Zarząd Województwa uhonorował twórców kultury z regionu

KATEGORIA: KULTURA / 5 lipca 2020

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

W ubiegłym tygodniu w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego odbyła się gala wręczenia Nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego pn. „Artystyczny Znak Podkarpacia”. Wśród laureatów znaleźli się wybitni twórcy z regionu, odbierający nagrody i stypendia przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego.

Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” odebrał Andrzej Piątek - publicysta, wydawca i recenzent, który kulturze teatralnej poświęcił 45 lat pracy. W trakcie gali wręczono także dwie Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej. Dwanaście osób odebrało nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego, przyznawane za całokształt twórczości oraz za szczególne osiągnięcia. Wręczono także nagrody zbiorowe oraz przyznano dwa stypendia.

Na uroczystej gali, zarząd regionu reprezentował Stanisław Kruczek, który zwrócił się do wyróżnionych artystów.

- Nie byłoby tu państwa dziś, gdyby nie fakt, że dostrzegły was społeczności lokalne, w których żyjecie i pracujecie. Odbierane przez was nagrody są zatem uhonorowaniem dotychczasowych zasług - ale ufam, że staną się także motywacją do dalszej pracy na rzecz lokalnych społeczności i całego Podkarpacia. W imieniu Zarządu Województwa Podkarpackiego, serdecznie państwu gratuluję – powiedział Stanisław Kruczek.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

W imieniu laureatów, głos zabrał Andrzej Piątek, uhonorowany medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

- Myślę, że niewiele się pomylę jeżeli w imieniu części Państwa powiem, że wszelkie nagrody jakie otrzymaliśmy są pewnym podsumowaniem, tego co udało nam się zrobić. Pewnie również się nie pomylę, będąc wyrazicielem pewnej grupy z Państwa, która uważa podobnie jak ja, że te nagrody są zachętą do dalszej pracy na rzecz promocji polskiej kultury – powiedział Andrzej Piątek, zwracając się do osób nagrodzonych podczas gali.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Podziękowania i życzenia twórcom złożył także Robert Godek – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Szczególnie zwracaliśmy uwagę, aby w przypadku tej nagrody pokazać cały obszar województwa podkarpackiego. Biorąc pod uwagę kryterium terytorialne, nie było żadnego problemu aby w naszym województwie znaleźć osoby, które swoją działalnością ubogacają polską kulturę – mówił Robert Godek.

Poniżej lista uhonorowanych osób.

Laureat Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”:

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński nadał 4 marca 2020 r. Andrzejowi Piątkowi Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Andrzej Piątek - dziennikarz Gazety Codziennej „Nowiny” w latach 1976-2010, publicysta, wydawca i recenzent. Kulturze teatralnej poświęcił 45 lat pracy w charakterze publicysty i recenzenta. Zaangażowany w działalność Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Sekcji Krytyków Związku Artystów Scen Polskich oraz Towarzystwa Kultury Teatralnej. Krytyk teatralny, który ma na swoim koncie 250 recenzji teatralnych spektakli prezentowanych w Rzeszowie, Krakowie, Gdańsku i Zakopanem. Autor książek „Spotkania z Szajną” i „Szajna. Ślady ostatnie”, które jako jedyne obrazują trzeci - rzeszowski, po krakowsko-nowohuckim i warszawskim, ostatni etap dokonań twórczych Józefa Szajny. Nakładem Towarzystwa Kultury Teatralnej - Oddziału w Rzeszowie wydał dwie monografie aktorskie: „Twarze rzeszowskich teatrów. Mariola Łabno-Flaumenhaft” i „Twarze rzeszowskich teatrów. Beata Zarembianka”. Propagator i komentator wydarzeń teatralnych w prasie regionalnej oraz na antenach Polskiego Radia Oddział Rzeszów, Telewizji Polskiej Oddział w Rzeszowie, Telewizji Kultura i Polonia. Dwukrotny Laureat Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego, Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa i „Złotego Pióra” Związku Literatów Polskich.

