Koncert symfoniczny Filharmonii Podkarpackiej. Ostatni przed lockdownem

KATEGORIA: KULTURA / 19 marca 2021

Fot. Filharmonia Podkarpacka

W piątek (19 marca) o godz. 19.00 kolejny koncert Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie. Ze względu na wchodzące od soboty (20 marca) obostrzenia będzie to ostatnia możliwość przed zamknięciem na kilka tygodni (do 9 kwietnia) placówek kultury obcowania z muzyką na żywo.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej zagra pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka.

W programie:

K. Kurpiński – Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie”

W. A. Mozart – Symfonia „Haffnerowska” D – dur KV 385

P. Czajkowski - Uwertura - Fantazja „Romeo i Julia”

Koncert rozpocznie barwna Uwertura do opery „Zamek na Czorsztynie” (1819) będąca mozaiką motywów z całego dzieła, które uwidaczniają jego narodowych charakter. Ta popularna swego czasu opera Kurpińskiego, utrwalona została wiązanką melodii na fortepian Stanisława Moniuszki pt. „Wspomnienia z opery „Zamek na Czorsztynie” . Temat operowy pojawi się również w Symfonii „Haffnerowskiej” (1782) Mozarta, powstałej na bazie serenady, skomponowanej dla zaprzyjaźnionej z Mozartem rodziny Haffnerów. W ostatniej części Symfonii rozbrzmiewa melodia oparta na arii z mozartowskiej opery – singspielu „Uprowadzenie z seraju”. W krainę wielkich namiętności poprowadzi słuchaczy Uwertura - Fantazja „Romeo i Julia” (1868) Czajkowskiego, zainspirowana dramatem Williama Szekspira. Miłość i nienawiść - to dwa główne tematy dzieła, które przedstawił kompozytor z właściwym sobie mistrzostwem w operowaniu orkiestrą symfoniczną.

Bilety w cenie 20zł ulgowy/ 30zł normalny. Szczegóły na stronie Filharmonii Podkarpackiej.

***

Mirosław Jacek Błaszczyk
Fot. Wojciech Mateusiak/Filharmonia Podkarpacka

Prof. Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Ukończył z odznaczeniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie kształcił się w klasie dyrygentury Karola Stryji. W 1993 r. dzięki stypendium American Society for Polish Music pogłębiał umiejętności dyrygenckie w Los Angeles. W okresie 1984-1986 dyrygował zespołem złożonym z muzyków katowickiej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji podczas festiwali Warszawska Jesień i Śląskie Dni Muzyki Współczesnej. W 1986 r. został dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu, a w 1990 r. dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku, z którą odbył tournée po USA (1995; m.in. nowojorska Carnegie Hall). Przez dwa sezony był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Poznańskiej (1996). Od 1998 roku – dyrektor artystyczny Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego, a od 1999 – dyrektor artystyczny i juror Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Członek Rady Artystycznej – koordynator ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W latach 1999-2002 był głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia), a w 2003 r. jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku. Dwa lata później powołany został na stanowisko dyrektora artystycznego II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, pełnił je także w 2013 roku; w III i IV toruńskim konkursie (2013, 2016 r.) był także jurorem. W 2011 r. objął stanowisko przewodniczącego jury VIII Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. W. Lutosławskiego w Warszawie. Był przewodniczącym jury VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016). Koncertuje na wszystkich estradach w kraju, z Filharmonią Narodową na czele i za granicą (m.in. Albania, Austria, Białoruś, Chiny, Czechy, Francja, Hiszpania, Irlandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Litwa, Łotwa, Maroko, Meksyk, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Tunezja, Ukraina i USA). Z zespołami Filharmonii Śląskiej nagrał kilkadziesiąt płyt. Górecki. Mikołaj/Henryk Mikołaj (DUX 0924) nominowana była do Fryderyka 2013. Ma na swym koncie wiele prawykonań. Filharmonicy śląscy pod jego batutą byli pierwszymi wykonawcami w Polsce IV Symfonii Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego, zamykając cykl światowych prawykonań tego utworu (2014/2015 Londyn – Los Angeles – Amsterdam – Łódź/Katowice). Jako drugie na świecie w 2016 r. wykonanie to wydano na CD. W 2017 r. ukazała się płyta z II Symfonią Kopernikowską H.M. Góreckiego pod jego batutą.

Za promowanie muzyki polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem współczesnej, oraz za osiągnięcia filharmoników śląskich pod jego batutą otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice w dziedzinie kultury. Podobną uhonorowany został także przez prezydenta Rybnika. Jest kierownikiem Katedry Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej w Katowicach. 7 sierpnia 2012 r. prezydent RP nadał artyście tytuł profesora sztuk muzycznych.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4