„Getto pierwszym etapem zagłady”. W piątek ostatni wykład w ramach projektu

KATEGORIA: KULTURA / 4 kwietnia 2024

Wyjście Żydów z getta rzeszowskiego w 1943 roku. Brama przy ul. Kopernika oddzielająca getto od ul. Grunwaldzkiej, która była po aryjskiej stronie
Fot. Wirtualny Sztetl Fundacji Shalom

Fundacja Inwencja zaprasza na ostatni wykład realizowany w ramach projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów” pt. „Getto pierwszym etapem zagłady”, który odbędzie się w piątek 5 kwietnia o godz. 18:00.

„Zostaliśmy opuszczeni przez Boga i znajdujemy się w rękach morderców, którzy nie wiedzą, co to litość, i nie mają jej ani dla małego dziecka, ani dla starca” – pisał w swoich wspomnieniach o pobycie w getcie rzeszowskim Mosze Oster. O gettach, tworzonych dla Żydów podczas II wojny światowej, nazywanych piekłem na ziemi i wyspami śmierci, ze szczególnym uwzględnieniem getta rzeszowskiego, opowie na najbliższym wykładzie Karolina Ożóg - muzealniczka i edukatorka, od 2013 roku związana z Muzeum Krakowa, obecnie z oddziałem w Starej Synagodze, absolwentka judaistyki.

- Przedstawię mechanizmy wykluczenia i pozbawiania podstawowych praw, które prowadzić miały do drugiego etapu straszliwego planu – eksterminacji bezpośredniej w obozach zagłady. Opowiem też o próbach zachowania człowieczeństwa w nieludzkich czasach - zaprasza na wykład Karolina Ożóg.

Wykład jest częścią projektu „Mój Rzeszów. Nasz Rzeszów”, którego celem jest przybliżanie społeczności Rzeszowa historii jego dawnych żydowskich mieszkańców.

Organizator: Fundacja Inwencja

Partnerzy: Miasto Rzeszów, Urban Lab, Archiwum Państwowe w Rzeszowie, Stowarzyszenie Rajsze.

Projekt jest finansowany przez Fundację EVZ (Stiftung Erinnerung, Verantwortung und Zukunft – Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość).

Red.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4