„Karpaty na Widelcu” już nie z Paniagą. Festiwal z Makłowiczem we wrześniu

KATEGORIA: KULTURA / 30 listopada 2023

Fot. Maciej Terpiński

W projekcie budżetu Rzeszowa na 2024 rok nie przewidziano środków na organizację kolejnej edycji Festiwalu Kulinarnego „Karpaty na Widelcu”, którego twarzą jest Robert Małkowicz. Rzeszowski ratusz uspokaja, że impreza w przyszłym roku się odbędzie.

Karpaty na Widelcu

„Karpaty na Widelcu” to rzeszowski festiwal kulinarny, którego ambasadorem jest znany dziennikarz i krytyk kulinarny Robert Makłowicz. Ideą imprezy jest promowanie smaków rodem z Karpat. Potrawy przygotowują restauratorzy z regionu oraz uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie.

Do tej pory odbyły się dwie edycje festiwalu. Pierwsza miała miejsce końcem września 2022 roku, a druga przy okazji corocznego rzeszowskiego Święta Paniagi początkiem maja tego roku.

W menu festiwalowym tegorocznej edycji można był znaleźć typowe dla regionu Karpat, takie jak fuczki, proziaki czy gołąbki z kaszą gryczaną. Była też zupa z pokrzywy, pierogi z sarniną czy gulasz z dziczyzny. Do tego także trochę śródziemnomorskich klimatów w postaci paelli z kurczakiem, zupy z czarnej fasoli czy portugalskiej zupy na bazie ziemniaków, chorizo i jarmużu. Wszystko to dopełniały desery świata przygotowane przez ZSG w Rzeszowie.

Mieszkańcy mogli kosztować przyrządzonych specjałów kupując symboliczne cegiełki. Dochód z cegiełek był przeznaczony na doposażenie ZSG w Rzeszowie i szkolenia dla najzdolniejszych uczniów szkoły.

Co z kolejną edycją?

A co z kolejną edycją „Karpat na Widelcu”? Sprawdziliśmy projekt budżetu miasta na 2024 rok i nie przewidziano w nim żadnych środków na organizację imprezy. Rzeszowski ratusz jednak uspokaja – festiwal się odbędzie.

- Oczywiście planujemy kolejną edycję „Karpat na Widelcu”. W projekcie budżetu na 2024 rok nie zapisano żadnych środków na tę imprezę, bo nie znamy jeszcze jej kosztorysu. Fundusze na jej organizację będziemy mogli wpisać do budżetu w ciągu przyszłego roku - informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

A kiedy sam festiwal się odbędzie? Władze miasta chcą powtórzyć manewr z pierwszej edycji i zorganizować imprezę we wrześniu przyszłego roku. Ambasadorem wydarzenia nadal będzie oczywiście Robert Makłowicz.

- W tym roku „Karpaty na Widelcu” odbyły się przy okazji Święta Paniagi. W przyszłym roku rezygnujemy z tego pomysłu. Uznaliśmy, że lepiej zorganizować dwie osobne imprezy, dlatego Paniaga odbędzie się tradycyjnie 3 maja, a festiwal kulinarny planujemy we wrześniu. Pierwsza edycja, organizowana właśnie o tej porze, cieszyła się sporym zainteresowaniem - dodaje Artur Gernand.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4