Już w weekend 6. Festiwal KINOLUB. Będą bezpłatne seanse filmowe. PROGRAM

KATEGORIA: KULTURA / 22 września 2021

Festiwal KINOLUB w 2019 r.
Fot. Grzegorz Bukała/Materiały organizatorów

Podkarpacka Komisja Filmowa zaprasza na 6. Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KINOLUB, który będzie odbywał się na Podkarpaciu już za kilka dni. Wstęp na całe wydarzenie jest nieodpłatny, ale obowiązują rezerwacje. Tegoroczna edycja koncentruje się wokół Rzeszowa, który jest centrum festiwalowym, oprócz tego Festiwal równolegle odbędzie się w: Krośnie, Lubaczowie i Zatwarnicy.

KINOLUB to najlepsze kino z całego świata dedykowane młodej widowni. W tegorocznym programie znalazło się 9 filmów pełnometrażowych oraz 58 krótkich filmów. Są to w większości najnowsze produkcje prezentowane i nagradzane na festiwalach międzynarodowych – filmy fabularne, aktorskie oraz animowane. Wśród nich są historie pokazujące życie, pasje i marzenia dzieci z najdalszych zakątków świata – m.in. z Indii, Filipin, Kanady, Singapuru czy Kolumbii. - To wartościowe i ambitne produkcje, których brakuje w tradycyjnym repertuarze kinowym czy telewizyjnym. Reprezentują cały wachlarz krajobrazów i tematów, takich jak przyjaźń, dorastanie, wartości, poszukiwanie tożsamości czy wielokulturowość - mówi Jagoda Mazepa z Podkarpackiej Komisji Filmowej.

Jak przekonują organizatorzy, filmy wybrane przez selekcjonerów Festiwalu to zawsze intrygujący początek do dyskusji z młodzieżą i dziećmi na istotne tematy.

Poprzednie edycje Festiwalu zgromadziły ponad 40 tysięcy widzów.

Wydarzenie odbędzie się w dniach 26-29 września 2021 roku w:

Rzeszowie (centrum festiwalowe): Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie (ul. Okrzei 7), Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy (ul. Mickiewicza 13)

Krośnie: Biuro Wystaw Artystycznych (ul. Portiusa 4)

Lubaczowie: Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego (ul. Konopnickiej 2)

Zatwarnicy: Kino Końkret (38-713 Lutowiska).

Organizatorzy od niedzieli do środy zapraszają młodych widzów oraz rodziny z dziećmi na popołudniowe seanse.

W niedzielę (26.09) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przygotowano dla widzów 3 projekcje: dwa pasma filmów krótkometrażowych Dookoła świata (4 lata+) i W pogoni (15 lat+) oraz film familijny Jackie i Oopjen (9 lat+), na którym dobrze bawić się będą zarówno dzieci, jak i rodzice. Tego dnia na ekranie zobaczymy wciągające historie z m.in. Iranu, Japonii, Serbii, Rosji, Francji czy Holandii.

W niedzielny poranek (godz. 10.00) organizatorzy zapraszają również do Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy na pasmo bajek dla maluchów Witaj, przygodo (4 lata+). Do zobaczenia 6 krótkich filmów m.in. z Kolumbii czy Singapuru.

Codziennie o 17.00, od poniedziałku do środy, na widzów Wojewódzkiego Domu Kultury czekać będą pełnometrażowe filmy fabularne. W poniedziałek zobaczymy Drzewo (6 lat+), film indyjski, który przeniesie młodych widzów do egzotycznej azjatyckiej dżungli, gdzie mieszka mała obrończyni przyrody – Raksha. We wtorek zapraszamy na pokaz specjalny filmu Czarny Młyn (9 lat+), a w środę na Śmieszne Czerwone Buty (11 lat+) – kino lekkie, rozrywkowe z odległych Filipin.

Festiwal ma formułę konkursu. Zwycięskie filmy – wybrane przez jury dziecięce i dorosłe – poznamy w środę, 29 września.

Wstęp jest wszystkie projekcje jest wolny, ale obowiązują rezerwacje, których można dokonać online na stronie www.kinolub.pl w zakładce „EDYCJA 2021” poprzez formularz rezerwacji.

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Program podzielony jest na pięć kategorii wiekowych: 4 lata+, 6 lat+, 9 lat+, 11 lat+, 15 lat+. Filmy są w polskiej wersji językowej – mają polskiego lektora, a filmy w kategorii wiekowej 15 lat+ polskie napisy. Projekcjom towarzyszą dyskusje z widzami, prowadzone przez edukatorów filmowych. Szczegółowy harmonogram projekcji znajduje się na www.kinolub.pl w zakładce „EDYCJA 2021”.

Tegoroczna edycja Festiwalu KINOLUB będzie dostępna także on-line. Filmy dostępne będą na platformie www.laboratoriumfilmowe.pl od 26 września do 6 października. Rejestracja i korzystanie z serwisu jest bezpłatne. Platforma Laboratorium Filmowe zapewnia dostęp do filmów festiwalowych, a ich oglądanie – indywidualne lub grupowe – możliwe jest bez wychodzenia z domu czy szkoły.

Fot. Grzegorz Bukała/Materiały organizatorów

WYDARZENIE SPECJALNE

W ramach Festiwalu, 28 września o godz. 17:00 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się pokaz specjalny filmu Czarny Młyn (reż. Mariusz Palej, 2020) połączony z seminarium edukacyjnym dla nauczycieli i rodziców. Seminarium poprowadzi Anna Równy – edukatorka filmowa, specjalizująca się w kinie młodego widza. Do uczestnictwa zapraszamy szczególnie nauczycieli i pedagogów. Seminarium potrwa 60 min., istnieje możliwość otrzymania zaświadczenia o udziale. Udział w wydarzeniu wymaga rejestracji, można jej dokonać online przez formularz na www.kinolub.pl/rzeszow.

Anna Równy – edukatorka filmowa, autorka scenariuszy metodycznych i publikacji o tematyce filmoznawczej, współautorka podręczników do języka polskiego „Ponad słowami”. Współpracuje jako ekspert z festiwalami filmowymi dla dzieci i młodzieży, dystrybutorami i twórcami, oraz z instytucjami odpowiadającymi za kształt edukacji filmowej w Polsce. Laureatka Nagrody PISF w kategorii Edukacja młodego widza na 40. FFF w Gdyni w 2015 roku.

W związku z pandemią organizatorzy dokładają wszelkich starań, by zapewnić jak najwyższe standardy bezpieczeństwa podczas Festiwalu oraz przestrzegać aktualnych obostrzeń sanitarnych.

Wydarzenie posiada patronat Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Organizatorami Festiwalu są: Fundacja IKS, Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Rzeszów.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku: @festiwalkinolub.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4