Na 75-lecie komunikacji miejskiej w MPK Rzeszów w niedzielę Dzień Otwarty!

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 3 czerwca 2023

Jedną z atrakcji niedzielnej imprezy będzie przejazd zabytkowym Jelczem PR110U
Fot. Krzysztof Kuchta

Już w niedzielę 4 czerwca w godzinach od 10 do 14 zaplanowano dzień otwarty zajezdni MPK przy ul. Lubelskiej 54. Na imprezę z okazji 75-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie oraz 65-lecia MPK w Rzeszowie zaprasza Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Rzeszowie Sp. z o.o. wraz z kierowcami - pasjonatami: „Okiem Miłośnika”, „Drajwerowicz”, „Autobusowa Zajawka”, „Gruby Misio Na Hulajnodze”.

Atrakcje:

- Przejazd zabytkowym Jelczem PR110U #442

- Prezentacja najnowszego autobusu Solaris Urbino 18 CNG mild hybrid

- Prezentacja wszystkich autobusów będących na stanie MPK Rzeszów

- Zwiedzanie warsztatu

- Przejazd autobusem przez myjnię

- Pokazy strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej

***

Miejską Komunikację Samochodową (MKS) w Rzeszowie powołano w marcu 1948 r. i wtedy po raz pierwszy na ulice miasta wyjechał - jeszcze testowo - pierwszy miejski autobus. Był to przedwojenny Polski Fiat 621R odkupiony od prywatnego przewoźnika. W kwietniu tego samego roku rozpoczął regularne kursy. W kolejnych latach komunikacja miejska powiększała swój tabor. Po dziesięciu latach, w 1958 r. MKS funkcjonująca w strukturach MPGK została przekształcona w samodzielne Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK).

W latach 90. firma wraz z kilkoma innymi miejskimi przedsiębiorstwami (MPWiK, MPEC, MZBM) weszła w skład spółki pod nazwą Rzeszowska Gospodarka Komunalna. W roku 2008 MPK ponownie usamodzielniło się i odtąd funkcjonuje jako odrębna spółka. Rok później nastąpiło też oddzielenie funkcji organizatora transportu, którą przejął utworzony wówczas Zarząd Transportu Miejskiego, od operatora jakim pozostało MPK.

Aktualnie rzeszowskie MPK ma do dyspozycji 218 autobusów. 10 z nich to pojazdy zasilane energią elektryczną, 113 jest na gaz ziemny, pozostałe mają klasyczne silniki na olej napędowy. Jeszcze w tym roku tabor rzeszowskiej komunikacji miejskiej wzbogaci się o 8 elektrycznych Solarisów - 2 przegubowe i 6 krótkich oraz 10 Autosanów na gaz.

***

Zabytkowy Jelcz PR110U. Autobusy Jelcz PR110 skonstruowane we współpracy z francuską firmą Berliet na bazie wcześniejszego modelu PR100, na długie lata stały się podstawą taboru rzeszowskiego przewoźnika. W okresie od 1979 do 1991 r. dostarczono do Rzeszowa łącznie 242 autobusy Jelcz PR110 w dwóch wersjach U i M (były jeszcze dwa w wersji turystycznej). Pierwszy miał numer taborowy 349, a ostatni 615. Eksploatacja liniowa w MPK tych wozów zakończyła się w 2013 r. Wóz w wersji PR110U, o numerze bocznym 442, był ostatnim zachowanym pojazdem, który na swój ostatni kurs liniowy wyjechał jeszcze w 2014 r. Następnie ten właśnie egzemplarz przyjęty na stan MPK Rzeszów 25 sierpnia 1982 r., przez kolejne kilka lat był w warsztatach miejskiej spółki przywracany do stanu fabrycznego. Efekt odbudowy można było podziwiać po raz pierwszy w czasie obchodów 70-lecia komunikacji miejskiej w Rzeszowie we wrześniu 2018 r. Od tego czasu wóz okazjonalnie pojawia się na ulicach Rzeszowa przy okazji różnych imprez. Ostatnio m.in. w Dniu Kobiet.

Przegubowy Solaris Urbino 18 CNG mild hybrid, który zostanie w niedzielę oficjalnie zaprezentowany to najnowszy typ w taborze przewoźnika. Pojazd napędzany sprężonym gazem ziemnym jest wyposażony w wiele technologicznych nowinek, na czele z systemem oczyszczania powietrza z wirusów. Dwa takie autobusy zostały niedawno dostarczone do MPK. Niedługo wyjadą na linie.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4