„Boże Ciało” bez Oskara. Ważne jest jednak to, że świat docenia polskie kino

KATEGORIA: KULTURA / 10 lutego 2020

Kadr z filmu BOŻE CIAŁO
Fot. materiał dystrybutora

Za nami 92. Gala Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, czyli przyznawanie najsłynniejszej na świecie nagrody filmowej – Oskara. Gala Oskarowa odbyła się w nocy (czasu polskiego) z 9 na 10 lutego 2020 roku.

W tym roku emocje towarzyszące temu corocznemu świętu filmowemu stały się także udziałem polskiej kinematografii, jej widzów, ale przede wszystkim twórców filmu „Boże Ciało” w reż. Jana Komasy, Podkarpackiej Komisji Filmowej oraz mieszkańców Podkarpacia gdzie film powstawał.

Jak się okazało, znakomite dzieło Komasy zyskało uznanie nie tylko w Polsce, Europie ale także za „wielką wodą”. Należy podkreślić, że już sama nominacja do nagrody Oskara jest wielkim sukcesem tej polskiej produkcji, która została wypatrzona i wskazana do tej słynnej amerykańskiej nagrody. Konkurencja była jednak bardzo mocna w tym roku. Ostatecznie statuetka Oskara trafiła w ręce koreańskiej produkcji, czyli „Parasite” wyreżyserowanej przez Bonga Joon-ho. Film ten doceniony został w czterech ważnych kategoriach - za najlepszy scenariusz oryginalny, jako najlepszy film międzynarodowy, za reżyserię oraz za najlepszy film. Można powiedzieć, że „Parasite” stał się „czarnym koniem” tegorocznej gali Oskarowej.

Mimo, że twórcy „Bożego Ciała” nie wrócą do domu ze słynną nagrodą amerykańskiego przemysłu filmowego, to i tak ten wieczór zostanie przez nas zapamiętany.

Wygląda na to, że nasze polskie kino i jego twórcy, szczególnie w ostatnich latach, są zauważani i doceniani na arenie międzynarodowej. Z tego z całą pewnością powinniśmy być dumni. Twórcom „Bożego Ciała” oraz Podkarpackiej Komisji Filmowej, która wsparła powstanie tej produkcji, gratulujemy raz jeszcze tej nominacji. A sobie, czyli widzom polskich produkcji, życzmy więcej tak udanych i docenianych w świecie filmów.

W roku 2020 do historii przeszła kategoria „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, a zastąpiła ją kategoria „Najlepszy film międzynarodowy”. I właśnie w tej kategorii nominowany był film „Boże Ciało” Jana Komasy. W tym zacnym gronie znalazły się także takie produkcje jak: z Korei Południowej „Parasite” reż. Bonga Joon-ho (to właśnie tej produkcji przyznano Oskara), z Hiszpanii „Ból i Blask” w reż. Pedro Almodovara, z Macedonii „Kraina Miodu” w reż. Tamary Kotevskiej i Ljubomira oraz z Francji „Nędznicy” w reż. Ladj Ly

Red.

A poniżej możecie zobaczyć jak doceniono polskich twórców filmowych na przestrzeni lat, przyznając im Oskara

1942: Leopold Stokowski – specjalny Oscar za muzykę do filmu animowanego "Fantazja" Walta Disneya

1954: Bronisław Kaper – Oscar za muzykę do filmu "Lili" – był nominowany czterokrotnie, zdobył statuetkę tylko raz

1978/1990: Stefan Kudelski - Oscar za zasługi i honorowa nagroda Gordona E. Sawyera

1983: Zbigniew Rybczyński - Oscar za krótkometrażową animację "Tango"

1994: Allan Starski i Ewa Braun – Oscar za scenografię i dekorację wnętrz do "Listy Schindlera"

1994: Janusz Kamiński – Oscar za zdjęcia do "Listy Schindlera"

1999: Janusz Kamiński – Oscar za zdjęcia do filmu "Szeregowiec Ryan"

2000: Andrzej Wajda – honorowy Oscar za całokształt twórczości

2003: Roman Polański – Oscar za reżyserię filmu "Pianista"

2005: Jan A.P. Kaczmarek – Oscar za muzykę do filmu "Marzyciel"

2008: "Piotruś i Wilk" – Oscar za najlepszy krótkometrażowy film animowany

2014: "Ida" reż. Paweł Pawlikowski – Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4