Beatyfikacja Rodziny Ulmów z Markowej. Papież Franciszek wyznaczył datę

KATEGORIA: KULTURA / 15 lutego 2023

Fot. IPN Rzeszów/materiał prasowy

Jak podała archidiecezja przemyska Ojciec Święty Franciszek zdecydował, że beatyfikacja Rodziny Ulmów odbędzie się 10 września w Markowej – miejscu ich męczeńskiej śmierci. W obrzędzie beatyfikacji ma wziąć udział przedstawiciel papieża kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Znana data beatyfikacji

Przypomnijmy, że papież Franciszek przed zeszłorocznymi świętami Bożego Narodzenia oficjalnie ogłosił decyzję o beatyfikacji Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich 7 dzieci zamordowanych 24 marca 1944 roku przez Niemców za ratowanie Żydów. W ostatnich tygodniach trwały rozmowy na temat organizacji uroczystości pomiędzy Stolicą Apostolską a Archidiecezją Przemyską. We wtorek 14 lutego ogłoszono datę beatyfikacji.

- Z radością informujemy, że Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby obrzęd beatyfikacji Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów i ich 7 Dzieci, miał miejsce 10 września 2023 r. w Markowej - poinformowała archidiecezja przemyska.

Na stronie archidiecezji możemy również przeczytać, że w beatyfikacji rodziny Ulmów weźmie udział przedstawiciel papieża kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. Wiadomo również, że nie przewidziano żadnych ograniczeń co do liczby uczestników tego wydarzenia.

Sześcioro ze wspomnianych dzieci, które poniosły śmierć razem ze swoimi rodzicami, to: Stasia (lat 8), Basia (lat 6), Władzio (lat 5), Franek (lat 4), Antek (lat 3) i Marysia (6 miesięcy). Siódmym męczennikiem jest nienarodzone dziecko Ulmów, ponieważ Wiktoria znajdowała się wówczas w dziewiątym miesiącu ciąży.

Będzie to więc pierwsza w historii Kościoła beatyfikacja nienarodzonego dziecka – i to jako męczennika.

Zamordowani za pomoc Żydom

Historia zamieszkałych w Markowej Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci ukazuje bestialstwo czasów II wojny światowej oraz warunków okupacji ziem polskich przez niemiecką III Rzeszę. Rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów z podkarpackiej Markowej udzieliła jesienią 1942 roku schronienia żydowskim rodzinom Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów, którym groziła zagłada. 24 marca 1944 roku, po donosie do władz okupanta, Ulmowie wraz z ukrywanymi osobami zostali zamordowani przez Niemców.

Ich heroiczna postawa zdobyła uznanie Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, który 13 września 1995 r. uhonorował pośmiertnie Józefa i Wiktorię Ulmów tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. W 2016 roku w Markowej, po wielu latach starań, samorząd województwa otworzył muzeum imienia rodziny Ulmów. Miejsce to poświęcone jest wszystkim Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej. Od 2018 roku, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej – 24 marca – decyzją Sejmu, Senatu i prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Przypomnijmy, że końcem stycznia tego roku Sejmik Województwa Podkarpackiego ogłosił rok 2023 na Podkarpaciu Rokiem Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Dziećmi.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4