Skromne obchody 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

KATEGORIA: HISTORIA / 8 maja 2020

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

75 lat temu kapitulacją Niemiec oficjalnie zakończono w Europie działania wojenne. Choć w Rzeszowie nie zorganizowano uroczystości z tej okazji, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka wraz z wicemarszałkiem województwa podkarpackiego Ewą Draus, wiceprezydentem miasta Rzeszowa Stanisławem Sienko oraz przedstawicielem IPN-u Piotrem Szopą złożyli w piątek kwiaty pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego w Parku Jedności Polonii z Macierzą.

Zakończenie II wojny światowej obchodzono inaczej niż w ubiegłych latach, gdy plac w parku Jedności Polonii z Macierzą, wypełniał się żołnierzami, przedstawicielami administracji publicznej oraz mieszkańcami miasta. Tym razem, w związku z epidemią, przedstawiciele władz złożyli wiązanki kwiatów w ciszy, bez wystąpień i wojskowych apeli.

7 maja 1945 roku został podpisany akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy, który wszedł w życie 8 maja. Dzień ten uznaje się za zakończenie II wojny światowej w Europie. W Polsce 8 maja obchodzony jest na mocy ustawy Sejmu RP z 24 kwietnia 2015 roku – Narodowy Dzień Zwycięstwa, który upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

Red.

Fotorelacja: Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego i Podkarpacki Urząd Wojewódzki

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4