Widok Rzeszowa z 1936 r. własnością muzeum. Niedługo trafi na wystawę

KATEGORIA: KULTURA / 27 grudnia 2019

„Widok Miasta Rzeszowa z 1936 roku” autorstwa Józefa Kozieja
Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie

Akwarela Józefa Kozieja pt. „Widok Miasta Rzeszowa z 1936 roku” namalowana w czasie niemieckiej okupacji na podstawie wcześniejszej panoramy Rzeszowa stworzonej przez Karola Henryka Wiedemana w 1762 roku oficjalnie należy już do Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. Do tej pory obraz był własnością prywatną, a od kilku miesięcy znajdował się tylko w depozycie muzeum, co oznaczało, że nie mógł być eksponatem na wystawach placówki. O możliwym zakupie dzieła i toczących się w tej sprawie negocjacjach informowaliśmy jako pierwsi we wrześniu tego roku. Do finalizacji umowy zakupu doszło 12 grudnia.

- Potwierdzamy, że umowa została podpisana, a wszystkie formalności związane z zakupem zostały zakończone i akwarela jest już własnością Muzeum Okręgowego w Rzeszowie - mówi Rafał Kocoł, kierownik Działu Historycznego w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie.

„Widok Miasta Rzeszowa z 1936 roku” został namalowany przez rzeszowskiego architekta Józefa Kozieja w 1944 roku na zamówienie Franciszka Moskwy, kupca, kolekcjonera sztuki i jednego z darczyńców Muzeum Okręgowego. Jak już wcześniej wspomniano, Józef Koziej decydując się na stworzenie tego dzieła inspirował się innym eksponatem należącym do Muzeum Okręgowego czyli widokiem Rzeszowa namalowanym przez Karola Henryka Wiedemana. Na akwareli autorstwa Józefa Kozieja możemy zatem podziwiać Rzeszów widziany z lotu ptaka z najważniejszymi obiektami architektonicznymi, ulicami i ogrodami. Oglądając obraz można w łatwy sposób wyobrazić sobie w jaki sposób wyglądała miejska zabudowa obecnej stolicy Podkarpacia przed II wojną światową.

Teraz „Widok Miasta Rzeszowa z 1936 roku” przejdzie konieczne prace konserwatorskie, tak aby mógł zrobić jeszcze większe wrażenie na zwiedzających muzeum. Obraz ma stanowić jeden z eksponatów wystawy „Sześć Wieków Rzeszowa” znajdującej się Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, czyli jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego. Jak informuje Rafał Kocoł, obraz powinien trafić na ekspozycję prawdopodobbnie w styczniu lub lutym przyszłego roku.

Koszt zakupu akwareli od poprzedniego właściciela wyniósł 12 tys. zł, z czego 10 tys. zł pochodziło z darowizny miasta Rzeszowa przekazanej Samorządowi Województwa Podkarpackiego, który odpowiada za działalność Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4