Noc Muzeów w Rzeszowie. Zobacz PROGRAM, sprawdź jakie dziś czekają atrakcje

KATEGORIA: KULTURA / 13 maja 2023

Fot. Paweł Bialic/CzytajRzeszów.pl

Dziś (sobota, 13 maja) kolejna edycja Nocy Muzeów w Rzeszowie. W tym roku w imprezie w godzinach 19.00 - 24.00 (z małymi wyjątkami) uczestniczy 16 instytucji. Wstęp wolny lub za symboliczną opłatą od 2 zł.

Tegoroczny program jest obfity. Po raz pierwszy w Nocy Muzeów w Rzeszowie uczestniczą Wojewódzki Dom Kultury oraz Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Co najciekawszego przygotowano?

Oryginalny szyld zakładu fotograficznego Edwarda Janusza

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie jak zawsze udostępni swoje wystawy stałe, a także najnowszą wystawę czasową „Secesja – stylowa jedność sztuk”. Można też będzie wysłuchać prelekcji pochodzącej z Kijowa artystki Wiktorii Rozen pt. „Muzeum czasów wojny...” o roli i sposobie funkcjonowania ukraińskich muzeów w obecnym trudnym czasie. - Potem zapraszamy na koncert zespołu „Berehyni”, stworzony przez kobiety z Ukrainy, które spotkały się w Polsce i tutaj zaczęły śpiewać pieśni ze swoich rodzinnych stron - zachęca Karolina Pękala z Muzeum Okręgowego. Koncert odbędzie się dzięki wsparciu Rzeszowskiego Centrum Integracji.

W Muzeum Historii Miasta Rzeszowa dostępna będzie m.in. wystawa czasowa „Edward i Leopoldyna Januszowie. Z dziejów pewnego zakładu fotograficznego”. - Zaprezentujemy oryginalny szyld zakładu Edwarda Janusza, który dzięki zebranym w tamtym roku środkom został poddany konserwacji - zapowiada Karolina Pękala.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie przygotowało w tym roku wydarzenia związane z Bolkiem i Lolkiem - bohaterami kultowej dobranocki z okazji 60-lecia powstania animacji. - Chciałabym wszystkich zaprosić do obejrzenia wystawy czasowej „Bolek i Lolek – poszukiwacze przygód”, która prezentuje eksponaty związane z bohaterami dobranocki upamiętniające postaci kultowej kreskówki w 60 rocznicę debiutu na małym ekranie - zachęca Renata Dziepak, kustosz z Muzeum Dobranocek. Placówka przygotowała też warsztaty i zajęcia. - Opowiemy o procesie tworzenia filmu animowanego, kreowaniu scenariusza, planu, postaci, a także razem z naszymi bohaterami wybierzemy się w wirtualną podróż w miejsca, które odwiedzili - dodaje Renata Dziepak.

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Wystawa fotografii w czterech miejscach

Nowością jest wspólna organizacja dużej wystawy przez kilka placówek. Chodzi o projekt „DOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY”. W wydarzeniu uczestniczą: Wojewódzki Dom Kultury, Galeria Nierzeczywista RSF, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa oraz Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie.

To pierwsza tak duża zbiorowa wystawa fotografii dokumentalnej rzeszowskiego środowiska fotograficznego, na którą składają się prace blisko sześćdziesięciu autorek i autorów, począwszy od drugiej połowy lat sześćdziesiątych XX w. aż do współczesności. Ponad 250 starannie wyselekcjonowanych fotografii stanowi dość wyjątkową próbę zestawienia ze sobą historii z teraźniejszością; znakomitych, czarno-białych prac z czasów Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego, dla których przeciwwagą i swego rodzaju odniesieniem stają się dokumentalne kadry wykonane współcześnie, zarówno w Rzeszowie, na Podkarpaciu jak również poza granicami Polski.

- Postanowiliśmy zrobić coś wyjątkowego i przeprowadzić pewnego rodzaju eksperyment - wyjaśnia Piotr Piech, dyrektor Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. - Zaproponowaliśmy łączoną wystawę w czterech miejscach.

