Co za radość dla PKF. Film kręcony na Podkarpaciu nominowany do OSKARA!

KATEGORIA: KULTURA / 24 stycznia 2023

Materiał realizowany na Podkarpaciu.
Fot. Michał Woźny

Po niezwykle entuzjastycznym przyjęciu filmu w Stanach Zjednoczonych, potwierdziły się przewidywania krytyków filmowych na całym świecie. Wśród ogłoszonych dziś (we wtorek 24 stycznia 2023 r.) nominacji do 95. Nagród Akademii Filmowej w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy, o statuetkę powalczy „IO” Jerzego Skolimowskiego. Film powstawał na Podkarpaciu, co tyko potwierdza już ugruntowaną pozycję Podkarpackiej Komisji Filmowej, która ma wyjątkowo dobrą rękę do wyboru ciekawych projektów, które potem zyskują światowy rozgłos i pretendują, a także zdobywają najważniejsze nagrody filmowe. To także powód do dumy dla nas – mieszkańców tego regionu, że to właśnie u nas powstają filmy, które zachwycają potem cały świat.

Obraz „IO” zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Podkarpackiego i Miasta Rzeszów w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego. Zdjęcia do filmu były częściowo realizowane na Podkarpaciu – m.in. w Rudawce Rymanowskiej (Ściana Olzy), Stępinie (schron kolejowy), Mymoniu (stary tartak wodny), Bukowsku, Nowotańcu (farma wiatrowa) i innych malowniczych miejscach w gminie Rymanów oraz gminie Jaśliska. To już trzeci film koprodukowany przez Podkarpacką Komisję Filmową, który otrzymuje nominację do Oscara! Wcześniej o statuetkę walczyły „Zimna Wojna” Pawła Pawlikowskiego i ,„Boże Ciało” Jana Komasy – produkcje te również realizowane były na terenie naszego regionu.

Historia tego osiołka budzi wiele emocji

Przejmujący obraz polskiego mistrza wielkiego kina został wyróżniony w Cannes Nagrodą Specjalną Jury. To historia osiołka o imieniu „IO", będąca współczesną interpretacją filmu Roberta Bressona pt. „Na los szczęścia, Baltazarze!” z 1966 roku. Tytułowy bohater regularnie trafia w ręce nowych właścicieli, którzy wchodzą w interakcje z niewinnym zwierzęciem, obnażając przywary, przymioty, namiętności i problemy naszego społeczeństwa. Historia „IO” za sprawą niezwykłego zwierzęcego bohatera wykracza poza ludzką perspektywę, ale to przede wszystkim film głęboko humanistyczny, manifest w obronie tego, co pozostało w nas niewinne. Podróż, w jaką zabiera nas Skolimowski, wiedzie przez całą Europę: od cyrku przez stadiony i parkingi dla tirów, po pałace. Od głupoty, przez przemoc, po przebłyski dobra i solidarności.

Producentką i współscenarzystką filmu jest Ewa Piaskowska (Skopia Film). Nagroda w Cannes to nie jedyne wyróżnienie dla „IO” – tytuł został uhonorowany wieloma nagrodami (m.in. Los Angeles Film Critics Association, Europejską Nagrodą Filmową), był też wymieniany przez najważniejsze portale filmowe na świecie w zestawieniach najlepszych filmów 2022 roku. New York Times umieścił „IO” na pierwszym miejscu jako najlepszy film ubiegłego roku. Doceniana jest także imponująca muzyka Pawła Mykietyna do filmu Skolimowskiego – twórca został wyróżniony m.in. nagrodą Cannes Soundtrack Award czy statuetką dla Najlepszego kompozytora podczas Europejskich Nagród Filmowych.

Kadr z filmu „IO” Jerzego Skolimowskiego.
Fot. Aneta&Filip Gębscy

Tegoroczna 95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles – będziecie śledzić jej przebieg i kibicować polskiemu filmowi?

Pełną listę tegorocznych nominowanych znajdziesz https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2023

Oprac. Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4