Co dzieje się w sprawie budowy Obwodnicy Południowej Rzeszowa?

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 7 sierpnia 2019

Przebiegu Drogi Południowej w Rzeszowie (fragment w okolicy ul. Sikorskiego).
Fot. archiwum portalu TWiNN.pl

Budowa Obwodnicy Południowej Rzeszowa, to jeden z ważniejszych tematów drogowych w stolicy Podkarpacia. Realizacja tej inwestycji od dłuższego czasu jest przygotowywana i na ten moment jak słyszymy w ratuszu, ku końcowi zmierzają działania związane z wydaniem decyzji środowiskowej.

- Jesteśmy na etapie końcowym uzyskania decyzji środowiskowej w tej sprawie. Wysłaliśmy odpowiedzi na wszystkie zapytania ze strony Regionalnego Departamentu Ochrony Środowiska i teraz trwają konieczne ekspertyzy przyrodnicze. Spodziewamy się, że po wakacjach, jeśli otrzymamy pozytywną decyzję środowiskową, będzie można wnioskować o pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Odpowiedzi na zapytania wysłane do RDOŚ dotyczyły informacji w sprawie sposobu realizacji inwestycji, które były wymagane aby móc prowadzić dalsze działania związane z wydaniem decyzji środowiskowej. Na początku maja w rzeszowskim ratuszu odbyła się konferencja w tej sprawie, podczas której prezydent Tadeusz Ferenc wraz ze swoimi współpracownikami żalił się, że RDOŚ chce zatrzymać inwestycję wymagając zdaniem ratusza „absurdalnych” danych dotyczących realizacji budowy obwodnicy. Rzecznik RDOŚ przekazał nam jednak informację, że to typowe procedury przy tego typu inwestycjach i reakcja władz Rzeszowa była zdecydowanie przesadzona. Miejscy urzędnicy zapowiedzieli, że mimo ich zdaniem absurdalności pytań zadanych przez RDOŚ, odpowiedzi na nie zostaną udzielone.

Obwodnica Południowa ma połączyć al. Sikorskiego z ul. Podkarpacką i według projektu proponowanego przez władze miasta biegłaby przez osiedla Zwięczyca, Budziwój, Biała, a jednym z jej ważnych elementów byłaby również budowa mostu przecinającego rzeszowski zalew. Jej długość szacuje się na około 6 kilometrów. Obecnie koszt realizacji tej inwestycji szacuje się na ponad 400 mln zł i wiadomym jest, że miasto samo nie udźwignie tak ogromnej kwoty, dlatego w ratuszu wciąż trwają działania mające na celu znalezienie dofinansowania z zewnątrz na tę ważną dla Rzeszowa inwestycję komunikacyjną.

Wokul

Przebiegu Drogi Południowej w Rzeszowie (fragment w okolicy Zalewu i ul. Jana Pawła II).
Fot. archiwum portalu TWiNN.pl

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4