W Rzeszowie wypożyczysz samochód elektryczny. Usługa ruszy w grudniu

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 22 listopada 2019

Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Od grudnia w Rzeszowie rozpocznie funkcjonowanie samoobsługowa wypożyczalnia elektrycznych samochodów, za którą będzie odpowiadać firma 4Mobility należąca od kilku miesięcy do grupy PGE Nowa Energia. Dla mieszkańców Rzeszowa prawdopodobnie w połowie grudnia zostanie udostępnione 20 kompaktowych samochodów elektrycznych marki Nissan LEAF, a stacje do ładowania samochodów zapewni PGE Nowa Energia. Informacje o uruchomieniu wypożyczalni samochodów elektrycznych w Rzeszowie przekazał w piątek Paweł Błaszczak prezes firmy 4Mobility podczas konferencji „Elektromobilność i Alternatywne Formy Transportu” organizowanej w ramach Urban Lab Rzeszów.

- Wybraliśmy Rzeszów biorąc pod uwagę jakość dialogu z władzami miasta w sprawach transportowych. Jesteśmy częścią grupy PGE Nowa Energia, której jednym z głównych zadań jest rozwój infrastruktury dla pojazdów elektrycznych. Stąd pojawiają się ładowarki dla tych pojazdów, a my uruchamiając wypożyczalnie chcemy wzmocnić popyt na korzystanie z tych pojazdów - powiedział Paweł Błaszczak.

Samochody będzie można wypożyczyć za pomocą aplikacji mobilnej, którą dokonamy rezerwacji samochodu i jego otwarcia oraz płatności. Pojazdy będą funkcjonować w wyznaczonej strefie obejmującej centrum miasta i najbardziej popularne obszary dostępne dla mieszkańców i turystów. Z samochodu będzie można korzystać na zasadzie „auto z ulicy” czyli wypożyczamy pojazd i płacimy za przejechany nim czas i dystans. Będzie można również wypożyczyć samochód na dłużej czyli kilka godzin, cały dzień, a nawet kilka dni.

Ładowarka dla samochodów elektrycznych znajduje się w Rzeszowie m.in. na parkingu przy ul. Pułaskiego obok basenów ROSiR
Fot. Karol Woliński

Z informacji podanych w aplikacji mobilnej firmy 4Mobility, która podobną wypożyczalnie prowadzi m.in. w Warszawie i Poznaniu wynika, że w stolicy koszt wypożyczenia tego samego modelu samochodu, który pojawi się w Rzeszowie wynosi 0,67 zł za minutę plus 0,8 zł za każdy przejechany kilometr. Na razie nie znamy szczegółów tego jaki konkretnie obszar Rzeszowa początkowo będzie obejmować strefa funkcjonowania wypożyczalni, a więcej dowiemy się wraz z jej uruchomieniem. Na przykładowych slajdach prezentowanych podczas konferencji obejmowała ona obszar samego centrum miasta. Jednak jak zaznaczył prezes 4Mobility, decyzja o jej kształcie nie została jeszcze ostatecznie podjęta, a celem jest to aby w przyszłości obejmowała całe miasto i nie tylko.

- Docelowo ta usługa będzie obejmowała cała miasto i prowadzimy z władzami Rzeszowa działania aby była to usługa o charakterze aglomeracyjnym i chcemy rozszerzyć ją na ościenne gminy - stwierdził Paweł Błaszczak.

Uruchomienie wypożyczalni samochodów elektrycznych i udostępnienie ich pojedynczym klientom nazywane usługą Car sharingu to jednak nie wszystko jeżeli chodzi o plany firmy 4Mobility. Od lutego przyszłego roku firma chce udostępniać samochody w ramach tzw. Car poolingu czyli wypożyczania pojazdu firmom i instytucjom do wykorzystywania ich przez pracowników.

- Chcemy to przeprowadzić w ramach pilotażu i tego typu projekt chcemy przeprowadzić wspólnie z miastem Rzeszów. W praktyce będzie on dotyczył wykorzystywania samochodów, które poruszają się w ramach Car sharingu przez urzędy i instytucje podległe pod miasto Rzeszów do celów służbowych - poinformował prezes 4Mobility.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4