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”:

Wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński nadał 11 maja 2020 r. Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” twórcom z Podkarpacia. Są to:

Henryk Chruściel - muzyk ludowy, kierownik, śpiewak i akompaniator Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Dolanie” w Gniewczynie Łańcuckiej, który w bieżącym roku obchodzi Jubileusz 40-lecia pracy artystycznej. Założyciel i klarnecista Kapeli Ludowej z Gniewczyny Łańcuckiej, założyciel Dziecięcego Zespołu Tańca Ludowego „Mali Gniewczanie”, instruktor muzyki w Trynieckim Centrum Kultury w Tryńczy. Od trzydziestu lat muzyka ludowa dominuje w codziennej pracy Pana Henryka Chruściela z utalentowanymi mieszkańcami ziemi trynieckiej w powiecie przeworskim. Artystyczną pasję przekuwa na zajęcia śpiewu i wielogodzinne próby gry na instrumentach z Ludowym Zespołem Śpiewaczym „Dolanie”, który zdobywa nagrody i wyróżnienia na regionalnych i ogólnopolskich przeglądach artystycznych. Dwukrotnie wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, które zaowocowały w dalszej pracy artystycznej możliwością dokonania nagrań dla Radia Lublin, II Programu Polskiego Radia i TVP Oddział Lublin. „Dolanie” promują dziedzictwo kulturowe Podkarpacia na międzynarodowych festiwalach i przeglądach dorobku artystycznego zespołów folklorystycznych w Jabłonowie i Jasenowie na Słowacji oraz w Strzelczyskach na Ukrainie.

Edward Myłek - muzyk, pedagog, instruktor muzyki w Trynieckim Centrum Kultury w Tryńczy, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Tryńczy od 1993 roku, nauczyciel gry na instrumentach dętych w szkołach Gminy Tryńcza od 2001 roku. Spośród młodych szkolnych muzycznych talentów wyłonił 35 osób wywodzących się z rodzin muzykujących, którzy uświetniają obchody wydarzeń historyczno-patriotycznych i religijnych. Dwudziestosiedmioletnia działalność Orkiestry pod Jego kierunkiem zaowocowała w latach 2006 – 2018 laurami, a to: Grand Prix w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Brzózie Królewskiej, I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych OSP w Krynicy Zdroju. Formacja zdobyła również I. miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Kolbuszowej w 2008 roku r. i II. miejsce w Międzynarodowym Przeglądzie Orkiestr i Big Bandów w 2006 roku w Mielcu, gdzie muzycy konkurowali z orkiestrami z Litwy, Niemiec, Czech i Słowacji. Dorobek artystyczny został zaprezentowany także podczas tournée na Ukrainie w obwodzie lwowskim na zaproszenie Prezesa Stowarzyszenia Polsko-Ukraińskiego Pana Mariana Mazura, gdzie koncertowała dla Polskiej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Strzelczyskach. W ciągu swojej blisko trzydziestoletniej pracy artystycznej wykształcił 200 muzyków, a wielu z nich do dzisiaj kontynuuje edukację w szkołach i akademiach muzycznych.

Nagrody indywidualne za całokształt działalności:

- w dziedzinie upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego:

Marian Irzyk - emerytowany nauczyciel, działacz opozycji antykomunistycznej, inicjator budowy i odsłonięcia w 2015 roku obelisku upamiętniającego sześciu Polaków z Kozłówka i Markuszowej, którzy za pomoc Żydom zostali rozstrzelani przez hitlerowców w lipcu 1943 roku. Wydarzenie zostało uwiecznione w sporządzonej przez Laureata Księdze Pamiątkowej. Popularyzator wiedzy o historii II. wojny światowej wśród młodzieży szkolnej w województwie podkarpackim. Jako wolontariusz akcji „Pomoc Kościołowi i Polakom na Wschodzie” wyremontował pomieszczenia polskiej Parafii pw. Św. Tereski od Dzieciątka Jezus w Pietropawłowsku Kamczackim w 2008 roku; (wnioskodawca: Roman Jakim, przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”).

