2 września zamkną wiadukt na ul. Batorego. Jakie będą objazdy dla kierowców?

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 30 sierpnia 2019

O rychłym zamknięciu wiaduktu informują od pewnego czasu tablice ustawione przez wykonawcę prac w rejonie inwestycji
Fot. Paweł Bialic

Od poniedziałku, 2 września zostanie zamknięta droga pod wiaduktem kolejowym na ul. Batorego. Prawdopodobnie ruch zostanie wstrzymany od godz. 10.00. Wszystko za sprawą od lat oczekiwanej przebudowy wąskiego i niskiego wiaduktu gdzie do tej pory ruch odbywa się wahadłowo.

Inwestycja jest częścią przebudowy stacji kolejowej Rzeszów Główny prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., o której ostatnio pisaliśmy TUTAJ.

Zamknięcie drogi, która dla wielu kierowców stanowi skrót umożliwiający ominięcie centrum w dostaniu się do osiedli 1000-lecia, Staromieście i dalej do Baranówki oznaczać będzie spore utrudnienia i wzrost natężenia ruchu na innych ulicach. Zwłaszcza, że przebudowa wiaduktu przez kolej ma potrwać ok. 13 miesięcy. Dopiero po 10 miesiącach prac do przebudowy układu drogowego w tym rejonie ma przystąpić miasto.

Wiadomo już jak będzie wyglądać kwestia zmian tras autobusów komunikacji miejskiej – przypomnienie tej kwestii w dalszej części artykułu. Jak jednak wygląda sprawa informacji o zalecanych objazdach i organizacji ruchu na czas przebudowy ze strony miasta? Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli PKP PLK, uzgodniono, że tymi kwestiami zajmą się właśnie służby miejskie, a konkretnie Miejski Zarząd Dróg.

- Będziemy oczywiście informować o możliwych trasach objazdu. Kierowcy zostaną skierowani albo na wiadukt Tarnobrzeski albo w kierunku al. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i następnie ronda im. Jacka Kuronia - mówi nam Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Znaki informujące o trasach objazdu mają pojawić się w najbliższym czasie. Komunikaty o zamknięciu przejazdu pod wiaduktem kolejowym pojawiły się już na tablicach zmiennej treści.

Komunikaty o zamknięciu przejazdu pod wiaduktem kolejowym pojawiły się już na tablicach zmiennej treści
Fot. Karol Woliński

Którędy jechać?

Zamknięcie wiaduktu oznacza, że zamiast w kierunku ul. Batorego (np. od strony ul. Głowackiego czy Fredry) kierowcy powinni jechać al. Piłsudskiego i na rondzie Dmowskiego skręcić na wiadukt Tarnobrzeski, a następnie w zależności od celu podróży ul. Marszałkowską i Lubelską do swego miejsca docelowego lub skręcić z ul. Marszałkowskiej w ul. Kochanowskiego, a następnie ul. Siemieńskiego i dalej jechać w kierunku ul. gen. Maczka.

Druga możliwość to udanie się w kierunku ronda Pobitno, a następnie wspomnianej al. Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego i ronda im. Jacka Kuronia skąd należy zjechać w kierunku ul. Rzecha i mostu Mazowieckiego do ul. Lubelskiej lub przed mostem Mazowieckiego skręcić w lewo w ul. Ciepłowniczą, którą dojedziemy do mostu Załęskiego i ul. Siemieńskiego i Maczka.

Jak pojadą autobusy MPK?

Zmiany w komunikacji autobusowej zapowiedział Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. W związku z przebudową wiaduktu od poniedziałku, 2 września zmianie ulegną rozkłady jazdy linii: 5, 9, 12, 29, 59 i N1. Pojadą one al. Piłsudskiego, ul. Marszałkowską, Lubelską i Maczka, a następnie wjadą w ul. Siemieńskiego by obsłużyć wschodnią stronę osiedla 1000-lecia. Ponieważ z konsultacji z mieszkańcami wynika sugestia wyłączenia z obsługi komunikacją zbiorową ul. Kochanowskiego w okolicy skrzyżowania ul. Żółkiewskiego i Chocimskiej powstanie tymczasowa pętla autobusowa, na której będą zawracać jadące ul. Siemieńskiego w obu kierunkach autobusy wspomnianych linii.

Jak informuje ZTM, w związku ze zmianą tras linii i czasów przejazdów zmianie ulegną godziny kursowania autobusów powyższych linii. Ponadto niektóre kursy linii nr 12 zostaną wydłużone do Siedlisk i zastąpią dotychczasową linię nr 7, która zostanie zlikwidowana.

Po przebudowie wiadukt będzie miał prawie 22 metry szerokości. Powstaną dwa pasy ruchu, chodniki i ścieżka rowerowa. Powstanie też nowy układ dróg w rejonie wiaduktu.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4