Grasz na cymbałach? Ten konkurs może Cię zainteresować!

KATEGORIA: KULTURA / 15 listopada 2019

Fot. pixabay.com

Cymbały „przywędrowały” do południowo-wschodniej Polski z kręgu karpackiego i na dobre zadomowiły się w kapelach naszego regionu. Od lat wzbogacają swoimi dźwiękami folklorystyczne melodie, nie raz będąc instrumentem solowym. W grudniu już po raz 38. w Rzeszowie odbędą się „Spotkania Cymbalistów”, czyli konkurs gry na tym wyjątkowym instrumencie. Wstęp na konkursowe przesłuchania jest wolny.

W tym roku konkurs będzie trwał dwa dni. W sobotę 7 grudnia o godz. 10.00 w Klubie „Bohema” Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie odbędą się prezentacje konkursowe solistów-cymbalistów, natomiast w niedzielę 8 grudnia, także od godz. 10.00 zaprezentują się kapele, które w swoim składzie mają cymbały. Swoje zgłoszenia można wysyłać do 22 listopada na adres: Wojewódzki Dom Kultury, ul Okrzei 7, 35-959 lub na adres e-mail: wdk@podkarpackie.pl

Karty zgłoszenia oraz regulamin dostępne są na stronie:

wdk.podkarpackie.pl/index.php/konkursy/wdk/spotkania-cymbalistow/1573-37-spotkania-cymbalistow

W ramach konkursu każdy z uczestników będzie miał wykonać dwie melodie ludowe i jeden utwór z repertuaru muzyki popularnej. – Dodatkowo wprowadzony do regulaminu utwór muzyki rozrywkowej przyczyni się do upowszechniania gry na cymbałach jako sztuki, ale również jako zabawy, co przybliży grę na tym instrumencie szerszej grupie odbiorców i w założeniach rozbudzi chęć do jego bliższego poznania – tłumaczą swoją decyzję organizatorzy. Chcą aby cymbały nie kojarzyły się z archaicznym instrumentem, na którym można grać tylko w kapeli ludowej, ale również ukazać jak wielki potencjał ten instrument posiada.

Konkurs odbywa się w trzech kategoriach wiekowych:

I kategoria: 6-14 lat

II kategoria: 15-30 lat

III kategoria: powyżej 30 lat

Najlepsi cymbaliści wskazani przez komisję otrzymają nagrody pieniężne. Dla dzieci z I kategorii wiekowej przewidziane są nagrody rzeczowe. Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy występowali w strojach ludowych.

Kam.

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4