Utwory mistrzów opery na inauguracji 67. sezonu w Filharmonii Podkarpackiej

KATEGORIA: KULTURA / 7 października 2021

Massimiliano Caldi
Fot. Materiały Filharmonii Podkarpackiej

Najcenniejszymi partyturami mistrzów opery rozpocznie w piątek, 8 października swój 67. sezon artystyczny Filharmonia Podkarpacka im. A. Malawskiego w Rzeszowie.

Piątkowy koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Wystąpią sopranistka Edyta Piasecka i tenor Sławomir Naborczyk. Zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod batutą Massimiliano Caldiego.

W programie:

W. A. Mozart – Uwertura do opery „Cosi fan tutte”

aria z recitativem Fiordiligi Come scoglio z opery „Cosi fan tutte”

F. Cilea - Lament Federica z opery „L'Arlesiana”

G. Verdi - Uwertura do opery „Vespri Siciliani”

bolero Eleny Mercè dillette amiche z opery „Vespri Siciliani”

aria Alfreda Lunge da lei z opery „Traviata”

duet Gildy i Księcia E il sol dell'anima z opery „Rigoletto” K. Kurpiński – Uwertura do opery „Dwie chatki”

W. Żeleński - aria Janka Gdy ślub weźmiesz z opery „Janek”

Massimiliano Caldi (Mediolan 1967), absolwent konserwatorium w klasie fortepianu, kompozycji i dyrygentury orkiestrowej. Posiada duże międzynarodowe doświadczenie w dziedzinie muzyki symfonicznej, operowej, operetkowej i baletowej. Zajmuje się także muzyką współczesną i odrodzeniem opery XIX wieku. Wyróżnia się wysokim profesjonalnym przygotowaniem oraz jasnym i liniowym stylem dyrygentury. W Polsce był zapraszany przez międzynarodowe festiwale i regularnie pojawia się na podium dyrygenckim w najważniejszych orkiestrach filharmonicznych i symfonicznych m.i n. Filharmonii Warszawskiej, Warszawskiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Orkiestrze „Sinfonia Iuventus” w sali Filharmonii Narodowej w Warszawie i Studiu im. W. Lutosławskiego S-1, Orkiestrze Filharmonii Krakowskiej im. Szymanowskiego, Orkiestrze Akademii Beethovenowskiej w Krakowie w Filharmoniach Łódzkiej, Bydgoskiej, Toruńskiej, Olsztyńskiej i wielu innych. Massimiliano Caldi jest jedynym Włochem, który zdobył nagrodę Gazzetta Italia Prize - edycja 2018 stanowiącą wyróżnienie za promocję muzyki włoskiej w Polsce i polskiej we Włoszech.

Edyta Piasecka
Fot. Materiały Filharmonii Podkarpackiej

Edyta Piasecka, dramatyczny sopran koloraturowy. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystek sceny operowej. Solistka Opery Narodowej w Warszawie. Występuje na największych scenach operowych w Polsce i za granicą. Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich, m.in. Bachakademieuprof. Anny Reynols, a takżeu Antoniny Kaweckiej, Christiana Elsnera, AlisonPears, Ryszarda Karczykowskiegoi Izabeli Kłosińskiej. Odtwórczyni tytułowej roli w nagrodzone jnagrodą Internetional Opera Awards (operowy Oskar) w kategorii Rediscovered Workoperze „GOPLANA” Żeleńskiego (Warsaw NationalTheatre). Występuje w Polsce na scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, Teatru Wielkiego w Łodzi, Opery Krakowskiej, Opery Bałtyckiej, Opery Wrocławskiej, Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a także w Teatrze Wielkim w Budapeszcie. Koncertowała w polskich filharmoniach w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Jeleniej Górze, Poznaniu, w Zabrzu, Gdańsku, Bydgoszczy, Częstochowie, Mazowieckim Teatrze Muzycznym w Warszawie.

Sławomir Naborczyk, absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie dra hab. M. Moździerza i mgra T. Szlenkiera. Swoje umiejętności doskonalił podczas kursów u N. Shicoffa, E. Pessena, M. Rexrotha, Izabelii Kłosińskiej, H. Łazarskiej, K. Rymarczyk, A. Kruszewskiego, L. Świdzińskiego, M. Robavsa oraz T. Koniecznego. Debiutował w 2011 r. rolą Basilia w „Weselu Figara” W.A. Mozarta podczas Operowego Forum Młodych w Operze Nova w Bydgoszczy. Na tej scenie kreował także postaci Kowala w „Krótkim życiu” M. de Falli i tytułowego „Studenta żebraka” K. Millöckera. Laureat wielu konkursów. Występuje w Operze Śląskiej, Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, w Warszawskiej Operze Kameralnej oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Współpracuje z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Śląską i Filharmonią Zabrzańską oraz zespołem Musica Viva (koncerty m.in. w Bremen, Lilienthal i Schwerin).

Sławomir Naborczyk
Fot. Materiały Filharmonii Podkarpackiej

- Koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny zapowiada się niezwykle ciekawie - na melomanów czekają bowiem utwory pochodzące z kart najcenniejszych partytur mistrzów opery. Na scenie pojawią się znakomici soliści – śpiewacy, którzy wykonają arie i duety, a towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, która pełnię swojego brzmienia zaprezentuje w błyskotliwych uwerturach. Artystyczne przeżycia gwarantować będą takie perły muzyki jak brawurowa Uwertura oraz aria z opery Mozarta „Cosi fan tutte”, Uwertura Verdiego do opery „Nieszpory sycylijskie”, pochodzące z tego samego dzieła popisowe bolero Eleny, czy wzruszające arie i duety z „Traviaty”. Nie zabraknie także muzyki polskich twórców opery – Kurpińskiego i Żeleńskiego. Zabrzmi m.in. zachwycająca Uwertura do zaginionej opery Kurpińskiego „Dwie chatki”, której premiera miała miejsce dokładnie 210 lat temu w Warszawie oraz utrzymane w romantycznym duchu fragmenty z opery „Janek” Władysława Żeleńskiego - zachęca Biuro Koncertowe Filharmonii Podkarpackiej.

Bilety na koncert: 30zł ulgowy/ 40zł normalny. Można je nabyć online TUTAJ.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4