Ostatni plenerowy pokaz filmu w ogrodach. Będzie to „Młody las” z 1934 r.

KATEGORIA: KULTURA / 30 sierpnia 2018

Jedna ze scen filmu Młody las, 1934 r. Na pierwszym planie widoczni od lewej: Mieczysław Cybulski jako Jan Walczak, Witold Zacharewicz jako Majewski, Kazimierz Junosza-Stępowski jako profesor Pakotin, Tadeusz Fijewski jako Uczeń
Fot. commons.wikimedia.org

To już ostatnia, dziesiąta odsłona piątkowego, wakacyjnego kina plenerowego pod nazwą „Polskie drogi do niepodległości”. Organizatorem projektu, wpisującego się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, jest wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Cykl ruszył 29 czerwca.

W piątek, 31 sierpnia w rzeszowskich ogrodach bernardyńskich będzie można obejrzeć film pt. „Młody las” z 1934 r. w reżyserii Józefa Lejtesa.

Fabuła: Rok 1905. Na lekcji historii Janek Walczak przeciwstawia się profesorowi, który twierdzi, że największym wodzem był Suworow. Grozi mu usunięcie ze szkoły. Godzi się na przeprosiny ze względu na ubogą, ciężko pracującą matkę, lecz w czasie ceremonii załamuje się i mdleje. Stefan Kiernicki, syn znienawidzonego inspektora szkolnego, przechodzi znamienną ewolucję. Od postawy asekuranckiej, poprzez próbę samobójstwa, kiedy zostaje zbojkotowany przez kolegów i opuszczony przez ukochaną Wandę, aż po włączenie się do akcji strajkowej. Działania polskich uczniów popierane są przez ich rosyjskich kolegów. Młodzi wychodzą na ulicę. Już nie tylko spiskują potajemnie, lecz rozpoczynają otwartą walkę. Razem idą też Stefan i Wanda, którzy po pokonaniu wielu przeszkód znaleźli drogę do swoich serc.

Ciekawostką jest fakt, że film był wyświetlany w 1935 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie. Otrzymał tam wyróżnienie za kreacje aktorskie całego zespołu. (filmpolski.pl)

W ramach cyklu zaprezentowano: film z 1922 r. pt. „Rok 1863” w reżyserii Edwarda Puchalskiego, „Pana Tadeusza” z 1999 r. Andrzeja Wajdy, obraz pt. "Niepokonani" z 2010 r. Petera Weira, „Miasto 44” z 2014 r. Jana Komasy, „Niech cię odleci mara” w reżyserii Andrzeja Barańskiego z 1981 r. „Prognoza pogody” wyreżyserowany przez Antoniego Krauzego z 1981 r., film pt. „Fala” z 1986 roku w reżyserii Piotra Łazarkiewicza, „300 mil do nieba” z 1989 r. w reż. Macieja Dejczera oraz „80 milionów” z 2011 r. w reżyserii Waldemara Krzystka.

Pokaz filmu „Młody las” odbędzie się w piątek, 31 sierpnia o godz. 21.00 w ogrodach bernardyńskich w Rzeszowie (ul. Sokoła 8). Wstęp wolny. W przypadku deszczu seans zostanie przeniesiony na parking pod ogrodami.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4