W Muzeum Okręgowym otwarto wystawę „Andy Warhol przed i po”

KATEGORIA: KULTURA / 12 kwietnia 2024

Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie, odbył się uroczysty wernisaż niezwykłej wystawy „Andy Warhol przed i po” poświęconej artyście - ikonie sztuki współczesnej. Jest to zbiór dzieł z jego wczesnej twórczości, jak również tych ze szczytowego okresu popularności.

W czwartkowym (11 kwietnia) otwarciu wystawy uczestniczyli goście ze Słowacji: Jaroslav Makatúra - wicepredseda Kraju Preszowskiego, Zlata Šipošová - Konsul Generalna Republiki Słowackiej w Krakowie, Patrícia Janošková Hnátová, dyrektor współpracy międzynarodowej i protokołu dyplomatycznego, Emília Antolíková, dyrektor Departamentu Kultury, Martin Cubjak-dyrektor Muzeum Andyego Warhola w Medzilaborcach oraz prezydent miasta Rzeszowa, podkarpacki kurator oświaty, przedstawiciele jednostek kulturowych i licznie zgromadzenie miłośnicy sztuki. W wydarzeniu udział wziął również marszałek Władysław Ortyl, który wraz z tłumem pasjonatów sztuki przemierzał sale muzeum, poznając kultowe dzieła mistrza pop-artu.

- Jest to dla nas wyjątkowa chwila, móc gościć tak wybitnego artystę w naszym muzeum. Warhol był nie tylko rewolucjonistą w sztuce, ale także wyznacznikiem kultury i stylu życia swojej epoki. Cieszymy się że poprzez takie wydarzenia możemy naszą współpracę z krajem preszowskim materializować - powiedział marszałek, podczas wystąpienia otwierającego wernisaż.

- W czasie remontu muzeum w Medzialaborcach, chcemy te dzieła udostępnić szerokiej publiczności i jesteśmy przekonani że ten artysta w Rzeszowie „będzie w dobrych rękach”- podkreślił wiceprzewodniczący Samorządowego Kraju Preszowskiego Jaroslav Makatúra.

- Pragnę, dzisiaj wyrazić radość z powodu wernisażu wystawy Andy’ego Warhola. Ten wspólny projekt województwa podkarpackiego i kraju preszowskiego jest świetnym przykładem współpracy transgranicznej pomiędzy Polską, a Słowacją - mówiła konsul Zlata Šipošová.

Obecność wystawy w Rzeszowie to efekt współpracy Województwa Podkarpackiego z Samorządowym Krajem Preszowskim. Partnerzy ze Słowacji zaproponowali, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Andy’ego Warhola w Medzilaborcach, prezentację prac i artefaktów światowej sławy artysty w naszym regionie. Rzeszów i Podkarpacie dołączyło tym samym do zaszczytnego grona miejsc, gdzie wędruje wystawa z uwagi na kompleksową modernizację muzeum w Medzilaborcach. Wcześniej udostępniono ją w Dubrowniku (Chorwacja), po ekspozycji rzeszowskiej zaś trafi ona do Nicei (Francja).

- Wystawa ,,Przed i Po” to nie tylko podróż przez dorobek Warhola. To arcydzieła, które warto zobaczyć. Mam nadzieję, że dostarczy one państwu motywacji do głębszego poznania życia, działalności i filozofii Andy'ego Warhola - podsumował dyrektor Muzeum Andy’ego Warhola w Medzilaborcach Martin Cubjak.

Goście wernisażu, w tym artyści, kolekcjonerzy i miłośnicy sztuki, mieli okazję zagłębić się w fascynującym świecie Warhola, dyskutując o jego wpływie na dzisiejszą sztukę i społeczeństwo. Rozmowy o sztuce, życiu i dziedzictwie Warhola tworzyły niepowtarzalną atmosferę, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wiele osób korzystało również z okazji do robienia zdjęć z ulubionymi dziełami artysty.

Andy Warhol urodził się 6 sierpnia 1928 r. w Pittsburgu w Pensylwanii jako Andrej Varchola. Jego rodzice, Andrij (Andrew) Varchola i Ulija (Julia) Justyna Zavacka, byli imigrantami. Pochodzili z mniejszości grekokatolików łemkowskich (rusińskich) z wioski Miková, usytuowanej na północy Słowacji. Dziś w niedalekich Medzilaborcach istnieje Muzeum Sztuki Nowoczesnej gromadzące dzieła i pamiątki związane z artystą. Rzeszowska wystawa w całości oparta jest na zbiorach tego muzeum.

Wystawę można obejrzeć w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie – od 11 kwietnia do 16 czerwca.

Kurator wystawy: Martin Cubjak, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola

Autor koncepcji: dr Michał Bycko, kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej Andy’ego Warhola

Koordynator: dr Michał Rut, kustosz Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Red.

Zdjęcia: Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4