„Podkarpacka Ikonosfera”. W piątek wręczenie nagród i wernisaż wystawy

KATEGORIA: KULTURA / 2 grudnia 2022

Fot. Materiały organizatorów

Marszałek województwa podkarpackiego zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej „Podkarpacka Ikonosfera” połączony z wręczeniem nagród laureatom konkursu. Uroczystość odbędzie się w piątek 2 grudnia o godz. 18.00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (ul. 3 Maja 9, I piętro). Wystawa potrwa do 12 grudnia 2022 r.

Celem konkursu „Podkarpacka Ikonosfera” jest popularyzacja wartościowej fotografii, dla której inspiracją jest krajobraz kulturowy Podkarpacia, nagradzanie najlepszych twórców wykorzystujących w swojej pracy medium fotografii, promocja województwa podkarpackiego poprzez działania artystyczne oraz edukacja kulturowa w obszarze fotografii.

Tematem przewodnim konkursu w 2022 r. była szeroko rozumiana kultura techniczna województwa podkarpackiego, eksponująca unikalne cechy tożsamości regionu. Wybór motywu przewodniego wiązał się z przypadającą w 2022 r. dwusetną rocznicą urodzin Ignacego Łukasiewicza – wynalazcy, przedsiębiorcy, filantropa, działacza niepodległościowego, polityka życiem i pasją związanego z historią Polski i ziem obecnego województwa podkarpackiego.

Na konkurs wpłynęło 340 prac nadesłanych przez 43 autorów. Na podstawie rekomendacji jury, które obradowało w składzie: Marek Grygiel, Paweł Żak, Arkadiusz Gola, Jerzy Skiba i Robert Godek, Zarząd Województwa Podkarpackiego postanowił przyznać nagrodę główną w wysokości 6000 zł Szymonowi Muszańskiemu za cykl dwunastu fotografii przedstawiających Bieszczadzką Kolejkę Leśną. Oprócz tego zostały przyznane trzy wyróżnienia po 3000 zł: Arturowi Wysockiemu, za cykl dwunastu fotografii przedstawiających współczesną architekturę Rzeszowa; Kamili Kowalskiej, za cykl pięciu fotografii zatytułowany „Barwy pirolizy”; Katarzynie Zawadzkiej za cykl jedenastu fotografii przedstawiających most kolejowy w Przemyślu.

W dniu 2 grudnia (piątek) o godz. 18.00 podczas wernisażu wystawy nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu. Na wystawie w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa oprócz prac nagrodzonych i wyróżnionych zostaną zaprezentowane wybrane przez jury prace innych uczestników konkursu. W sumie na wystawie zostaną zaprezentowane fotografie 19 autorów: Szymona Muszańskiego, Artura Wysockiego, Kamili Kowalskiej, Katarzyny Zawadzkiej, Artura Barwacza, Damiana Krzanowskiego, Dariusza Delmanowicza, Karoliny Miller, Katarzyny Tereszkiewicz, Katarzyny Warańskiej, Krzysztofa Wojtonia, Marcina Bawieca, Mieczysława Wrońskiego, Niny Zielińskiej-Krudysz, Pawła Fiejdasza, Piotra Lisowskiego, Sebastiana Szostka, Tadeusza Kielara i Tomasza Okoniewskiego.

Autorzy uczestniczący w pierwszej edycji konkursu „Podkarpacka Ikonosfera” zaprezentowali w swoich pracach oryginalne i zróżnicowane podejście do tematu przewodniego konkursu. Oprócz fotografii reportażowej, na wystawie zaprezentowane zostaną prace wpisujące się w nurt fotografii artystycznej. Oprócz fotografii wykonanych technikami tradycyjnymi, pojawią się fotografie cyfrowe, w tym wykonane aparatem telefonicznym. Wielość postaw twórczych i technik fotograficznych wpłynęła na sposób prezentacji podkarpackiej ikonosfery. Organizatorzy mają nadzieję, że kolejne edycje konkursu pozwolą poprzez wyjątkowe medium fotografii ukazać w sposób kompleksowy złożoność i wieloaspektowość regionu.

Wystawa potrwa do 12 grudnia 2022 r.

Obsługę organizacyjną konkursu zapewnił Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Partnerem wystawy pokonkursowej jest Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa.

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4