Lider PSL w Rzeszowie. Uczcił rocznicę Cudu nad Wisłą i strajku chłopskiego

KATEGORIA: HISTORIA / 16 sierpnia 2020

Fot. profil FB Mieczysława Kasprzaka

Lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził w niedzielę Rzeszów. Powodem przyjazdu szefa PSL do stolicy Podkarpacia było uczczenie setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, którą obchodziliśmy w sobotę (15 sierpnia) oraz 83. rocznicę Wielkich Strajków Chłopskich, które trwały w dniach 16 sierpnia-25 sierpnia 1937 roku.

- Pamięć i tożsamość to podstawa budowania społeczeństwa, to podstawa ciągłości państwowej i narodowej. Nasze korzenie, to z czego wyrastamy, skąd jesteśmy, kształtuje nas. Tym właśnie jest polski sierpień, który w przebiegu kolejnych lat zmieniał naszą rzeczywistość - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz przed tablicą upamiętniającą 125-lecie utworzenia Ruchu Ludowego w Rzeszowie gdzie wcześniej delegacja PSL złożyła kwiaty.

Wcześniej Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z działaczami PSL w Rzeszowie brał udział w mszy świętej z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, następnie złożył kwiaty również pod pomnikiem gen. Władysława Sikorskiego, którego rolę podkreślał podczas zwycięstwa nad bolszewikami w sierpniu 1920 roku. Innym szczególnie docenionym przez szefa PSL wojskowym, był gen. Tadeusz Rozwadowski, będący autorem kontruderzenia znad Wieprza – kluczowego manewru polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej, zmuszającego do odstąpienia przez bolszewików od planów zajęcia stolicy.

- Tutaj w Rzeszowie chciałem skierować zaproszenie do wszystkich Polaków, do wspólnej budowy pomnika Tadeusza Rozwadowskiego, generała zapomnianego dzisiaj, który nie ma po 100 latach od Bitwy Warszawskiej godnego miejsca upamiętnienia na terenie kraju - apelował szef Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Pomnik gen. Tadeusza Rozwadowskiego miałby stanąć w Warszawie. Inną inicjatywą polityków PSL w kwestii upamiętnienia gen. Tadeusza Rozwadowskiego będzie apel do prezydenta Andrzeja Dudy o nadanie mu pośmiertnie Orderu Orła Białego.

- W najbliższym tygodniu skieruje list do prezydenta RP z prośbą o nadanie gen. Tadeuszowi Rozwadowskiego Orderu Orła Białego. Będzie to pierwszy krok do upamiętnienia tej postaci - mówił Władysław Kosiniak Kamysz wyrażając nadzieję na to, że ta inicjatywa zyska przychylność wszystkich opcji politycznych.

Politycy PSL zapowiedzieli również organizację serii spotkań edukacyjnych dla młodzieży z dotyczących polskiej historii i patriotyzmu.

Wokul

Fot. profil FB Mieczysława Kasprzaka

Fot. profil FB Mieczysława Kasprzaka

Fot. profil FB Mieczysława Kasprzaka

Fot. profil FB Mieczysława Kasprzaka

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4