Sobotni wernisaż wystawy będzie miał formę kroczącą.

- Zaczynamy w Wojewódzkim Domu Kultury o godzinie 16, w Galerii Nierzeczywistej Rzeszowskiego Stowarzyszenia Fotograficznego o godzinie 17, o godzinie 18 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i ostatnie otwarcie o godzinie 19 w Muzeum Diecezjalnym – zapowiada dyrektor Piech.

Wystawa będzie w kolejnych dniach dostępna dla wszystkich zainteresowanych w czterech różnych lokalizacjach Rzeszowa, w godzinach pracy poszczególnych instytucji: Galeria Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – do 22 maja, Galeria Nierzeczywista RSF – do 20 maja, Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa – do 10 czerwca, Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie – do 16 czerwca. W dniu otwarcia wystawy, w trakcie Nocy Muzeów, czyli w sobotę 13 maja, ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania do północy.

Eksponaty z „Łukasiewicza” w WDK

Bogatą ofertę przygotował Wojewódzki Dom Kultury, który w Noc Muzeów włącza się po raz pierwszy. Co zobaczymy poza wspomnianą wystawą fotografii (od godz. 16)?

- Już o godzinie 19 startujemy ze spektaklem „Od wiosny do wiosny” w reżyserii Janusza Pokrywki. Przedstawia najważniejsze widowisko obrzędowe dawnej podkarpackiej wsi i oparty jest o utwory anonimowych twórców ludowych - zapowiada Jakub Izdebski, zastępca dyrektora WDK. Następnie, także na sali widowiskowej WDK zaplanowano prezentację obrazów Jerzego Nowosielskiego.

Dużą atrakcją będzie wystawa na pewno mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, które jest placówką podległą WDK. Ponieważ niedawno otwarte PCN jest położone w Jasionce, stąd w Noc Muzeów zwiedzający mogliby mieć problem z szybkim dotarciem. Dlatego interaktywna wystawa, złożona z eksponatów z różnych dziedzin nauki tym razem przyjedzie do Rzeszowa. - Będzie to esencja tego co na co dzień możecie Państwo zobaczyć w Jasionce - informuje Jakub Izdebski. Wystawa będzie dostępna w klubie Turkus WDK (I piętro).

Ostatnim punktem programu będzie prezentacja w holu WDK obrazu Janiny Ożóg-Czarnkowskiej „Na Rynku w Rzeszowie”. WDK chce stworzyć kolekcję prac tej rzeszowskiej artystki, a kwota 2 zł za wstęp do tej instytucji w Noc Muzeów może być początkiem realizacji planów odkupienia tego obrazu.

Zmierz się z warsztatem artysty

Drugą instytucją, która uczestniczy po raz pierwszy w Nocy Muzeów jest Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. ISP chce pokazać na swojej prezentacji przestrzeń dydaktyczną kształcenia twórców. - Prezentacja będzie obejmować zarówno wystawy malarstwa, grafiki, multimediów, intermediów studentów i absolwentów, ale także warsztaty - zapowiada prof. Tadeusz Boruta z Instytutu Sztuk Pięknych UR. - Chcemy żeby widz, bez względu na wiek mógł znaleźć możliwość zmierzenia się z warsztatem malarskim, graficznym, medialnym, fotograficznym.

Będzie można obejrzeć pracownie, gdzie kształcą się studenci, ale także np. spróbować własnych sił w tworzeniu grafiki, czy pobawić się z nowymi mediami, które coraz częściej obecne są sztuce. Swoją wiedzą osobom zamierzającym się kształcić artystycznie lub mającym zainteresowania artystyczne będą służyć pedagodzy Instytutu Sztuk Pięknych, który otwiera nowy kierunek: malarstwo.

Istotna informacja dla zwiedzających - Instytut Sztuk Pięknych mieści się poza ścisłym centrum Rzeszowa, choć niedaleko - przy al. mjr. W. Kopisto 2a (naprzeciwko Millenium Hall).

