Znów poczekamy na rower miejski w Rzeszowie. Przetarg w powijakach

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 10 marca 2020

Fot. Paweł Bialic

Za oknami pogoda już typowo wiosenna, więc miłośnicy jazdy na rowerze chętnie sięgają po swoje jednoślady aby dostać się do pracy, szkoły czy po prostu pojeździć dla przyjemności. Stąd może dziwić fakt, iż wciąż nie wiele wiemy o szczegółach uruchomienia w Rzeszowie miejskiej wypożyczalni rowerów.

Usługa, w ramach której mieszkańcy Rzeszowa oprócz rowerów mogli skorzystać z elektrycznych hulajnóg i skuterów w ostatnich dwóch latach zbierała dobre opinie i coraz częściej słychać pytania kiedy do Rzeszowa wróci. W niektórych miastach np. w Warszawie sezon rowerowy rozpoczął się 1 marca i rowery miejskie wyruszyły na ulice stolicy w związku z tym, że funkcjonuje tam jeden stały operator. W Rzeszowie od dwóch lat jest inaczej i co roku trzeba ogłaszać przetarg na sezonową obsługę systemu. Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie, przetarg w tej sprawie jest w fazie przygotowywania dokumentacji i powinien zostać ogłoszony do końca miesiąca. W związku z tym wypożyczalnia ruszy najwcześniej w kwietniu lub dopiero w maju.

- Przygotowujemy się do ogłoszenia przetargu i chcielibyśmy aby wypożyczalnia ruszyła najpóźniej w maju. Będzie to usługa sezonowa i potrwa podobnie jak zeszłym roku do listopada - słyszymy w Zarządzie Transportu Miejskiego w Rzeszowie.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku w ramach miejskiej wypożyczalni mieszkańcy Rzeszowa mogli skorzystać z 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych oraz 50 hulajnóg elektrycznych dostarczonych przez konsorcjum firm Green Electricity oraz Between Wheels pod marką Blinkee.City. Były one oparte na IV generacji, dzięki czemu można było je w prosty sposób wypożyczyć za pomocą smartfona oraz pozostawić w dowolnym zgodnym z przepisami miejscu w wyznaczonej strefie parkowania. W tym roku również jest w planie aby w Rzeszowie pojawił się podobny zestaw pojazdów, choć ważnym czynnikiem w tej kwestii będzie również to ile miasto będzie w stanie wygospodarować pieniędzy na funkcjonowanie roweru miejskiego.

W związku z funkcjonowaniem wypożyczalni rowerów i innych alternatywnych środków komunikacji miejskiej wielokrotnie padały propozycje aby podobnie jak w Warszawie i innych miastach dokonać wyboru długoterminowego operatora systemu. Dzięki temu nie byłoby konieczności ogłaszania corocznego przetargu oraz rodzenia się niepewności i pytań dotyczących tego kiedy wypożyczalnia ruszy i w jakim kształcie. Z takim postulatem wielokrotnie występowali m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości. Tegoroczna zima jasno pokazała, że wypożyczalnia rowerów mogłaby również funkcjonować w większym wymiarze niż ostatnio, czyli od maja do listopada czy grudnia. Zdaniem Daniela Kunysza, radnego Rozwoju Rzeszowa i jednocześnie oficera rowerowego oraz rzecznika stowarzyszenia Rowery.Rzeszów.pl, podpisanie dłuższej umowy, przykładowo 3-letniej, byłoby optymalne i prawdopodobnie w 2021 roku miasto będzie chciało pójść w tym kierunku.

- Umowa długoterminowa może spowodować, że pojazdy w Rzeszowie byłyby dostępne cały rok. Operator mógłby zapewniać konkretną liczbę urządzeń, która będzie mogła ulegać zmianie w zależności od zapotrzebowania i warunków pogodowych - mówi radny Daniel Kunysz.

Należy również zaznaczyć, że w Rzeszowie rower miejski funkcjonował już na zasadzie długoterminowej współpracy władz miasta z jednym operatorem. Mowa tu o usłudze RoweRes, za którą odpowiadała firma WiM System. Nie przypadła ona jednak do gustu rzeszowianom, którzy krytykowali wypożyczalnię za słabej jakości sprzęt, mało stacji rowerowych, do których konieczne było zwrócenie sprzętu po jego skorzystaniu oraz długi proces rejestracji dla klientów. Współpraca miasta i operatora zakładała również dzierżawę przez firmę terenu, na którym znajdowały się stacje rowerowe oraz wynajem powierzchni reklamowych na rowerach i stacjach. System okazał się mało praktyczny również w związku z tym, że miasto na podstawie warunków współpracy nie mogło zbytnio ingerować w działalność wypożyczalni.

Miejmy nadzieję, że jeżeli doszłoby w przyszłym roku do wyboru operatora miejskiej wypożyczalni na dłuższy czas, władze Rzeszowa mając w pamięci niezbyt udaną współpracę przy systemie RoweRes, zadbają o wysoki poziom obsługi systemu roweru miejskiego. A mieszkańcom Rzeszowa w tym roku pozostaje jeszcze chwilę poczekać aby móc przejechać się na rowerze, skuterze bądź hulajnodze w ramach tegorocznej jeszcze sezonowej wypożyczalni.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4