W sobotę w wakacyjnym kinie plenerowym zobaczycie „Kreta”

KATEGORIA: KULTURA / 17 sierpnia 2019

Fot. Kadr z filmu KRET

W najbliższą sobotę, 17 sierpnia odbędzie się piąta projekcja w ramach tegorocznego Wakacyjnego Kina Plenerowego. O godz. 21.00 w Ogrodach Bernardyńskich będzie można obejrzeć film „Kret” w reżyserii Rafaela Lewandowskiego. Wstęp na seans jest wolny. Na widzów będą czekać wygodne leżaki i wieczór pełen filmowych wrażeń.

Film opowiada historię Pawła, syna związkowca Solidarności ze Śląska, który poślubił Ewę, córkę górnika zabitego w czasie tłumienia strajku w kopalni. Niemal trzydzieści lat później w prasie pojawia się artykuł, z którego wynika, że jego ojciec był agentem SB w latach 80-tych. Ukrywał się pod pseudonimem "Kret" i prawdopodobnie donosił w czasie tragicznego strajku. „Kret” to film zaliczany do ścisłego grona „ekstraklasy polskiego kina” - thriller atrakcyjnie opowiadający o współczesnych bohaterach zmagających się z mrocznymi tajemnicami swoich najbliższych.

Wakacyjne Kino Plenerowe, to cykl seansów filmowych mających na celu kontynuację włączania wszystkich mieszkańców Podkarpacia we współtworzenie i świętowanie 100. jubileuszu obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości. Repertuar kina został przygotowany w oparciu o filmy najwyżej ocenione przez głosujących w zorganizowanym przez wojewodę podkarpackiego plebiscycie. Każdy z prezentowanych filmów nawiązuje do wydarzeń z przeszłości ważnych dla Polaków. Seanse pełnią rolę edukacji patriotyczno-historycznej, będącej ważnym składnikiem społecznej świadomości budującej polską tożsamość i wspólnotę narodową. To również wspaniała okazja do relaksu i spędzenia miło letniego wieczoru przed wielkim ekranem, zainstalowanym pod rozgwieżdżonym niebem.

Wydarzenie poprowadzi Piotr Samolewicz. W ubiegłą sobotę można było zobaczyć film Leszka Dawida „Jesteś Bogiem”.

Program nadchodzących seansów:

DZIEŃ KOBIET – reż. Maria Sadowska 24.08.2019 - sobota godz. 21.00

WENECJA – reż. Jan Jakub Kolski 31.08.2019 - sobota godz. 20.00

DYWIZJON 303. HISTORIA PRAWDZIWA – reż. Denis Delić 04.09.2019 - środa godz. 20.00

Głównym organizatorem jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Partnerzy projektu: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bernardyńskie Centrum Religijno-Kulturowe przy Klasztorze Ojców Bernardynów w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Fundacja Dziesiąta Muza z Warszawy, Kino Zorza.

Kam.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4