„Gramatyka życia” w IPN

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zaprasza m.in. na wystawę „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z okazji przypadającego w październiku 2018 roku 70. jubileuszu objęcia przez Stefana Wyszyńskiego tronu prymasowskiego i 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Wystawa skomponowana została przez zestawienie zdjęć archiwalnych i cytatów. Kluczem do jej zrozumienia jest otwarty katalog pojęć będących filarami, na których opiera się – jak to nazwał Karol Wojtyła – „gramatyki życia” zarówno jednostek jak i całych społeczności. Także obchodzącej 100-lecie niepodległości Polski.

IPN chce też zaprezentować kulisy swojej pracy.

- Szczególnie chcielibyśmy zwrócić uwagę na projekt prowadzony przez Instytut Pamięci Narodowej pod nazwą „Archiwum pełne pamięci”, przeznaczony dla osób, które chcą podzielić się swoimi cennymi zbiorami i przekazać je do IPN. Mogą być one zdeponowane, a także zdigitalizowane i udostępniane w przyszłości. W ten sposób jesteśmy w stanie chronić cenne rodzinne pamiątki dla przyszłych pokoleń - zaznacza dr Marcin Bukała z IPN w Rzeszowie. Takie zbiory będą pokazane również w czasie Nocy Muzeów.

Wśród przygotowanych atrakcji zaplanowano też pokaz grupy rekonstrukcji historycznej i rozmowę o historii polskich mundurów wojskowych. Będą także dwa historyczne pojazdy: Chevrolet i Dodge. O programie Nocy Muzeów w IPN informowaliśmy też TUTAJ.

Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Kabel z lat 20. z łańcuckiego zamku i widowiskowe wyładowania

Sporo atrakcji przygotowała także spółka PGE Dystrybucja. Główna ekspozycja będzie w Sali Muzealnej Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie.

- Mam przyjemność zaprosić Państwa na swoistą podróż w czasie do początków energetyki w Rzeszowie, a dokładnie do roku 1909 kiedy to rajcy miejscy zdecydowali o wybudowaniu przy ul. 8 Marca pierwszej elektrowni miejskiej - zachęca Łukasz Boczar z PGE Dystrybucja. Większość eksponatów z tego okresu dostępna jest już tylko na fotografiach lub rycinach, nie zabraknie jednak urządzeń nieco późniejszych, pochodzących od czasów przedwojennych do okresu PRL-u.

Perełką będzie więc fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. XX wieku, doprowadzającego energię do zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie. - To najstarszy nasz eksponat - zaznacza Boczar. Będzie też można obejrzeć liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935 r., amatorska radiostacja, „Meritum” – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 r., stosowany w latach 80. ub. wieku w pracy przez ówczesne władze Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego.

Będą też gry i konkursy dla dzieci. A na dziedzińcu wieczorny pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”. - Mamy udostępnione jedno z największych takich urządzeń w Polsce - podkreśla Łukasz Boczar. - Jest to urządzenie, które generuje bardzo wysokie natężenie i napięcie rzędu kilkuset tysięcy woltów. Pokaz w rytm muzyki sterowany komputerowo cieszy się zawsze wielką popularnością.

Można też będzie można zobaczyć, także od środka specjalistyczne pojazdy PGE, w tym historyczny świdroustawiacz jeszcze produkcji radzieckiej, który służył do budowy podrzeszowskiej sieci. Ciekawostką będzie wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka na Ukrainie – Stacja Widełka, która obecnie jest reaktywowana z przystosowaniem do niższego napięcia 400 kV. A w sali multimedialnej pokazy filmu historycznego.

Na Słowiańską Noc zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. O szczegółach informowaliśmy już TUTAJ.

Dodajmy, że w tegorocznej rzeszowskiej Nocy Muzeów uczestniczy też 17 instytucja - Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, które ze względów organizacyjnych swoją imprezę przygotowało w minioną sobotę 6 maja.

NOC MUZEÓW W RZESZOWIE

PROGRAM

13 MAJA 2023, godz. 19.00 – 24.00

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

ul. 3 Maja 19, godz. 19.00-24.00

Obowiązują bilety wstępu: 2 zł, (dochód przeznaczony na konserwację eksponatów)

Ekspozycje stałe:

• Galeria Malarstwa Europejskiego.

