Międzynarodowy Dzień Teatru dziś mamy! Złóżmy życzenia naszym artystom

KATEGORIA: KULTURA / 27 marca 2021

Fot. Paweł Bialic

Sobota 27 marca jest wyjątkowym dniem dla twórców teatralnych, bo to właśnie dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku, jak i w roku poprzednim, jest to również szczególny i trudny czas dla artystów wszystkich scen teatralnych na całym świecie oraz publiczności.

Gdyby nie czas pandemii zapewne dziś rzeszowianie, miłośnicy sztuki teatru szykowaliby się na wieczorne premiery spektakli, podczas których wspólnie z artystami Rzeszowa celebrowalibyśmy te historie sceniczne. Niestety… W dniu 27 marca 2021 r., teatry są zamknięte dla swoich widzów, a artyści nie wyjdą dziś na sceny, by występować przed swoją ukochaną publicznością. To jednak nie powinno powstrzymać nas przed przesłaniem naszym artystom wspaniałych życzeń, które zarówno ich jak i nas napełnią optymizmem na rychłe spotkanie w teatrze. Pokażmy tym ludziom teatru, że pamiętamy o nich i ich twórczości, że cieszymy się iż są z nami i dla nas tworzą te sztuki. Powiedzmy im o tym, jak często potrafią wywołać uśmiech na naszych twarzach lub swoją twórczością napełnić nas nadzieję na lepszy czas.

Teatr jest tym miejscem gdzie potrafi wydarzyć się prawdziwa magia, gdzie nawiązać się może ta niezwykła więź publiczności z artystami. Teatr to sztuka żywa, a jej twórcy i ich historie czarują nas, intrygują, czasem złoszczą, doprowadzają do łez szczęścia i smutku, wprowadzają w zadumę, czasem „unoszą”. I pewnie dlatego tak lubimy „bywać” w teatrze.

„Mogę przyznać się Państwu do tego, że ja KOCHAM TEATR! Dlatego szczególnie w dniu dzisiejszym życzę tej instytucji, a przede wszystkim ludziom teatru, by też nigdy nie zwątpili w swoją wielką pasje i miłość jaką dla nich on jest. I to jak bardzo są potrzebni nam - widzom, w których potrafią nie raz rozbudzić barwę różnych emocji. I choć nie tak uroczyście jak w innych latach, to Moi Drodzy: autorzy tekstów, reżyserzy, aktorzy, scenografowie, kostiumografowie, muzycy, tancerze i mogłabym tak jeszcze wymieniać i wymieniać. Bo przecież ludźmi teatru są wszyscy Ci, którzy w jakikolwiek sposób przyczyniają się do tego, że te teatry istnieją w naszych miastach. I właśnie Wam wszystkim (bez wyjątku) dziś życzę radosnego świętowania i tej nadziei, że już wkrótce znowu się spotkamy – w TEATRZE.”

Barbara Kędzierska

W Rzeszowie działa kilka, a nawet kilkanaście scen teatralnych. Wspomnimy wybrane, choć pamiętamy o wszystkich grupach teatralnych jakie działają w mieście. Jednym z najbardziej znanych teatrów w Rzeszowie jest oczywiście Teatr im. Wandy Siemaszkowej - jedyny zawodowy teatr dramatyczny działający tu od ponad 70 lat. Dalej mamy Teatr Maska – jedyny profesjonalny teatr lalek na Podkarpaciu. Od paru lat w swojej ofercie ma także spektakle dla młodzieży i dorosłych. Warto, tu także wymienić takie rzeszowskie sceny jak: Teatr Przedmieście – teatr autorski, powołany do życia 20 lat temu przez Anetę Adamską; Teatr o.de.la – jedyny w Rzeszowie teatr tańca, który w swoich inscenizacjach scenicznych porywa nas w wyjątkowy świat ruchu, świadomości ciała. Główną choreografką i reżyserką spektakli jest aktorka Marta Bury. W Rzeszowie są także takie teatry, jak: Teatr Bo Tak - teatr powołany do życia przez rzeszowskich artystów różnych sztuk oraz społeczników, który swoim nazwiskiem firmuje znana rzeszowska aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft, czy AVE TEATR, który w swojej ofercie ma głównie propozycje sztuk komediowych. Założycielką tej sceny teatralnej jest także doskonale znana rzeszowskiej publiczności (i nie tylko) aktorka Beata Zarembianka. Nie można nie wspomnieć jeszcze o Scena Propozycji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na spektakle tego teatru (kolejne nowe) trzeba dłużej czekać, ale każe nowe przedstawienie zawsze wzbudza dużą uwagę widzów i jest wyjątkowo dobrze odbierane przez publiczność. Niegdyś ten teatr nazywał się teatrem narracji plastycznej SCENA PROPOZYCJI, a jego twórcą i jedynym reżyserem był i jest prof. Janusz Pokrywka. Prof. Pokrywka zapamiętany jest przez rzeszowskich miłośników teatru jako znakomity twórca, świetny scenograf, niegdyś także dyrektor rzeszowskiego Teatru Lalki i Aktora KACPEREK, który obecnie nosi nazwę Teatr Maska, no i oczywiście znakomity artysta plastyk. Mamy także w regionie stowarzyszenia i grupy teatralne działające z dużymi sukcesami przy wojewódzkich, miejskich czy osiedlowych domach lub ośrodkach kultury.

***

Międzynarodowy Dzień Teatru formalnie ustanowiono w czerwcu 1961 roku, a odbyło się to podczas 9. Światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Z propozycją ustanowienie MDT wystąpił Arvi Kivimaa, prezydent Fińskiego Instytutu ITI. Dniem wybranym do celebracji dla ludzi i sztuki teatru jest 27 marca. Wydarzenie to ustanowiono w tym dniu na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, które miało miejsce właśnie 27 marca, w roku 1957. W roku 2021 obchodzimy już 60. Międzynarodowy Dzień Teatru.

Każdego roku Międzynarodowy Instytut Teatralny przedstawia orędzie jednego wybranego, wybitnego człowieka teatru. W tym roku swoje słowa do ludzi teatru na całym świecie skierowała znakomita hollywoodzka aktorka (przez długie lata odnosząca sukcesy na deskach teatralnych w Anglii) Helen Mirren. Natomiast pierwsze orędzie w 1962 r., opublikował pisarz Jean Cocteau.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4