Wieczór poetycki Moniki Luque-Kurcz w Rzeszowie. W poniedziałek w WiMBP

KATEGORIA: KULTURA / 30 sierpnia 2021

Fot. Pixabay.com

W poniedziałek (30 sierpnia) w Rzeszowie odbędzie się wieczór poetycki Moniki Luque-Kurcz. Wiersze poetki przeczyta aktorka Mariola Łabno-Flaumenhaft. Wydarzenie, na które zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie odbędzie się o godz. 17.00 w Wypożyczalni Głównej WiMBP w Rzeszowie przy ul. Dąbrowskiego 33a.

Liczba miejsc jest ograniczona. Wstęp na spotkanie jest wolny, na podstawie zaproszeń dostępnych w Wypożyczalni Głównej.

Monika Luque-Kurcz mieszka w Ropczycach i pracuje jako opiekun dzieci ze spektrum autyzmu. Tam ukończyła Liceum Ogólnokształcące, po czym kontynuowała naukę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Na trzecim roku przerwała studia i wyjechała do Hiszpanii. Jej wiersze publikowano w pismach literackich: rzeszowskiej Frazie. Kwartalniku Artystycznym, Akcencie, Migotaniach, sZAFie- kwartalniku literacko-artystycznym, a także w Internecie: Obszary Przepisane (magazyn literacki wydawany w Norwegii), „Moja Przestrzeń Kultury (MPK): nieregularnik artystyczno-literacki” czy „Helikopter: internetowy magazyn-artystyczno-literacki” oraz na Facebooku. Pięć wierszy zawarto w Antologii Poetów Polskich 2017. Wiersze autorki czytano i omawiano na antenie w Poczcie poetyckiej Radia Koszalin i w Radiu Gdańsk.

W programie TVP 3 „Liczy się pasja” powiedziała: „nie myślę o wydawaniu tomiku, nie czuję się na to gotowa bo to po prostu jest to taki obwód zamknięty - ja i wiersz - i mnie to wystarcza, a jeśli przy okazji ktoś to czyta to bardzo mnie to cieszy”.

Jak zaznaczają organizatorzy wieczoru poetyckiego, Monika Luque-Kurcz jest osobą bardzo skromną także gdy chodzi o swoją twórczość. We wspomnianym programie wyznała: „Ja nie mam parcia i nie śmiem nazywać siebie poetką. Ja piszę wiersze ale nie potrafię ocenić czy to jest poezja... do prawdziwej poezji jeszcze daleka droga”.

Pisząc wiersze inspiruje się obrazami, malarstwem, rzeźbą, ma w swojej twórczości utwory o tematyce żydowskiej ale i związane z Paryżem z czasów impresjonistów, fascynuje ją także tajemnica życia i śmierci oraz samotność. W wierszach stara się oddawać nagromadzone emocje. Nigdy nie próbowała wzorować się na czyjejś twórczości chociaż inspirowały ją tak dramatyczne postaci, jak Sylwia Plath czy Emily Dickinson.

Red.

Fot. WiMBP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4