- w dziedzinie twórczości artystycznej:

Włodzimierz Kłaczyński – pisarz, autor powieści pt. „Popielec” wydanej w 1981 roku i zekranizowanej jako serial telewizyjny w reżyserii Ryszarda Bera w 1984 roku. Twórca utworów prozatorskich w latach 1985 – 2001, a to: „Między Magierowem a Poprawką”, „Wronie pióra”, „Anioł się roześmiał” oraz dwóch cykli powieściowych pt. „Miejsce” i „Zasiek polski” w latach 2005 - 2008. Wszystkie utwory zebrały pozytywne recenzje krytyków literackich, m.in. Henryka Berezy, Ryszarda Zamojskiego i Zofii Brzuchowskiej, którzy upatrują ich wartość w zapisaniu historii regionalnej w sposób literacko mistrzowski. Początek bieżącego roku zapisał się również twórczo dla autora wydaną powieścią autobiograficzną pt. „Pudełko”; (wnioskodawca: Małgorzata Żurecka, prezes Związku Literatów Polskich Oddział w Rzeszowie).

- w dziedzinie ochrony dziedzictwa narodowego:

Magdalena Kątnik–Kowalska - inicjatorka ocalenia od zapomnienia dziedzictwa artystycznego rodziny Dąbrowskich, rzeźbiarzy pochodzących z Żołyni, Franciszka i jego najmłodszego syna Henryka, który poszedł w ślady ojca. Pod Jej kierunkiem poddano inwentaryzacji dziesiątki eksponatów i spisów prac artystycznych snycerzy żołyńskich, specjalizujących się w sztuce sakralnej, której elementy dzisiaj można podziwiać w kościołach m.in. w Dzikowie, Jarosławiu, Leżajsku i Przemyślu oraz ikonostasy cerkiewne na dalekiej Syberii, w Tiumeniu, Tobolsku i Omsku. Kto chciałby poznać więcej szczegółów na temat życia i twórczości Franciszka Dąbrowskiego, tego Laureatka zaprasza do zwiedzenia piętrowej mieszczańskiej kamienicy w Żołyni, domu z duszą, leżącego na Karpackim Szlaku Domów i Ogrodów Historycznych; (wnioskodawca: Agnieszka Kus, prezes Stowarzyszenia Kobiet w Żołyni).

- w dziedzinie twórczości artystycznej:

Marcin Florczak - dyrygent Chóru Chłopięco-Męskiego Pueri Cantores Resovienses, który w bieżącym roku obchodzi Jubileusz 35-lecia pracy artystycznej, a sam dyrygent świętuje Jubileusz 10-lecia pracy twórczej z formacją chóralną. Kształci artystycznie śpiewaków młodego i średniego pokolenia, którzy prezentują swój dorobek artystyczny na wydarzeniach muzycznych w kraju i za granicą. Organizator spektakularnego IX. Kongresu Chórów Polskiej Federacji Pueri Cantores w 2017 roku z udziałem 1200 osób, w tym ponad 1200 chórzystów z 26 chórów z całej Polski i 7 chórów z Europy: Litwy, Łotwy, Ukrainy i Węgier; (wnioskodawca: Stanisław Żyracki, prezes Katolickiego Towarzystwa Śpiewaczego w Rzeszowie).

- w dziedzinie twórczości artystycznej:

Janusz Szuber – poeta, autor kilkunastu tomików poezji, uznawanego za „poetę miejsca”, związanego z Sanokiem. Twórca nagradzanych tomików poezji: pięcioksięgu tworzącego tytuły: „Paradne ubranko i inne wiersze”, „Apokryfy i epitafia sanockie”, „Pan Dymiącego zwierciadła”, „Gorzkie prowincje”, „Srebrnopióre ogrody”, przyjęty m.in. przez Zbigniewa Herberta z ogromnym uznaniem. Poezja erudycyjna, o niezwykłej urodzie języka, o wysublimowanej i wielopoziomowej ironii. Wiersze Pana Janusza Szubera zostały wydane w postaci audiobooka pt. „W centrum źrenicy” w 2019 roku. twórczość została przetłumaczona m.in. na język angielski, niemiecki, serbski i portugalski; (wnioskodawca: Jarosław Serafin, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku).

