ETM 2023: Na pl. Farnym pojawił się zielony parklet. I zostanie tam już na stałe

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 15 września 2023

Fot. Karol Woliński

W sobotę 16 września rozpocznie się cykl wydarzeń w ramach obchodzonego co roku Europejskiego Tygodnia Mobilności. W Rzeszowie władze miasta zdecydowały się na postawienie kolejnego parkletu dla pieszych, kosztem przestrzeni dla samochodów. Znajdzie się on na pl. Farnym i zostanie już na stałe.

Parklet na pl. Farnym już zostanie

Europejski Tydzień Mobilności to kampania Komisji Europejskiej, która odbywa się co roku w dniach 16-22 września i ma za zadanie promować zrównoważony transport i alternatywne formy poruszania się po mieście. W Rzeszowie tydzień mobilności od dwóch lat zawsze odbywa się pod znakiem otwierania kolejnych przestrzeni dla pieszych, kosztem samochodów.

W 2021 roku w trakcie tygodnia mobilności na próbę zamknięto dla samochodów fragment ul. Jagiellońskiej, co wzbudziło dosyć mieszane uczucia. Ratusz zapowiadał jednak, że będzie dążył ograniczenia ruchu pojazdów w tym miejscu na stałe. Po konsultacjach z mieszkańcami doszło do tego przy okazji tygodnia mobilności w 2022 roku. Wtedy władze miasta znów zaproponowały kolejne rozwiązanie na próbę w postaci postawienia parkletu na placu Farnym w miejscu parkingu dla samochodów.

Z okazji tegorocznego tygodnia mobilności ławki i roślinność znów pojawiły się na części parkingu przy placu Farnym i teraz zostaną tam już na stałe.

- Sukcesywnie chcemy oddawać pieszym części śródmieścia, które w sposób naturalny powinny do nich należeć. Podobnie było w przypadku ul. Jagiellońskiej gdy najpierw postawiliśmy ławki i roślinność na próbę a rok później na stałe. Wszyscy tam już do tego przywykli, nie mamy sygnałów mówiących, że to złe rozwiązanie. W przypadku placu Farnego liczymy, że będzie podobnie – mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Jak na to rozwiązanie zareagują mieszkańcy i w szczególności kierowcy, którzy dosyć chętnie korzystają z miejsc parkingowych przy placu Farnym, a teraz będzie ich do dyspozycji trochę mniej? Zobaczymy.

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Tydzień mobilności–inne atrakcje

Co jeszcze w Rzeszowie odbędzie się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności? W okolicach parkingów na terenie miasta mają stanąć LandArty (instalacje artystyczne). Oprócz tego w dniach 16-22 września będzie obowiązywała zniżka na bilety (20 zł/os.) do Rzeszowskich Piwnic, w przypadku przyjazdu rowerem lub środkiem komunikacji miejskiej (za okazaniem biletu). Zniżka obowiązuje na dwie ścieżki zwiedzania: interaktywną legendę oraz bilety historii.

W ciągu tygodnia mobilności pierwsze 100 osób, które przyjdzie do Rzeszowskiego Inkubatora Kultury (ul. Jagiellońska 24) pieszo, dojedzie rowerem lub komunikacją miejską, otrzyma roślinkę z Punktu Adopcji Roślin oraz saszetkę z mieszanką nasion łąki kwietnej.

W poniedziałek 18 września o godz. 17:00 zaplanowano wykład on-line w Urban Lab Rzeszów „Zrównoważona mobilność miejska - wyzwania i perspektywy”. Transmisja na żywo: facebook.com/UrbanLabRzeszow i na stronie Urban Labu.

Na piątek 22 września zaplanowano się Park(ing) Day ECOwarsztatownia. Wydarzenie odbędzie się w godzinach 16-18 na parkingach filii Rzeszowskich Domów Kultury:

- Załęże, ul. Ks. J. Stączka 12

- Country, ul. Herbowa 3

- Staroniwa, ul. Staroniwska 46

- Słocina, ul. Paderewskiego 154

Parkingi filii Rzeszowskiego Domu Kultury w tym dniu zamienią się w strefy atrakcji dla dzieci. Przygotowane zostaną m.in.: eco warsztaty, gdzie dzieci z materiałów recyklingowych będą mogły przygotować rzeczy codziennego użytku, strefa wymiany odzieży, zabawek, książek i innych przedmiotów.

- Dla najmłodszych dostępne będą kąciki zabaw EkoSmyki oraz wiele innych atrakcji promujących zachowania proekologiczne idee zero waste. Na miejscu pozostawić będzie też można plastikowe nakrętki i zużyte baterie - zapowiadają organizatorzy.

Również 22 września, w godz. od 10 do 14 trwał będzie Przystanek poezji. W ramach promocji transportu zbiorowego grupa młodych aktorów ze studia aktorskiego RDK na przystankach autobusowych przy ul. Dąbrowskiego zrealizuje happening. Aktorzy w kostiumach bohaterów różnych książek czytać będą poezję i fragmenty prozy.

Na koniec tygodnia mobilności w Rzeszowie (22 września) tradycyjnie odbędzie się „Dzień bez samochodu”. Pasażer po okazaniu ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jest właścicielem lub współwłaścicielem oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość będzie mógł korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską na wszystkich liniach obsługiwanych przez MPK Rzeszów.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4