Zobaczcie jak pobłogosławić świąteczny posiłek we własnym domu

KATEGORIA: PORADNIKI / 11 kwietnia 2020

Fot. Viperis

Wielka Sobota, to czas smutku ale i poczucia nadchodzącej radości dla chrześcijan. Święta Wielkiej Nocy w tym roku przybrały szczególny wymiar dla katolików, bo można powiedzieć, że przeżywaliśmy w sposób niezwykle wymowny czas wielkiego postu poprzez panującą na całym świecie pandemię koronawirusa. Także wszystkie kościelne obrzędy nie mogły być przeżywane przez katolików tak jak do tej pory. Także Wielki Tydzień wszyscy przeżywali w zaciszu domowym z najbliższą rodziną, bez możliwości uczestniczenia w tradycyjnych nabożeństwach. Po raz pierwszy w historii nie będziemy także święcić naszych świątecznych pokarmów w tradycyjny sposób, to jednak nie znaczy, że nasz poranny posiłek w Wielkanoc nie będzie pobłogosławiony.

Poniżej prezentujemy Państwu dokładną instrukcję jak uczynić to we własnym domu przy świątecznym stole. Błogosławieństwa świątecznych pokarmów możecie dokonać dziś (Wielka Sobota) lub jutro tuż przed uroczystym śniadaniem wielkanocnym.

Błogosławieństwo pokarmów przed uroczystym posiłkiem w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego

(„Obrzędy błogosławieństw dostosowane do zwyczajów diecezji polskich”, t. 2, Katowice 2001, nry 1347-1350)

Ojciec rodziny lub najstarszy przedstawiciel naszej rodziny zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy członkowie rodziny odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy odpowiadają: Amen.

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy odpowiadają: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy: Amen.

Księża liturgiści z naszej diecezji rzeszowskiej przygotowali inną wersję tej modlitwy, z która możecie zapoznać się poniżej.

Red.

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4