- w dziedzinie twórczości artystycznej:

Waldemar Sosnowski - fotograf, autor albumów ukazujących Podkarpacie, jego naturę i najważniejsze wydarzenia o charakterze społecznym, historycznym i religijnym. Prace artystyczne fotografa, ukazujące odradzanie się ruchu chasydzkiego w Polsce, zostały zaprezentowane na Festiwalu pn. „Warszawa Singera” i na „Explorer Festiwal” w Łodzi. Fotograf dokumentujący społeczne i kulturowe zmiany zachodzące na Huculszczyźnie, gdzie nadal niesamowita flora i fauna oraz Kresowiacy z krwi i kości stanowią o niepowtarzalności rodzinnych stron autora; (wnioskodawca: Jan Pączek, starosta przemyski).

- w dziedzinie ochrony dziedzictwa narodowego:

Barbara Mielczarek - społecznik zaangażowany w ratowanie cmentarzy żołnierzy austriackich z czasów I wojny światowej w miejscowościach: Krempna, Grabie, Sieklówka, Ożenna i Długie. Konsekwentnie działa na rzecz renowacji świątyń kultury łemkowskiej w Kotani, Krempnej, Świątkowej Małej i Świątkowej Wielkiej. W odnowionych wnętrzach świątyń z inicjatywy Pani Barbary odbywają się również koncerty muzyki cerkiewnej, łemkowskiej i klasycznej. Organizatorka osiemnastu edycji Krempniańskiej Parady Historycznej; (wnioskodawca: Irena Ziemba, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Krempnej).

- w dziedzinie twórczości artystycznej dla:

Bogusław Iwanowski - artysta rzeźbiarz, który w swoich pracach utrwala osobistą historię zesłania na Sybir. W bogatym dorobku artystycznym posiada cykl prac w Galerii Rzeźb Plenerowych pn. „Quo Vadis”, ukazujących dzieje historyczne Polski na przykładzie rządów poszczególnych władców Polski i postaci związane z wydarzeniami niepodległościowymi, a to: Marszałek Józef Piłsudski. Zachwyca oryginalność prac eksponowanych w instytucjach kultury, m.in. w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej i Muzeum Regionalnym im. Adama Fastnachta w Brzozowie. Nagroda z inicjatywy marszałka województwa podkarpackiego.

Nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia:

Mieczysław Napieraj - długoletni aktor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który stworzył niezapomnianą kreację w spektaklu pt. „Lwów nie oddamy” w reżyserii Katarzyny Szyngiery. Aktora widzimy w szeregu scen, wymagających błyskawicznego przeobrażania się z jednej postaci w drugą o różnorodnych emocjach. „Lwów nie oddamy” został nagrodzony Grand Prix, czyli wielką Nagrodą Publiczności na 54. Międzynarodowym Przeglądzie Teatru Małych Form „Kontrapunkt” 2019 w Szczecinie; (wnioskodawca: Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie).

Andrzej Potocki – pisarz, historyk, regionalista i dziennikarz. Autor monografii pt. „Po tak wielu zostało tak niewiele. Żydzi w Podkarpackiem”, publikacji unikalnej w skali kraju w zakresie opracowania historii społeczności żydowskiej w wymiarze województwa podkarpackiego. Dokonał bezprecedensowej dokumentacji pozostałości materialnych po ponad 1000-letniej obecności Żydów w krajobrazie kulturowym obecnego województwa podkarpackiego. To opracowanie unikalne ze względu na zebranie rozproszonych informacji o historii lokalnych społeczności żydowskich, jakie funkcjonowały w pejzażu kulturowym na tym obszarze; (wnioskodawca: Stanisław Materniak, przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Rymanowskiej „Spotkanie – Rymanów”).

Dariusz Fudali - funkcjonariusz Centralnego Zarządu Służby Więziennej, współtwórca Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie, autor monografii pt. „Miejsca wykonywanych wyroków śmierci. Kaci aparatu bezpieczeństwa na terenie województwa rzeszowskiego w latach 1944-1956”. Wydawnictwo opatrzone recenzją dra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, zastępcy Prezesa IPN: „Ze wszech miar cenna inicjatywa zbadania nieznanej dotąd szerzej problematyki dotyczącej fragmentu historii Podkarpacia w dramatycznym okresie pierwszej dekady istnienia władzy komunistycznej. Bardzo potrzebna w polskiej historiografii, ukazuje fakty, osoby, zdarzenia, zjawiska szerzej nieznane, objęte przez cały okres funkcjonowania systemu komunistycznego w Polsce państwową tajemnicą (…)”; (wnioskodawca: Andrzej Grondecki, sekretarz Zarządu Stowarzyszenia „Sancta Musica” w Tyczynie).

