwestycji to 2,8 mln zł. Umowa na dostarczenie autobusów z firmą Busimport została podpisana niemal rok temu - w maju 2022 r.

- Zakupy, które staramy się realizować mają służyć mieszkańcom, którzy żyją na terenie naszego związku - podkreślał podczas wtorkowej (4 kwietnia) konferencji prasowej przewodniczący zarządu ZG „PKS” Remigiusz Wzorek.

Przewodniczący zarządu ZG „PKS” Remigiusz Wzorek
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Nowo zakupione autobusy są niewielkich rozmiarów i mają być wykorzystywane na liniach gdzie pasażerów jest mniej.

- Te autobusy są niezbędne do zapewnienia komfortu i jakości podróżowania szczególnie jeżeli chodzi o godziny gdy frekwencja jest mniejsza. Pojazdy te będą kursować przede wszystkim na terenie gmin zbliżonych do Rzeszowa - zaznaczał wiceprzewodniczący zarządu ZG „PKS” Sławomir Porada.

Nowoczesne pojazdy wyjadą w trasę już w kwietniu.

Autobus elektryczny Isuzu Novociti Volt, który będzie testowany na liniach MKS
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

ZG PKS chce inwestować w elektryki

To nie koniec nowości jeżeli chodzi o tabor ZG „PKS”. W najbliższym czasie na liniach MKS będzie kursował w ramach testów również autobus elektryczny Isuzu Novociti Volt. To także 8-metrowy pojazd mogący pomieścić około 50 pasażerów. Zasięg autobusu na jednej baterii to około 350 kilometrów.

- Rozpoczynamy testy tego autobusu. Na razie nie wiemy jeszcze na jakich konkretnie liniach będzie jeździł, ale prawdopodobnie na początek będą to trasy najbliżej Rzeszowa - powiedział wiceprzewodniczący zarządu ZG „PKS”.

ZG PKS w przyszłości planuje mocno postawić na tabor elektryczny. Podczas konferencji prasowej zapowiedziano chęć zakupu aż 50 takich autobusów. By zrealizować taką inwestycję, konieczne będzie pozyskanie dofinansowania zewnętrznego.

- Szacujemy koszt zakupu takich autobusów na 150-200 mln zł, bez wsparcia zewnętrznego nie będziemy w stanie tego sfinansować. Chcemy aplikować o środki unijne, analizujemy możliwości do którego programu złożyć wniosek - podkreślał Sławomir Porada.

Inwestycja w tabor ma być bardzo istotnym krokiem w procesie redukcji emisyjności pojazdów obsługujących linie, których organizatorem jest Związek Gmin „PKS”.

Wiceprzewodniczący zarządu ZG „PKS” Sławomir Porada
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Badania: pasażerowie są zadowoleni z usług MKS

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały także wyniki badań satysfakcji podróżnych, przeprowadzonych w drugiej połowie zeszłego roku. Analizy wykazały, że prawie 70 proc. ankietowanych wyraziło zadowolenie z poziomu usług MKS. Co dziesiąty respondent stwierdził dodatkowo, że marka jest bezkonkurencyjna.

– Ponad 200 tysięcy mieszkańców, którzy zamieszkują teren Związku Gmin to pasażerowie Międzygminnej Komunikacji Samochodowej. Oczekują oni od nas efektywnej, sprawnej i szybkiej komunikacji. Jak widać na przykładzie przeprowadzonych badań, udaje się nam realizować te działania zgodnie z oczekiwaniami – powiedział przewodniczący zarządu ZG „PKS” Remigiusz Wzorek.

Wyniki badań jednoznacznie pokazują, że transport zbiorowy w okolicy powinien być dalej rozwijany – na taką konieczność zwróciło uwagę 91 proc. ankietowanych. Badanie pokazało także, że kluczowymi czynnikami, które warunkują wybór MKS jako głównego przewoźnika jest cena biletów, częstotliwość kursów i punktualność rozkładów jazdy.

W planach ZG „PKS” jest również dostosowanie infrastruktury zaplecza technicznego do wymagań obsługi pojazdów elektrycznych, a także unowocześnienie systemu sprzedaży biletów i informacji o rozkładach jazdy.

Ponadto na terenie gmin członkowskich zaplanowano szereg inwestycji związanych ze zwiększeniem dostępu mieszkańców do transportu publicznego, w tym budowę węzłów przesiadkowych, parkingów w systemie „Parkuj i Jedź”, modernizację infrastruktury przystankowej oraz budowę nowych ścieżek rowerowych.

***

Związek Gmin „Podkarpacka Komunikacja Samochodowa” jest organizatorem transportu na sieci komunikacyjnej pod nazwą MKS, czyli Międzygminna Komunikacja Samochodowa. Usługi realizowane są na terenie gmin zrzeszonych oraz jednostek samorządu terytorialnego, które zawarły porozumienia ze Związkiem. PKS w Rzeszowie S.A. jest operatorem sieci komunikacyjnej MKS i realizuje na niej usługi przewozowe, Spółka jest zarazem podmiotem zależnym Związku Gmin, w której ten posiada 100 proc. udziałów. Do ZG „PKS” należą gminy: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Czarna, Czudec, Głogów Małopolski, Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Raniżów, Sokołów Małopolski, Świlcza, Trzebownisko i Tyczyn.

Karol Woliński

Zdjęcia: Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4