Rusz na spacery szlakiem rzeszowskiego modernizmu okresu międzywojennego

KATEGORIA: KULTURA / 3 listopada 2022

Fot. Google Maps

Poznaj architekturę rzeszowskiego modernizmu okresu międzywojennego i wybierz się w tym celu na dwugodzinny spacer. Pierwszy już w sobotę 5 listopada.

Do udziału w czterech spacerach śladami rzeszowskiego modernizmu okresu międzywojennego miłośników miasta i jego architektury, mikrowycieczkowiczów, wielbicieli turystyki kulturowej zaprasza Fundacja IKS – pomysłodawca Rzeszowskiego Szlaku Modernizmu.

- Podczas spacerów przeniesiemy się do międzywojennego Rzeszowa, miasta, które w ciągu kilkunastu lat doświadczyło istotnych przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych - zapowiada kurator projektu Paweł Kraus, historyk sztuki, krytyk i badacz architektury.

Spacery zaplanowano kolejno: 5 listopada (sobota), 6 listopada (niedziela), 12 listopada (sobota) i 13 listopada (niedziela). Wszystkie rozpoczną się o godz. 12.00 przy ul. Adama Asnyka 12, na placu przed sklepem Społem (popularny Super Sam). Wszystkie spacery będą prowadzone według tego samego scenariusza i tą samą trasą.

Paweł Kraus przypomina, że w latach 1918 – 1939 ludność Rzeszowa podwoiła się. W ramach inwestycji COP-u wzniesiono dwie duże fabryki. Powstawała infrastruktura gazowa, elektryczna, wodociągowa i kanalizacyjna. Rzeszów dołączył do ośrodków w Polsce i Europie, które odpowiedziały na ówczesne trendy modernizacyjne.

Impulsy prorozwojowe miały istotny wpływ na urbanistykę i architekturę Rzeszowa. W sąsiedztwie budynków o historyzującym wyglądzie, zaczęły powstawać obiekty diametralnie różne jeśli chodzi o wygląd zewnętrzny, charakterystykę wnętrz, wyposażenie, estetykę. Z kolei nowa architektura wpłynęła na jakość życia i charakter jej użytkowników.

- Podczas spacerów przyjrzymy się wybranym budynkom tamtego czasu, a poprzez nie ważnemu okresowi historii miasta. Porozmawiamy o współczesnym odbiorze architektury międzywojennego modernizmu rzeszowskiego. Zastanowimy się nad jej walorem edukacyjnym i promocyjnym - mówi kurator projektu.

Chętnych do wzięcia udziału w spacerach organizatorzy namawiają do dołączenia do Wydarzenia na Facebooku – LINK.

- Dzięki temu będziecie Państwo na bieżąco informowani o ewentualnych zmianach terminów spacerów związanych z niesprzyjającą aurą - zaznaczają.

Spacery będą rejestrowane fotograficznie, w celu popularyzacji i promocji Rzeszowskiego Szlaku Modernizmu. Projekt Rzeszowski Szlak Modernizmu dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4