Gra miejska w niedzielę: „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”

KATEGORIA: KULTURA / 9 września 2018

Kopiec Konfederatów Barskich w Rzeszowie
Fot. Archiwum portalu TWiNN.PL

To już trzecia edycja historycznej gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich”, która odbędzie się w niedzielę, 9 września na terenie miasta Rzeszowa. Nowością w tym roku będzie towarzysząca imprezie rekonstrukcja historyczna przy fontannie multimedialnej obrazująca czasy Konfederacji Barskiej. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Organizatorem historycznej gry miejskiej „Rzeszowskim Szlakiem Konfederatów Barskich” jest Rzeszowski Dom Kultury przy współpracy z Radą Osiedla Pobitno. Tegoroczna edycja wydarzenia jest realizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, z okazji obchodów Roku Konfederacji Barskiej oraz Jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Trasa historycznej gry miejskiej to szlak miejsc związanych z bitwą Konfederatów Barskich z Moskalami, która miała miejsce w 1769 roku.

Zadaniem każdego z uczestników jest przebycie wyznaczonej trasy oraz zebranie pieczątek na dziesięciu stacjach rozlokowanych na terenie miasta Rzeszowa. Punkt startowy szlaku usytuowany jest w pobliżu kościoła Reformatów (ul. Reformacka 5, obecny kościół garnizonowy), natomiast meta w budynku Rzeszowskiego Domu Kultury filia Pobitno (ul. Konfederatów Barskich 43a). W grze mogą wziąć udział wszyscy, niezależnie od wieku. Uczestników czeka interesująca wędrówka z poznawaniem historii Rzeszowa, pamiątkowe stemple, a dla tych, którzy pokonają szlak najszybciej – nagrody.

Nowością tegorocznej edycji wydarzenia będzie bezpłatny pokaz dla mieszkańców, będący rekonstrukcją historyczną z czasów Konfederacji Barskiej. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 18.00 na terenie przy fontannie multimedialnej. Uczestnicy będą mogli obejrzeć musztrę wojsk carskich, pokazy umiejętności szermierczo – jeździeckich oraz wystrzały z broni czarnoprochowej.

Lokalizacje punktów historycznej gry miejskiej:

1. START: Kościół Reformatów (w godz. 14.00 – 16.00)

2. Zamek Lubomirskich

3. Letni Pałac Lubomirskich

4. Kościół Farny

5. Rynek i Ratusz

6. Most na Wisłoku

7. Miejsce bitwy – wąwóz (ul. Na Skały, ul. Szczęsnego Morawskiego)

8. Powietna – obóz wojsk rosyjskich (skrzyżowanie ul. Traugutta, Nadbrzeżnej i Ogrodowej)

9. Kopiec Konfederatów Barskich

10. META: Rzeszowski Dom Kultury filia Pobitno (najpóźniej do godz. 17.30)

Red.

Fot. Rzeszowski Dom Kultury

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4