• Galeria Rzemiosła Artystycznego.

• Galeria Malarstwa Polskiego.

• „Żołnierz polski 1914 -1945. Kolekcja Jana Partyki”.

• „Odkopana przeszłość – pradzieje Polski południowo - wschodniej”.

Ekspozycje czasowe:

• „Secesja – stylowa jedność sztuk ”– nowa ekspozycja czasowa.

• „Duch Czasu”– wystawa malarstwa Wiktorii Rozen z Ukrainy.

Wydarzenia towarzyszące:

• 19.30 – „Secesja – stylowa jedność sztuk” – promocja katalogu.

• 20.00 – Wiktoria Rozen – „Muzeum czasów wojny...” – prelekcja.

• 21.00 – koncert zespołu „Berehyni”, Karina Małys, Marta Sakhno

Muzeum Historii Miasta Rzeszowa

ul. Rynek 12, godz. 19.00 - 24.00

Obowiązują bilety wstępu: 2 zł, (dochód przeznaczony na konserwację eksponatów)

Ekspozycja stała:

• „Sześć wieków Rzeszowa”.

Ekspozycja czasowa:

• „Edward i Leopoldyna Januszowie. Z dziejów pewnego zakładu fotograficznego”.

Wydarzenia towarzyszące:

• Prezentacja oryginalnego, przedwojennego szyldu Zakładu Fotograficznego „E. Janusz”.

• pokaz multimedialny „Dawny i nowy Rzeszów w obiektywie aparatu”.

• 20.00 i 22.00 – zwiedzanie wystawy stałej z muzealnikiem.

Muzeum Etnograficzne im. F. Kotuli w Rzeszowie

ul. Rynek 6, godz. 19.00 - 24.00

Obowiązują bilety wstępu: 2 zł, (dochód przeznaczony na konserwację eksponatów)

Ekspozycja stała:

• Wystawa stroju ludowego „Na co dzień i od święta”.

Ekspozycja czasowa:

• „Powrót do raju. Spotkanie”. Andrzej Niedoba, Marek Pokrywka, Stanisław Tabisz, Wojciech Trzyna.

Wydarzenia towarzyszące:

• 19.00 - 21.00 – pokaz haftu cekinowego/koralikowego w wykonaniu Bartłomieja Jankiewicza

Biuro Wystaw Artystycznych

ul. Jana III Sobieskiego 18, godz. 19.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY

Wystawy:

• Bogusław POLCH – Retrospektywa (wystawa komiksu).

• Kacper DUDEK – Obraz Bezużyteczny (wystawa malarstwa).

Nieodpłatne udostępnienie druków i materiałów archiwalnych dla wszystkich Gości.

Instytut Sztuk Pięknych Kolegium Nauk Humanistycznych

Uniwersytet Rzeszowski, al. mjr. W. Kopisto 2a, godz. 19.00 – 24.00

WSTĘP WOLNY

• Wystawy prac Studentów i Pedagogów w poszczególnych Pracowniach i holach Instytutu

• Warsztaty i prezentacje technik z różnych dziedzin sztuki (m. in. grafika warsztatowa, fotografia, rysunek i malarstwo)

• Projekcje krótkich form filmowych i animacji

• Oprowadzanie po zapleczu dydaktycznym ISP

• Oprowadzanie kuratorskie po wystawach

• Prezentacja VR (wirtualna rzeczywistość)

• „Sztuka na wesoło” – seria paneli edukacyjnych z obszaru sztuk wizualnych dla dzieci i młodzieży

• Przegląd teczek kandydatów na studia artystyczne

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

ul. Mickiewicza 13, godz. 19.00 - 24.00

Obowiązują bilety wstępu: 2 zł. Bilety można zakupić internetowo na stronie: bilety.muzeumdobranocek.pl lub w kasie muzeum.

