W weekend Teatr Maska szykuje dla Ciebie wiele atrakcji. Zobacz szczegóły

KATEGORIA: KULTURA / 27 września 2022

Kadr ze spektaklu Teatru Maska pt. „Czterej muzykanci z Bremy” zrealizowany na podstawie baśni braci Grimm.
Fot. Paweł Bialic

Najbliższy weekend w Teatrze Maska upłynie w rytmie kilku ogólnopolskich inicjatyw. Polecamy bo jest w czym wybierać.

Kultura dla seniorów

Pierwszą z inicjatyw, w której będzie uczestniczył Teatr Maska jest ogólnopolska akcja „Weekend Seniora z Kulturą”. Wydarzenie to koordynowane jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach tegorocznej rzeszowskiej odsłony tej inicjatywy scena Teatru Maska przygotowała dla dojrzalszych mieszkańców miasta oraz ich wnuków kilka teatralnych propozycji.

W sobotę 1 października o godz. 12.00 – wstęp: 1 zł

W tym dniu widzowie będą mogli zobaczyć etiudę przygotowaną przez uczestników warsztatów międzypokoleniowych (młodzież i seniorów) pod tytułem: „Co na to Morfeusz czyli nowe fakty w sprawie śpiulkolotu”. Pokaz dofinansowany jest przez Narodowe Centrum Kultury w ramach projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Niedziela 2 października dedykowana jest seniorom, którzy chcieliby kreatywnie spędzić popołudnie ze swoimi wnukami, a będą mieli do wyboru:

- o godz. 12.00 warsztaty kreatywno-ruchowe międzypokoleniowe „Czas to tylko rzeczownik”. Wstęp, to kwota 5 zł od osoby (senior + dziecko od 2 lat). Warsztaty te są zaproszeniem w świat rytmu, ruchu i dźwięku oraz do komunikacji bez słów. Oparte będą na ruchu kreatywnym, którego najdoskonalszym wykonawcą i odbiorcą są najmłodsze dzieci.

- o godz. 15:00 odbędą się natomiast warsztat aktora-lalkarza. Wstęp, to kwota 5 zł od osoby (senior + dziecko od 5 lat). Podczas wizyty w Muzeum Lalek Teatralnych aktor-lalkarz odkryje przed uczestnikami tej teatralnej wycieczki niektóre sekrety animacji lalki teatralnej oraz udowodni, że świat lalek jest bardzo różnorodny. Wśród bohaterów spotkania znajdzie się nieśmiały Beniamin, sporych rozmiarów pies, dostojny król oraz sympatyczne grono krasnoludków.

- o godz. 16:30 będzie można zobaczyć spektakl „Czterej muzykanci z Bremy” zrealizowany na podstawie baśni braci Grimm. Spektakl jest biletowany. Cena biletu ulgowego dla dzieci i seniorów to 20 zł od osoby. Artyści rzeszowskiej sceny zapraszają na spektakl widzów w wieku od 5 do 105 lat.

W niedzielę spacer i spektakl w ramach kultury bez barier

Innym wydarzeniem, do którego także przyłącza się Teatr Maska będzie SPACER TEATRALNY, na który Teatr zaprasza wraz z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego. Zaproszenie adresowane jest głownie do dzieci, rodziców/opiekunów i... maskotek!

- Rozpoczniemy o godz. 15:00 przed główną bramą Letniego Pałacu Lubomirskich usytuowanego w Rzeszowie przy ul. Dekerta 2. Spacer będzie trwał około godziny i zakończy się w Teatrze Maska przy ul. Mickiewicza 13 - mówi nam Anna Kulpa specjalista ds. promocji Teatru Maska.

Trasa tego spaceru została opracowana przez Teatr Maska przy współpracy z Instytutem Teatralnym w Warszawie i będzie zawierać specjalne teatralne zadania, które uatrakcyjnią wspólną wędrówkę.

- Prosimy, aby koniecznie zabrać ze sobą ulubioną maskotkę! Dla niej także przygotowaliśmy zabawy - - podkreśla Anna Kulpa.

Spacer pod nazwą: „Wszędzie widzę teatr – przestrzenie teatralne Rzeszowa” poprowadzą pomysłodawczynie trasy: Katarzyna Piwońska (Instytut Teatralny) i Aldona Szczygieł-Kaszuba (Teatr Maska).

Uczestnictwo w tym wydarzeniu jest bezpłatne należy jednak wcześniej zarezerwować sobie w nim udział. Pośpiech jest tu wskazany, bo liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy przyjmuje Biuro Organizacji Widowni od poniedziałku do piątku, w godz. od 7.30 do 15.30, pod nr tel. 178520614 oraz 178501360.

Kolejnym wydarzeniem, w którym w ten weekend swój udział także zaznaczy nasza miejska scena teatralna, to FESTIWAL KULTURY BEZ BARIER dwie z niedzielnych atrakcji jakimi będzie powyższy spacer i spektakl - tłumaczone będą na język migowy. Dlatego Teatr szczególnie podkreśla zaproszenie dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także tych z dysfunkcją słuchu.

Oprac. Red.

Grafika: Teatr Maska Rzeszów

Grafika: Teatr Maska Rzeszów

Grafika: Teatr Maska Rzeszów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4