Bartłomiej Skubisz - lider Zespołu Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, który wydał trzeci album pt. „Sweet Spot”, nagrodzony w kategorii „Polska jazzowa płyta roku 2019” w plebiscycie magazynu Jazzpress i RadioJAZZ.FM. Uznany za jedną z najlepszych polskich płyt w roku 2019, według opiniotwórczego serwisu AxunArts. Album był promowany na Festiwalu Jazzowym w Kołobrzegu we współpracy z Agą Zaryan podczas trasy koncertowej zrealizowanej do 6 marca 2020 r. Formacja na czele z Bartłomiejem Skubiszem promowała Podkarpacie przez ostatni rok na prestiżowych festiwalach jazzowych w Koszalinie, Tychach i Krakowie; (wnioskodawca: Agnieszka Bała, prezes Stowarzyszenia „Podkultura” w Rzeszowie).

Stypendysta Marszałka Województwa Podkarpackiego w roku 2019:

Arkadiusz Andrejkow – artysta plastyk, specjalizuje się w tworzeniu murali. Realizator projektu cyklu murali pn. „Cichy Memoriał”, zrealizowany w podkarpackich miejscowościach w ramach Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2017. Autor wystaw indywidualnych prezentowanych w Sanoku, Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie, Zamościu i Krakowie w latach 2013 – 2018. Otrzymał w 2019 roku Stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego na realizację autorskiego projektu pt. „Mural Mapa”. Podczas realizacji przedsięwzięcia powstało pięć murali na budynkach użyteczności publicznej miasta Sanoka, tematycznie związanych z historią tego grodu i jego mieszkańcami. Inspiracją do wykonanych prac były fotografie pochodzące ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku i kolekcji prywatnych. Murale zostały pokazane na mapie, przedstawiającej dokładną lokalizację danych poszczególnych realizacji oraz łatwy sposób odnalezienia ich w mieście. Turyści przybywający do naszego regionu mogą o nią pytać m.in. w Centrum Informacji Turystycznej w Sanoku, Biurze Podróży „Bieszczader” i Galerii „Barak” w Czarnej. Powstała także strona www.muralmapa.pl poświęcona realizacji tego twórczego przedsięwzięcia.

Bartłomiej Skubisz - otrzymał w 2019 roku Stypendium twórcze Marszałka Województwa Podkarpackiego na realizację autorskiego projektu pt. „Subcarpathians – płyta podkarpackich muzyków inspirowana twórczą atmosferą Bieszczadów oraz twórczością artystów z Podkarpacia”, której dźwięki usłyszeli uczestnicy wtorkowej gali.

Nagrody zbiorowe za całokształt działalności:

- w dziedzinie upowszechniania muzyki orkiestrowej:

Orkiestra Dęta Gminy Miejsce Piastowe – formacja działająca pod batutą Miłosza Markiewicza. Orkiestra obchodzi w bieżącym roku Jubileusz 125-lecia działalności artystycznej. Zespół wielopokoleniowy, w którym grają młodzi adepci szkoły muzycznej funkcjonującej w Miejscu Piastowym. Orkiestra zachwyca brzmieniem muzyki marszowej, sakralnej i rozrywkowej w kraju podczas festiwalowych wydarzeń muzycznych w Baranowie Sandomierskim i za granicą prezentując się przed publicznością na Słowacji, Węgrzech i we Włoszech. Wyróżniona na I. Festiwalu Paradnych Orkiestr Dętych w Rowach koło Ustki w 2009 roku i nagrodzona na VII. Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych „Złota Trąbka” w Kozach w 2010 roku. Orkiestrę reprezentował Kapelmistrz, Miłosz Markiewicz; (wnioskodawca: Janusz Węgrzyn, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Miejscu Piastowym).

