Znana rzeszowska aktorka wymyśliła interesujący projekt. Dziś premiera!

KATEGORIA: KULTURA / 22 lutego 2020

Na zdjęciu dwa twórcze małżeństwa: Pomysłodawczyni projektu Dagny Mikoś wraz z mężem, także aktorem Teatru Wandy Siemaszkowej, Mateuszem Mikosiem oraz twórcy Fundacji Rzeszowskiej: Ilona Dusza Kowalska (prezes zarządu FR oraz kierownik projektów) i Jakub Kowalski (koordynator, grafik, operator i reżyser).
Fot. Materiał twórców projektu „Teatr Tutorial”

W sobotę, 22 lutego, o godz. 20:00 wystartuje w internecie bardzo ciekawy vlog, pod hasłem „Teatr Tutorial”. Jest to autorski video-blog Dagny Mikoś, aktorki Teatru Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Projekt ten będzie poświęcony tematyce „bycia i bywania” w Teatrze.

Dagny znana jest nie tylko ze scen rzeszowskich teatrów, gdzie uczestniczyła w wielu artystycznych projektach, oczywiście przede wszystkim występuje na deskach Teatru Wandy Siemaszkowej, który jest jej macierzystym miejscem pracy. Aktorka występuję także gościnnie na innych scenach teatralny w Polce. Mogliście ją również zobaczyć w kilku znanych produkcjach serialowych, w których wystąpiła gościnnie. Artystka jest także znana z dość aktywnego udziału w mediach społecznościowych, jednak nie w taki sposób jak możecie to sobie wyobrażać. Swój czas w tych mediach wykorzystuje również na edukowanie swoich widzów w różnych dziedzinach artystycznych, dzieląc się swoimi doświadczeniami scenicznymi oraz promując sztukę. Szczególnie bliskie są jej artystyczne projekty dziejące się w Rzeszowie i na Podkarpaciu. Jak nie trudno się zatem domyślić, pomysł na wspomnianego video-bloga wziął się właśnie z tej jej internetowej działalności i rozmów z jej obserwatorami - na temat teatru.

„Teatr Tutorial” będzie zatem vlogiem edukacji kulturowej przeznaczonym dla początkujących teatromanów, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży i osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z teatrem oraz osób odczuwających bariery względem kultury teatralnej.

Fot. Materiał twórców projektu „Teatr Tutorial”

Projekt ten w każdym z 6 odcinków w prosty sposób przybliża widzom różne zagadnienia teatralne. Seria filmów zaczyna się od odpowiedzi na pytanie: „jaki rodzaj teatru i spektaklu wybrać?”, a kończy na wyjaśnieniu szczegółów i niuansów dotyczących: kupna biletów, doboru garderoby oraz zachowania podczas przedstawień. Każdy odcinek został zrealizowany w innej charakteryzacji w innych kostiumach i wnętrzach Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, przy wsparciu produkcyjnym Fundacji Rzeszowskiej. Dzięki vlogowi złamane zostaną bariery i rozwiane zostaną wątpliwości osób mających małe doświadczenie w odbiorze kultury teatralnej. Vlog „Teatr Tutorial” bez zbędnego nadęcia podpowie Wam, jak można dobrze się poczuć w teatrze.

Premiera pierwszego odcinka odbędzie się 22 lutego 2020 r. o godz. 20:00 na kanale YouTube Dagny Mikoś. Poniżej zwiastun tego wydarzenia.

Kolejne odcinki serii będą ukazywały się co tydzień do 28 marca 2020 r. w każdą sobotę o godz. 20:00. Finałowy odcinek został celowo zaplanowany na Międzynarodowy Dzień Teatru. W następnej kolejności filmy będą publikowane na stronie Fundacji Rzeszowskiej.

***

Dagny Mikoś (znana Wam do niedawna jako Dagny Cipora) od sześciu sezonów artystycznych jest aktorką Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Oprócz pracy w teatrze chętnie angażuje się również w różne projekty niezwiązane bezpośrednio ze sceną. Jednym z nich jest autorski projekt „Teatr Tutorial”, który jest odpowiedzią na badania kulturalne, jakie przeprowadziła w styczniu 2020 r. Aktorka wówczas stworzyła „Ankietę około-teatralną”, która poprzez Internet dotarła do ponad 10 tysięcy osób, a wypełniło ją prawie 600 ankietowanych. Dagny Mikoś swój projekt realizuje w Rzeszowie wraz z Fundacją Rzeszowską, której powierzyła nagranie, montaż i postprodukcję wszystkich 6 odcinków tego video-bloga. Wspólnymi siłami zarejestrowanych zostało kilkanaście godzin materiału filmowego. Inicjatywę wsparł też Teatr im. Wandy Siemaszkowej poprzez udostępnienie kostiumów i miejsca do nagrań.

CzytajRzeszów.pl, który często pisze o wydarzeniach kulturalnych, a także publikuje zapowiedzi i recenzje teatralne, również będzie medialnie wspierał ten edukacyjny projekt - informując Państwa o jego kolejnych odsłonach.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4