Z Rzeszowa do Czech i Austrii. Od niedzieli nowy rozkład pociągów

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 14 grudnia 2019

Fot. PKP Intercity

W niedzielę, 15 grudnia 2019 roku w Polsce i w wielu krajach europejskich zacznie obowiązywać nowy, roczny rozkład jazdy pociągów. Podobnie jak dotychczas rozkład będzie podzielony na 5 tzw. organizacji zamknięciowych (grudzień, marzec, czerwiec, wrzesień, październik). Zmiany rozkładów jazdy są bezpośrednim efektem prowadzonych przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prac modernizacyjnych. Oferta połączeń na nowy rozkład jazdy została przygotowana przez PKP PLK wspólnie z przewoźnikami. Prace na kolejowych liniach są uwzględnione w rozkładzie jazdy.

PKP Intercity

Łatwiejsze wyjazdy zagraniczne z Rzeszowa i Przemyśla oraz nowe połączenia krajowe - to najważniejsze nowości dla województwa podkarpackiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę.

Zwiększa się łączna liczba połączeń z Rzeszowa i Przemyśla do Warszawy. Rzeszów i stolicę połączy osiem pociągów, zaś Przemyśl i stolicę sześć. W obydwu przypadkach to o jeden pociąg więcej niż rozkładzie na sezon 2018/2019. Z jednego do pięciu rośnie liczba połączeń między Rzeszowem a Katowicami.

Nowe połączenia

Nowym pociągiem będzie EIC Banach relacji Przemyśl – Kraków – Warszawa – Gdynia, kursujący w soboty w stronę Pomorza, a w niedzielę w odwrotnej relacji, wracający na Podkarpacie. W Przemyślu będzie skomunikowany z pociągami z i do Odessy. Dotychczasowy pociąg IC Banach, który jeździł na trasie Przemyśl – Sandomierz – Warszawa zastąpi TLK Witos, który pojedzie w dłuższej relacji Przemyśl – Sandomierz – Warszawa – Bydgoszcz. Tym samym Podkarpacie zyska nowe bezpośrednie połączenie z Bydgoszczą.

PKP Intercity przygotowało więcej nowych połączeń. TLK Roztocze będzie jeździć na trasie Chełm/Zamość - Rzeszów - Kraków - Katowice. TLK Wetlina to pociąg, który pojedzie w relacji Zagórz - Rzeszów - Lublin - Warszawa - Poznań. Dodatkowo do składu TLK Pogórze relacji Przemyśl - Kraków - Katowice - Wrocław włączona zostanie nowa grupa wagonów z Zagórza. Dzięki tym połączeniom PKP Intercity ponownie będzie obsługiwać Jasło, Krosno, Sanok i Zagórz własnymi pociągami.

Z Podkarpacia za granicę

Południe Polski, w tym Podkarpacie, będzie jeszcze lepiej skomunikowane z Czechami i Austrią poprzez uruchomienie dwóch nowych połączeń międzynarodowych. Pociąg IC Porta Moravica pojedzie w relacji Przemyśl – Kraków – Katowice – Ostrawa – Wiedeń – Graz. TLK Galicja, wcześniej kursujący w kategorii IC między Przemyślem a Krakowem, pojedzie na dłuższej trasie Przemyśl – Kraków – Katowice – Ostrawa.

Z kolei w składzie IC Przemyślanin relacji Przemyśl - Świnoujście pojawi się grupa wagonów do Słupska, jadących przez Piłę i Białogard. Pociąg nie będzie już prowadził grupy wagonów do Berlina, przełączanych w Katowicach do IC Nightjet. Wagony do stolicy Niemiec prowadzone będą w pociągu TLK Pogórze i zostaną przełączone do IC Nightjet we Wrocławiu.

Zmiany w kursowaniu

Trasę zmienia nocny pociąg TLK Ustronie relacji Przemyśl – Kołobrzeg. Wraca na trasę podstawową przez Warszawę i pojedzie w skróconej relacji Kraków – Kołobrzeg. W rozkładzie 2018/2019 skład, ze względu na prace modernizacyjne na linii kolejowej, kursował trasą objazdową na odcinku Kielce – Iława przez Częstochowę, Zduńską Wolę Karsznice, Inowrocław i Toruń. W zamian połączenie sezonowe Podkarpacia z Pomorzem Środkowym zapewni TLK Bursztyn relacji Przemyśl – Kołobrzeg.

Pociąg TLK Małopolska, który w obecnym rozkładzie jeździ z Gdyni do Przemyśla, od 15 grudnia zamiast do województwa podkarpackiego pojedzie do Zakopanego i Krynicy-Zdroju. W zamian za to obsługę relacji trasy z Podkarpacia do Krakowa i Warszawy uzupełni dodatkowo nowy pociąg TLK Lubomirski relacji Przemyśl - Warszawa.

