Wkrótce IX Festiwal Piosenek Katarzyny Sobczyk w Tyczynie. W sobotę warsztaty z Elżbietą Zapendowską

KATEGORIA: KULTURA / 12 października 2019

Katarzyna Sobczyk
Fot. Facebook/Kasia Sobczyk

W tym roku ponad 60 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych weźmie udział w dniach 19-20 października w IX Festiwalu Piosenek Katarzyny Sobczyk „o złotą różę Małego Księcia” w Tyczynie. Wcześniej, w sobotę 12 października, w godzinach od 10.00 do 18.00 odbędą się warsztaty z Elżbietą Zapendowską. Natomiast gwiazdą festiwalu, w niedzielę 20 października będzie Grażyna Łobaszewska.

- Festiwal Piosenek Katarzyny Sobczyk „o złotą różę Małego Księcia” organizowany przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. K. Sobczyk w Tyczynie to ważne wydarzenie mapie kulturalnej Podkarpacia, które przyciąga uczestników z całej Polski - informuje Zakia Cieślicka-Majka, syrektor MGOK w Tyczynie. - Najważniejszym celem naszego przedsięwzięcia jest popularyzacja dorobku artystycznego Katarzyny Sobczyk oraz popularyzacja talentów wokalnych.

W tym roku już po raz dziewiąty ponad 60 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych prezentować będzie przed komisją konkursową swoje umiejętności wokalne. 19 października w kategorii wiekowej do 15 lat, uczestników oceniać będą Jerzy Dynia - dziennikarz TVP Rzeszów, Andrzej Klee - dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów oraz Zbigniew Sztaba - muzyk, pedagog. 20 października w kategorii 16 wzwyż, uczestników oceniać będą - Elżbieta Lewicka - dziennikarz Polskiego Radia Rzeszów, pedagog, wykładowca, Kamil Niemiec - muzyk, pedagog, Mariola Niziołek - muzyk, wokalista zespołu Lola Band.

Konkurs poprzedzają warsztaty z Elżbietą Zapendowską, które organizowane są w Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tyczynie w sobotę, 12 października w godzinach od 10.00 do 18.00.

W sobotę, 19 października o godz. 16.00 w ramach finału przesłuchań usłyszymy recital Patrycji Jurek - wychowanki Centrum Sztuki Wokalnej w Rzeszowie laureatki Nagrody Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR za najlepszą interpretację – Kryształowy Kamerton – XX Międzynarodowe Warsztaty Piosenkarskie ZAKR w Rzeszowie.

W niedzielę, 20 października o godz. 17.00 w ramach finału przesłuchań w kategorii 16 lat wzwyż, odbędzie się koncert gwiazdy festiwalu Grażyny Łobaszewskiej & Ajagore. Grażyna Łobaszewska, jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek zaprezentuje materiał składający się z największych przebojów, które towarzyszą artystce od lat! W repertuarze ponadczasowe hity: „Czas nas uczy pogody”, „Brzydcy”, „Gdybyś”, „Za szybą”. Nie zabraknie również przepięknych utworów z wcześniejszych płyt: „Prowincja jest piękna”, „Przepływamy” oraz z najnowszego wydawnictwa „Sklejam się…”

Grażynie Łobaszewskiej na scenie towarzyszyć będzie grupa AJAGORE: Sławomir Kornas – bas, śpiew Maciej Kortas – gitara, Michał Szczeblewski – perkusja.

Wstęp na festiwal i koncerty jest wolny.

***

Katarzyna Sobczyk, gwiazda polskiej estrady, której piosenki „Biedroneczki są w kropeczki”, „Był taki ktoś”, „O mnie się nie martw” czy „Mały Książę” to klasyki polskiej piosenki, urodziła się w Tyczynie 21 lutego 1945 r. Katarzyna, a właściwie Kazimiera Sobczyk była najmłodsza z czworga rodzeństwa. Mieszkała w Tyczynie i w pobliskiej Hermanowej. Rodzinne strony opuściła mając niewiele ponad trzy lata. Zamieszkała w Sianowie, a później w Koszalinie.

Do Tyczyna przyjeżdżała na wakacje, a potem także wielokrotnie na koncerty. Po raz pierwszy koncertowała na początku lat 60. Wielu mieszkańców gminy Tyczyn pamięta jej koncerty na sali wtedy Miejskiego Domu Kultury, która wypełniona była publicznością po brzegi. Nie dotarła na swój ostatni występ zaplanowany w Tyczynie z powodów zdrowotnych.

Debiutowała w 1961 w Koszalinie jako wokalistka amatorskiej grupy Biało-Zieloni, która działała przy Wojewódzkim Domu Kultury. W szkole muzycznej zaczęła występować z chórem Collegium Musicum, koncertując w Polsce i za granicą. Karierę muzyczną zaczęła od występów z gitarą i piosenki „Sekwana zakochana”. W okresie studiów występowała z zespołem Lelum Polelum. W 1963 odniosła sukces na II Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie i znalazła się w Złotej Dziesiątce.

Na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opole dwukrotnie zdobywała pierwszą nagrodę; w 1964 r. za przebój "O mnie się nie martw", a w 1965 r. za utwór „Nie wiem czy warto”. Z kolei w 1966 r. za piosenkę „Nie bądź taki szybki Bill” otrzymała nagrodę Przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. W 1967 r. wyróżniono ją nagrodą publiczności za piosenkę „Trzynastego”.

W latach 1964–1972 występowała z zespołem Czerwono-Czarni, następnie śpiewała z mężem Henrykiem Fabianem i zespołem Wiatraki. Wraz z mężem krótko koncertowała w USA na początku lat 80., potem wróciła do Polski. Od 1992 przebywała w Chicago, gdzie nagrała dwie płyty solowe: „Ogrzej mi serce” oraz „Niewidzialne”. W 2008 K. Sobczyk wróciła do Polski na stałe, ciężko chora na raka piersi. Zmarła 28 lipca 2010 r. w Warszawie.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4