Mieszkańcy dopięli swego. Z Nowego Miasta dojadą na Dąbrowskiego linią nr 7

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 16 stycznia 2020

Nowa linia nr 7 pozwoli dojechać mieszkańcom osiedla Nowe Miasto na ul. Dąbrowskiego. Wcześniej mogli to zrobić linią nr 11, ale od października ub. r. jej trasa została skrócona i autobusy kończą kursy przy ul. Matuszczaka
Fot. Krzysztof Kuchta

Od najbliższej niedzieli, 19 stycznia Zarząd Transportu Miejskiego uruchamia nową linię nr 7. Autobusy będą kursować nią na trasie: Dworzec Lokalny (pod wiaduktem Śląskim) – al. Piłsudskiego – al. Cieplińskiego – Lisa Kuli – Dąbrowskiego – al. Powstańców Warszawy – Podwisłocze – al. Kopisto – al. Rejtana – Lwowska – Krasne Auchan.

Nowa linia obsługująca osiedle Nowe Miasto i ul. Podwisłocze i zapewniająca dojazd m.in. do ul. Dąbrowskiego powstaje w reakcji na sprzeciwy mieszkańców osiedla Nowe Miasto. Przypomnijmy, że wywołane zostały one zmianą, które weszła w życie 1 października 2019 r. Wówczas skróceniu i zmianie uległa trasa linii nr 11, która wcześniej jeździła przez Podwisłocze.

„Jedenastka” należała do tych linii, na których opóźnienia były najbardziej odczuwalne. Z tego powodu o skrócenie linii nr 11 do ul. Dąbrowskiego wnioskowała na początku ubiegłego roku Rada Osiedla Załęże. Podobny postulat (ale ze skierowaniem jej na pętlę przy ul. Matuszczaka) wnosiło Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji. ZTM skierował ostatecznie „11” na ul. Matuszczaka i odtąd nie obsługiwała już al. Powstańców Warszawy, ul. Podwisłocze i al. Kopisto. W zamian kursująca do tej pory rzadko w godzinach szczytu i tylko w dni robocze linia nr 32 stała się linią całotygodniową z dużo większą liczbą kursów od rana do wieczora.

Jednak mieszkańcy Nowego Miasta twierdzili, że zabrano im linię funkcjonującą od początku istnienia osiedla, która zapewniała bezpośrednie połączenie ul. Podwisłocze z ul. Dąbrowskiego i dalej z Załężem. W tej sprawie u prezydenta i w ZTM interweniowała Rada Osiedla Nowe Miasto, której przedstawicielom nie podobało się, że zmiany na wniosek innego osiedla (Załęże) wprowadzono bez konsultacji z nimi. Chcieli przywrócenia „jedenastki” na starej trasie.

Ostatecznie rozmowy w ZTM przyniosły efekt w postaci uruchomienia zupełnie nowej linii. Linia nr 7 będzie jeździć we wszystkie dni, a więc także wolne od nauki szkolnej oraz soboty, niedziele i święta. Jej częstotliwość nie będzie jednak zbyt duża. Kursy „siódemki” będą mniej więcej do 1,5 lub 2 godziny.

ZTM zapowiadał, że jeśli pasażerów będzie dużo to jest szansa na zwiększenie liczby kursów.

Także od 19 stycznia zmianie ulega rozkład jazdy linii nr 37. Wszystkie jej kursy będą rozpoczynać się i kończyć na przystanku Hermanowa Przylasek. Do tej pory część kursów kończyła się na ul. Poselskiej na osiedlu Budziwój. Po zmianie rozkładu będzie też o trzy kursy „37” dziennie więcej.

Nowe rozkłady są już dostępne na stronie ZTM: LINK.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4