Z IC na TLK zmienia się kategoria pociągu Matejko. Pojedzie w relacji Przemyśl - Kraków - Katowice - Bielsko-Biała, zamiast dotychczasowej Przemyśl - Świnoujście. Będzie można dojechać nim do Krakowa na 8 rano, a z Krakowa wyjechać do Przemyśla po 16. Zmieni się końcówka trasy składu IC Siemiradzki jeżdżącego z i do Przemyśla: z Wrocławia pojedzie do Jeleniej Góry zamiast do Poznania, jak dotychczas. W planie pociągu IC Chełmoński relacji Przemyśl - Jelenia Góra będzie kursować IC Hetman relacji Lublin/Zamość - Rzeszów - Kraków - Wrocław. Dotychczasowy pociąg IC Wisłoka relacji Przemyśl - Kraków zostanie zastąpiony przez TLK Łukasiewicz, kursujący w tej samej relacji.

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie www.intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Przewozy Regionalne

Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO realizuje ofertę przewozową obejmującą połączenia kolejowe na terenie województwa podkarpackiego zgodnie z zamówieniem organizatora przewozów – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Liczba połączeń kolejowych w podziale na linie kolejowe prezentuje się następująco:

Linie 106/107/108:

Rzeszów – Jasło – Rzeszów – 14 pociągów

Jasło – Sanok – Jasło – 6 pociągi

Jasło – Zagórz – Jasło – 2 pociągi

Linia 91:

Rzeszów – Tarnów – Rzeszów – 26 pociągów (w tym 2 do i z Katowic oraz 1 do i z Wodzisławia Śląskiego)

Rzeszów – Przemyśl – Rzeszów – 32 pociągi (w tym 3 do i z Medyki)

Rzeszów – Przeworsk – Rzeszów – 4 pociągi

Linia 68:

Przeworsk – Stalowa Wola Rozwadów – Przeworsk – 8 pociągów

Przeworsk – Rudnik nad Sanem – Przeworsk – 4 pociągi

Linia 71/68:

Rzeszów – Stalowa Wola Południe – Rzeszów – 4 pociągów (w tym 2 przez Sandomierz)

Rzeszów – Lublin – Rzeszów – 6 pociągów

Stalowa Wola Południe/Rozwadów – Lublin – Stalowa Wola Południe/Rozwadów – 4 pociągi

Linia 101:

Rzeszów/Jarosław – Horyniec Zdrój – Jarosław/Rzeszów – 8 pociągów

Dodatkowo będą kursowały weekendowe pociągi w relacji Rzeszów – Sanok – Rzeszów oraz Rzeszów – Gorlice – Rzeszów.

W okresie długiego majowego weekendu będą kursowały pociągi w relacji Rzeszów – Sandomierz – Rzeszów.

Na czas wakacyjnych weekendów oprócz wspomnianego wyżej pociągu do Sandomierza będą pociągi w relacji Jarosław – Lublin – Jarosław, Rzeszów – Zamość – Rzeszów oraz pociągi międzynarodowe w relacji Rzeszów – Medzilaborce – Rzeszów i Sanok – Medzilaborce – Sanok.

W związku z prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP PLK pracami modernizacyjnymi na stacji Rzeszów Główny od 25 stycznia do 14 lutego na podróżnych czekają utrudnienia, konsekwencją których będzie wprowadzenie komunikacji zastępczej dla pociągów w relacji Rzeszów Główny – Stalowa Wola Południe/Lublin – Rzeszów Głównych. Dla wszystkich pociągów zostanie wprowadzona komunikacja zastępcza w relacji Rzeszów Główny – Głogów Małopolski – Rzeszów Główny, a dla pociągu 32436/7 Rzeszów Gł. Odjazd 15:45 – Stalowa Wola Południe przyjazd 18:36 komunikacja zastępcza obejmie całą trasę.

Miejsca postoju BUS:

Rzeszów Główny – plac obok dworca PKP;

Rzeszów Zachodni – przystanek MPK Warszawska Zespół Szkół Samochodowych;

Miłocin - przystanek MKS - Miłocin Tory;

Zaczernie - przystanek MKS – Zaczernie;

Rogoźnica - przystanek MKS - Rudna Mała;

Głogów Małopolski – plac obok przystanku PKP;

Dalsze miejsca postoju BUS dla pociągu 32436/7:

Budy Głogowskie – przystanek MKS - Budy Głogowskie Park;

Widełka - przystanek PKS – Widełka;

Kolbuszowa – plac obok przystanku PKP;

Zarębki - przystanek PKS – Zarębki;

