„Secesja - stylowa jedność sztuk”. Wernisaż wystawy w Muzeum Okręgowym

KATEGORIA: KULTURA / 30 marca 2023

Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

W czwartek (30 marca) w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbędzie się wernisaż wystawy czasowej „Secesja - stylowa jedność sztuk”. Początek o godz. 17.00.

Wystawa „Secesja - stylowa jedność sztuk” przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie przybliży publiczności wyjątkowo piękny okres w sztuce ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i początku XX stulecia, kiedy to zostało „podjęte” przez europejskich i polskich twórców dążenie do jedności i artystycznego mistrzostwa we wszystkich dziedzinach sztuki, a w szczególności; rzemiośle artystycznym, malarstwie, grafice, a także rzeźbie.

Na tej ekspozycji znajdzie się ponad 200 różnorodnych dzieł z kilkunastu polskich instytucji muzealnych w tym z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Lublinie oraz liczne artefakty rzemiosła artystycznego, w tym zbiorów prywatnych. Wystawiona będzie cenna prywatna kolekcja dzieł z licznych ośrodków Starego Kontynentu, albowiem secesja swym zasięgiem objęła wiele krajów.

Tak więc, zaprezentowane będą wyjątkowej klasy europejskie i rodzime muzealia; szkła, ceramika, srebra, platery, cyna, lampy, a także różnorodne varia. Malarstwo zostanie przedstawione na podstawie dzieł największych polskich artystów tego czasu m.in.: Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Edwarda Okunia i Kazimierza Stabrowskiego.

Natomiast spośród graficznych utworów będzie można podziwiać dzieła twórców europejskich, a także polskich m.in.: Teodora Axentowicza, Witolda Wojtkiewicza, Karola Frycza, zaś rzeźbę będzie można zobaczyć w wybitnych utworach m.in. Konstantego Laszczki i Jana Szczepkowskiego.

Kuratorem wystawy jest Maria Stopyra, kustosz w Dziale Sztuki Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 30 marca o godzinie 17.00. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od 30 marca do 17 sierpnia 2023 roku.

Red.

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4