„Podkarpackie Hollywood” ma powód do dumy. Aż 4 nasze filmy na FPFF w Gdyni

KATEGORIA: KULTURA / 14 lipca 2022

Kadr z filmu ŚUBUK.
Fot. Robert Jaworski/materiał prasowy

To już staje się tradycją, że produkcje, które wspiera Podkarpacka Komisja Filmowa sięgają po najważniejsze nagrody filmowe, ale tak dużej reprezentacji filmów wspieranych przez Podkarpacką Komisję Filmową na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jeszcze nie było! Tym razem aż cztery produkcje dofinansowane z Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego znalazły się wśród filmów konkursowych 47. Edycji tego Festiwalu. „Podkarpackim Hollywood” ma kolejne powody do dumy

Właśnie odbywa się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 12-17 września 2022 r., to ważna data, ale jeszcze ważniejsza szczególnie dla Podkarpackiej Komisji Filmowej był data 13 lipca 2022 r., bo to właśnie wczoraj organizatorzy tego najważniejszego festiwalu filmowego w Polsce ogłosili tytuły, które powalczą o tegoroczne nagrody FPFF w Gdyni.

W Konkursie Głównym, pośród 16 nominowanych produkcji, 3 powstały w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego, a są nimi: „IO” (reż. Jerzy Skolimowski, prod. Ewa Piaskowska, Skopia Film), „Tata” (reż. Anna Maliszewska, prod. Marcin Wierzchosławski, Metro Films), „Śubuk” (reż. Jacek Lusiński, prod. Leszek Bodziak i Aneta Hickinbotham, Aurum Film). W Konkursie Filmów Krótkometrażowych Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy reprezentuje z kolei film „Wróbel” (reż. Marcin Janos Krawczyk, prod. Studio Munka SFP).

- Tegoroczna selekcja była zarazem spełnieniem marzeń i największym koszmarem dla selekcjonera. Tak wysokiego poziomu zgłoszonych filmów nie było od dawna. Z jednej strony oznacza to silny konkurs, z drugiej zaś żal, że trzeba było odrzucić kilka świetnych produkcji. Co więcej, programując Konkurs Główny, muszę pamiętać, że Festiwal jest przekrojową prezentacją polskiego kina, a zatem filmy powinny układać się w możliwie jak najpełniejszą paletę barw i wrażliwości. Staram się zachować harmonię między kinem artystycznym a tym z większym potencjałem komercyjnym, między filmami realistycznymi a wizyjnymi, między głosem twórców młodych i doświadczonych - tak festiwalową selekcję komentuje dyrektor Artystyczny FPFF w Gdyni – Tomasz Kolankiewicz.

Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy jest programem, który od 2017 roku prowadzi Podkarpacka Komisja Filmowa, działająca w strukturze Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Program wspiera finansowo produkcję filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest powiązanie produkcji z regionem poprzez m.in.: tematykę, twórców (przedsiębiorców i specjalistów z branży audiowizualnej działających w regionie), a przede wszystkim poprzez miejsce realizacji filmu. Program finansowany jest głównie ze środków Województwa Podkarpackiego, a także Miasta Rzeszów. W poprzednich latach, wśród dofinansowanych produkcji znalazły się m. in. takie tytuły jak - nominowane do Oscara „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy, „Zimna Wojna” w reż. Pawła Pawlikowskiego, czy też „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke, nagrodzona niedawno na Festiwalu w Gdyni Nagrodą Publiczności.

Poczytaj o nominowanych produkcjach

IO - historia osiołka, zaczynająca się w polskim cyrku. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, opowiadającą o losach zwierzęcia w coraz bardziej zawiłej współczesności. Film Jerzego Skolimowskiego otrzymał w maju Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Fot. materiał prasowy FPFF w Gdyni

Śubuk – inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia młodej matki autystycznego chłopca, której wieloletni upór i walka z biurokracją oraz ludzką bezdusznością doprowadziły do istotnych zmian w polskim systemie edukacji. To trafiająca prosto w serce, wypełniona emocjami, optymizmem i czułym humorem opowieść o kobiecej sile, radości życia, odmiennym postrzeganiu świata i ukrytym potencjale, który drzemie w każdym z nas.

Fot. materiał prasowy FPFF w Gdyni

Tata – Michał, kierowca TIR-a, samotnie wychowującego córkę Miśkę. Długie godziny za kółkiem, samotność i ciągłe życie w drodze to dla niego codzienność. Najważniejsze, żeby dotrzeć z towarem na czas. Kiedy jest w trasie, córką opiekuje się jego ukraińska sąsiadka. Jej wnuczka Lena i Miśka są nierozłączne. Gdy niania nagle umiera, Michał zabiera dziewczynki ze sobą. Przymusowa podróż z dziećmi sprawi, że w końcu przestanie uciekać przed swoimi demonami i pozwoli mu odkryć, co w życiu tak naprawdę jest najważniejsze. "Ciepło - zimno" to mądra i wzruszająca opowieść o ojcostwie, dojrzewaniu, budowaniu i odbudowywaniu relacji. Reżyser pokazuje, że często proste gesty, czułość i wsparcie tworzą między ludźmi związki silniejsze niż więzy krwi.

Fot. materiał prasowy FPFF w Gdyni

Wróbel – Jaśliska, wieś na Podkarpaciu. Wróbel, mężczyzna w średnim wieku, zniszczył swoje relacje z żoną i 12-letnim synem, popadając w pogłębiający się alkoholizm. Przyjazd ekipy filmowej, realizującej zdjęcia w małej miejscowości i propozycja zagrania epizodu w filmie, stają się dla mężczyzny szansą na wyjście z kryzysu i odzyskanie rodziny. Czy spotkanie z filmowcami odmieni jego dotychczasowe życie?

Fot. materiał prasowy FPFF w Gdyni

Już nie możemy się doczekać werdyktu - zwycięzców 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni poznamy we wrześniu, podczas gali zakończenia Festiwalu i wtedy dopiero okaże się czy nominacje zamienią się w nagrody.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4