Ekspozycja stała:

• „Bolek i Lolek – poszukiwacze przygód” – otwarcie wystawy czasowej prezentującej eksponaty związane z bohaterami dobranocki z okazji 60-lecia powstania animacji

Warsztaty/zajęcia:

• 19.30 – 20.20 – „Bolek i Lolek wyruszają w świat” – warsztaty rodzinne zapoznające z kolejnymi etapami pracy i realizacji filmu animowanego, tworzenie scenariusza, kreowanie planu zdjęciowego i postaci, a także wirtualna podróż śladami bohaterów i rysowanie krótkiej historii z udziałem dwóch sympatycznych urwisów.

• 20.30 – 21.20 –„EksponaTY” – prezentacja licznych pamiątek z wizerunkami postaci z bajek i rzeczy codziennego użytku, które powstały w wyniku popularności dobranocek.

Zajęcia bezpłatne. Obowiązują zapisy pod nr tel. 17 748 36 51.

Zabawy edukacyjne:

• „Zadania do wykonania” – strefa gier i zabaw dla dzieci i dla dorosłych polegających na realizacji wylosowanego zadania,

• „Fotka z bohaterem” – spotkanie z postaciami z dobranocek w przestrzeni Muzeum.

Pokazy filmowe:

• „Bajkowe kino na okrągło”– prezentacja filmów animowanych w sali kinowej Muzeum Dobranocek. Można będzie obejrzeć przygody Bolka i Lolka, Reksia, Smoka Wawelskiego i wielu innych dobranockowych bohaterów.

Rzeszowski Dom Sztuki – Adam Rajzer

ul. Mickiewicza 13, godz. 19.00 – 24.00

WSTĘP WOLNY

Wystawa malarstwa Wojciecha Weissa.

Wojewódzki Dom Kultury

ul. Okrzei 7, godz. 16.00 - 24.00

Obowiązują bilety wstępu: 2 zł

• 16.00 – wernisaż wystawy „DOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY”.

• 19.00 - 24.00 – Prezentacja wystawy „DOKUMENTALNI...” (Galeria WDK).

• 19.00 - 20.00 – Spektakl „Od wiosny do wiosny" w reżyserii Janusza Pokrywki (Sala Widowiskowa WDK).

• 21.00 - 24.00 – Prezentacja obrazów Jerzego Nowosielskiego (Sala Widowiskowa WDK).

• 19.00 - 24.00 – Wystawa mobilna Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz" (klub Turkus WDK).

• 19.00 - 24.00 – Prezentacja obrazu Janiny Ożóg-Czarnkowskiej „Na Rynku w Rzeszowie" (Hol WDK).

Galeria Nierzeczywista RSF

ul. Matejki 10, godz. 17.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY

• 17.00 – wernisaż wystawy „DOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY”.

• 17.00 - 24.00 – Prezentacja wystawy „DOKUMENTALNI...”

Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa

ul. 3 Maja 9, godz. 18.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY

• 18.00 – wernisaż wystawy „DOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY”.

• 18.00 - 24.00 – Prezentacja wystawy „DOKUMENTALNI...”

Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie

ul. Zamkowa 4, godz. 19.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY

• 19.00 – wernisaż wystawy „DOKUMENTALNI. FOTOGRAFOWIE RZESZOWSZCZYZNY”.

• 19.00 - 24.00 – Prezentacja wystawy „DOKUMENTALNI...”

• Ekspozycja stała: Sztuka sakralna od średniowiecza do współczesności.

Rzeszowskie Piwnice

ul. Rynek 26, godz. 19.00 - 24.00

• Indywidualne zwiedzanie Rzeszowskich Piwnic ścieżką „Obrazy historii” - ostatnie wejście o 23:00, bilet w cenie 5 zł

• Projekcja multisensorycznego filmu o historii Rzeszowa, bilet w cenie 3 zł

• Wystawa plakatów autorstwa Patrycji Longawy zatytułowana „Żółte”, wstęp wolny

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie

ul. Sokoła 13, godz. 19.00-24.00

WSTĘP WOLNY

• 19.00 – JESTEŚMY SŁOWIANAMI – spotkanie autorskie z Moniką Maciewicz /wejście od 18:30/.