- w dziedzinie upowszechniania muzyki ludowej:

Kapela Ludowa „Dynowianie” – funkcjonująca pod kierunkiem Jacka Marszałka. W bieżącym roku obchodzi Jubileusz 20-lecia pracy artystycznej. Kapela prezentuje swój dorobek artystyczny na wydarzeniach muzycznych i zdobywa wysokie nagrody, a to: czterokrotnie pierwsze miejsce na przeglądach kapel ludowych w Krasnymstawie, Pawłosiowie i Zwierzyńcu, dwukrotnie drugie miejsce w Polanicy Zdrój i Szydłowcu. Repertuar Kapeli prezentuje film nagrany przez TVP oddział Rzeszów pod redakcją Pana Jerzego Dyni. Ma na swoim koncie dwie płyty: „Pogórzańska Nuta” i „Biesiada z Kapelą Dynowianie”. Formacja została wyróżniona Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” w 2014 roku. Nagrodę w imieniu Kapeli odebrał Jacek Marszałek; (wnioskodawca: Zygmunt Frańczak, burmistrz miasta Dynów).

- w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej:

Chór Mieszany „Echo” - działający przy Zarządzie Oddziału ZNP i RCKP w Krośnie pod kierunkiem dyrygenta, Marioli Rybczak. Chór świętuje w bieżącym roku Jubileusz 75-lecia pracy artystycznej. Swój dorobek artystyczny: utwory patriotyczne, pieśni sakralne, kolędy i pastorałki, prezentuje w kraju, zdobywając m.in. Srebrny Dyplom w Przeglądzie Chórów podczas XIII. Międzynarodowego Festiwalu Chórów Gaude Cantem im. Kazimierza Fobera w Bielsku Białej w 2017 roku. Laureat Złotego Dyplomu na VIII. Międzynarodowym Festiwalu Chórów na Węgrzech w 2014 roku i III. miejsca podczas XXV. edycji Bałkańskiego Festiwalu Folkowego w bułgarskiej Warnie w 2019 roku. Chór reprezentował Andrzej Bartosik; (wnioskodawca: Dorota Cząstka, dyrektor Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie).

Chór „Emmanuel” - działający przy Parafii Św. Judy Tadeusza w Rzeszowie. Dyrygentem jest Roman Olszowy. Formacja w ubiegłym roku obchodziła Jubileusz 20-lecia działalności artystycznej. Chór koncertuje podczas uroczystości patriotycznych i religijnych w kraju i za granicą, m.in. w Sanktuarium w Piekarach Śląskich, w Sanktuarium na Górze Św. Anny, w 2017 roku, w Bazylice Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Lwowie w 2015 roku, w Bazylice Matki Bożej w La Salette i w Bazylice Św. Antoniego w Padwie w 2011 roku. Formacja nagrała trzy płyty: „Dzieciątko się narodziło” w 2003 i 2007 roku i „Najpiękniejsze kolędy” w 2008 roku. Nagrodę w imieniu Laureata odebrał Włodzimierz Stec; (wnioskodawcy: przedstawiciele środowiska twórczego: Marzena Wiśniewska, Mieczysław Biały, Edward Sondej i Dominik Bojda).

Nagrody zbiorowe za szczególne osiągnięcia:

- w dziedzinie upowszechniania kultury ludowej:

Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Zespół Pieśni i Tańca „Kompanija” w Boguchwale – aktywny na scenie kultury ludowej od dwudziestu dwóch lat pod egidą kierownika muzycznego Janusza Witka i choreografa Marcina Zycha. Nagrany w 2019 roku film dokumentalny pt. „Oj siano, siano” w wersji polskiej i angielskiej promuje folklor ludowy Podkarpacia wśród zagranicznych odbiorców występów „Kompaniji”. Tancerze i śpiewacy, jako jedyni reprezentanci naszego kraju, prezentowali swój dorobek artystyczny na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Portugalii w 2019 roku. Nagrodę odebrała przedstawicielka Zespołu, Zdzisława Dudek; (wnioskodawca: Agnieszka Czarnik-Buż, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale).

Red.

Zdjęcia: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4