Obchody 77. rocznicy śmierci gen. Władysława Sikorskiego

KATEGORIA: HISTORIA / 4 lipca 2020

Fot. UMWP

W Rzeszowie uczczono wielkiego Polaka i patriotę – generała Władysława Sikorskiego. 4 lipca przypada rocznica jego śmierci. Ze względu na pandemię koronawirusa tegoroczne obchody miały skromny charakter i zostały ograniczone do złożenia kwiatów przez przedstawicieli urzędu marszałkowskiego, wojewódzkiego i miejskiego oraz delegację Podhalańczyków.

Pomnik generała Sikorskiego w stolicy Podkarpacia stoi w Parku Jedności Polonii z Macierzą przy al. Łukasza Cieplińskiego. Monument, sfinansowany przez mieszkańców Rzeszowa i Polonię, został odsłonięty w 1993 roku w 50. rocznicę śmierci generała.

W 77. rocznicę śmierci Władysława Sikorskiego, kwiaty pod pomnikiem w imieniu Samorządu Województwa Podkarpackiego złożył wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Podkarpacki Urząd Wojewódzki reprezentował dyrektor generalny Marcin Zaborniak, zaś Urząd Miasta Rzeszowa Katarzyna Pawlak, dyrektor Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki. Pod pomnikiem kwiaty złożyła także delegacja dowództwa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 w Tuszowie Narodowym koło Mielca. Przed I wojną światową był jednym ze współzałożycieli polskich organizacji niepodległościowych. Podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich, potem w nowo utworzonej armii polskiej podczas wojny polsko-bolszewickiej. W trakcie II wojny światowej został premierem rządu RP na uchodźstwie, Naczelnym Wodzem Polskich Sił Zbrojnych i niestrudzonym orędownikiem sprawy polskiej na europejskiej i światowej scenie politycznej. Zginął 4 lipca 1943 roku w katastrofie samolotu, który rozbił się zaraz po starcie z lotniska na Gibraltarze. Okoliczności wypadku wciąż budzą wśród historyków wiele kontrowersji.

Red.

Zdjęcia: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4