Cmolas - przystanek PKS – Cmolas;

Komorów Podmurynia - przystanek PKS - Komorów II;

Majdan Królewski Podlasek - PKS Majdan Podlasek przy DK 19;

Majdan Królewski - przystanek PKS - Majdan Królewski U.G.;

Huta Komorowska - obok przystanku PKP – dla tego przystanku dodatkowy BUS dowożący i odwożący do pociągu zasadniczego w relacji Majdan Królewski – Huta Komorowska – Majdan Królewski;

Nowa Dęba - obok przystanku PKP;

Dęba Rozalin - obok przystanku PKP;

Tarnowska Wola - przystanek PKS - Tarnowska Wola;

Jadachy - przystanek PKS – Jadachy;

Cygany - przystanek PKS - Chmielów Parking Centrum;

Chmielów Zagumnie - PKS Chmielów (obok cmentarza);

Tarnobrzeg - obok dworca PKP;

Sobów - przystanek MPK - Sobów, Litewska;

Wielowieś - skrzyżowanie ulic Kolejowej i Sobowskiej;

Sandomierz – plac obok dworca PKP;

Grębów - przystanek PKS - Grębów PKP;

Zbydniów - przystanek PKS - Zbydniów II (Karczma);

Turbia - przystanek PKS - Turbia Szkoła/Turbia Centrum;

Stalowa Wola Rozwadów – plac obok dworca PKP;

Stalowa Wola Centrum - przystanek MZK - Okulickiego PKS;

Stalowa Wola - przystanek MZK - Ofiar Katynia Poczta/przystanek MZK - Okulickiego PKS;

Stalowa Wola Południe – obok dworca PKP.

Poniżej szczegółowe rozkłady jazdy Przewozów Regionalnych obowiązujące od 15 grudnia 2019 r. do 14 marca 2020 r.

Jasło - Zagórz

Zagórz - Jasło

Rzeszów Główny - Tarnów

Tarnów - Rzeszów Główny

Przeworsk - Stalowa Wola Rozwadów

Stalowa Wola Rozwadów - Przeworsk

Rzeszów - Stalowa Wola Południe

Stalowa Wola Południe - Rzeszów

Rzeszów Główny - Przemyśl Główny/Medyka

Medyka/Przemyśl Główny - Rzeszów Główny

Rzeszów Główny - Jasło/Gorlice

Gorlice/Jasło - Rzeszów Główny

Rzeszów Główny/Jarosław - Horyniec Zdrój

Horyniec Zdrój - Jarosław/Rzeszów Główny

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 15 grudnia 2019 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Trwa przebudowa stacji w Rzeszowie i węzła rzeszowskiego, co uniemożliwia wykonywanie manewrów pociągów w Rzeszowie i wpływa na cykliczność kursowania pociągów.

W ramach inwestycji oddano przystanek Rzeszów Zachodni, na którym działa już peron 1 na linii nr 71 do Kolbuszowej. Wcześniej zapowiadano natomiast, że peron 2 dla linii nr 91 prowadzącej m.in. do Krakowa zostanie uruchomiony w grudniu wraz z wejściem w życie nowego rozkładu. Czy te zapowiedzi zostaną zrealizowane już 15 grudnia?

- Z uwagi na trwającą przebudowę głowicy zachodniej w stacji Rzeszów Główny układ torowy nie pozwala, aby przejeżdżające pociągi w relacji Tarnów – Rzeszów Główny mogły zatrzymywać się przy peronie nr 2, na przystanku osobowym Rzeszów Zachodni. Z tego względu od wprowadzenia nowego rozkładu jazdy (15.12.2019 roku) pociągi tej relacji będą się zatrzymywać przy peronie nr 1. Natomiast od 25 stycznia 2020 roku, po uruchomieniu kolejnego etapu przebudowy stacji Rzeszów Główny, pociągi tej relacji będą się już zatrzymywać przy peronie nr 2 na przystanku Rzeszów Zachodni - wyjaśnia Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

***

Informacje na temat aktualnego rozkładu jazdy pociągów są dostępne na stacjach i przystankach, w internecie na portalpasazera.pl, rozkład-pkp.pl oraz w aplikacjach mobilnych Portal Pasażera (dawniej Rozkład Kolejowy) i Rozkład-PKP (dawniej Bilkom). Na stacjach i przystankach informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów wyświetlane także na tablicach elektronicznych oraz przekazywane są podróżnym w formie komunikatów głosowych.

W okresie zimowym około 300 dworców nie będzie zamykanych na czas trwania nocnych przerw technicznych. W przypadku znacznego spadku temperatury oraz w sytuacjach nadzwyczajnych PKP S.A. może podjąć decyzję o całodobowym otwarciu pozostałych dworców.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4