• 20.30 - 22.00 – MOTANKI – słowiańskie warsztaty tkackie, z masy solnej i zielarskie, pokaz strojów i akcesoriów wczesnośredniowiecznych Słowian, z udziałem przedstawicieli drużyny rekonstrukcyjnej Czarny Żmij, odtwarzającej wczesne średniowiecze.

• 22.00 - 22.40 – MUZYCZNIE, KLIMATYCZNIE – występ zespołu „Pełnia”.

• Wydarzenia towarzyszące:

• „My Słowianie – w literaturze i sztuce” – wystawa planszowa.

• Wystawa starodruków i cymeliów ze zbiorów Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie.

• NOCNY KIERMASZ WYCZYTANYCH KSIĄŻEK.

• Zwiedzanie magazynu Czytelni Głównej.

• FOTOBUDKA – możliwość zrobienia bezpłatnego, pamiątkowego zdjęcia

Sala Muzealna Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie

ul. 8 Marca 6, godz. 19.00-24.00

WSTĘP WOLNY

• Zwiedzanie Sali Muzealnej z przewodnikiem (godz.: 19:00, 20:00, 21:00, 22:00, 23:00), wśród eksponatów:

• liczniki energii Szpotańskiego, amperomierze, watomierze, aparaty monterskie, miliamperomierz z 1935 r., amatorska radiostacja, MERITUM – pierwszy polski mikrokomputer z 1985 r.,

 fragment kabla ziemnego linii niskiego napięcia, z lat 20. ub. wieku, doprowadzającego energię do Zamku hrabiego Alfreda Potockiego w Łańcucie,

 wystawa o początkach elektryczności w Łańcucie,

 wystawa dotycząca unikalnej jedynej w Polsce linii energetycznej 750 kV relacji Elektrownia Chmielnicka – Stacja Widełka,

 wystawa poświęcona Józefowi Hermanowi Osińskiemu – pierwszemu polskiemu elektrykowi, patronowi roku w Stowarzyszeniu Elektryków Polskich.

• 20:30 – Pokaz widowiskowych wyładowań „Transformatora Tesli”.

• Pokazy z dziedziny elektryczności i magnetyzmu na modelach edukacyjnych (m.in. Transformator Tesli, Generator Van de Graaffa).

• Wystawa specjalistycznych pojazdów energetycznych.

• Konkursy z nagrodami dla dzieci i młodzieży.

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

ul. Słowackiego 18, godz. 19.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY. Wejścia od 19.00 co pół godziny za okazaniem wejściówek dostępnych w siedzibie IPN Oddział w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18 od 10 maja 2023.

• Prezentacja materiałów archiwalnych IPN

• Prezentacja wystawy „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”.

• Edukacyjne gry planszowe i konkursy.

• „Szlakiem rzeszowskiej Solidarności” - mobilna gra miejska Action Track.

• Pokaz grupy rekonstrukcji historycznej.

• Sprzedaż publikacji IPN.

Budynek Sądu Okręgowego - Zamek Lubomirskich „Sala Pamięci”

Plac Śreniawitów 3, godz. 19.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY. za okazaniem wejściówek dostępnych w siedzibie IPN Oddział w Rzeszowie przy ul. Słowackiego 18 od 10 maja 2023 r.

Zwiedzanie „Sali Pamięci”, w której znajduje się przygotowana przez IPN ekspozycja poświęcona Zamkowi Lubomirskich jako miejscu zbrodni niemieckich i komunistycznych. Wejścia od godz. 19.00 co 30 minut, grupy 10 osobowe.

Galeria r_z / ORz ZPAP

ul. 3 Maja 16, godz.18.00 - 24.00

WSTĘP WOLNY

• Wystawa RZ/ RSA „Tu i teraz”. Prezentacja prac artystów sanockich i rzeszowskich należących do Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Rzeszowskiego.

________________________________________________________________

WWW: https://noc.muzeum.rzeszow.pl

MAPA: https://goo.gl/maps/dBgH2jr1AtdFSQm49

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4