Inicjatywy wojewody na 39. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

KATEGORIA: HISTORIA / 12 grudnia 2020

Fot. IPN

W niedzielę, 13 grudnia przypada 39. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (13 grudnia 1981 r.). W związku z tą rocznicą wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaplanowała inicjatywy będące wyrazem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń. Będą to: iluminacja na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, audycja radiowa „Idea Solidarności na Podkarpaciu”, koncert „Kultura Solidarności” oraz wystawa „Stan wojenny 1981–1983”.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki przypomina, że grudzień 1981 r. był dla Polaków dramatycznym okresem, w czasie którego nasza wolność po raz kolejny została zagrożona i apeluje, by obchodząc rocznicę tych tragicznych wydarzeń, pamiętać o wysiłkach milionów Polaków, którzy walczyli przede wszystkim o wolną Polskę.

- Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom – podkreśla wojewoda Ewa Leniart. W tym roku wojewoda w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022 - realizuje projekty „Niepodległa - Bohaterstwo Pokoleń” oraz „Niepodległa – Umiłowana Ojczyzna”.

W niedzielę 13 grudnia od godz. 17.00 na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozbłysną światła patriotycznej iluminacji. Będzie to wizualne uczczenie ofiar stanu wojennego 13 grudnia. Iluminacja będzie włączeniem się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej pod hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.

Inicjatywa ta nawiązuje do gestu solidarności, jaki do Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Wówczas do postawienia w oknach symbolicznych świateł wezwali prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II. W Bożonarodzeniowym orędziu prezydent USA wspomniał o Polakach cierpiących z powodu reżimu komunistycznego i zwrócił się do rodaków mówiąc: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”. Tamtej zimy świece zapłonęły w oknach Białego Domu i w Pałacu Apostolskim w Watykanie. Polacy w kraju w podobny sposób wyrażali swój sprzeciw wobec brutalnej polityki komunistycznych władz. Po 39 latach wojewoda zachęca do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego tym samym gestem.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki zaprasza również do wysłuchania audycji radiowej pn. „Idea Solidarności na Podkarpaciu”. Program Andrzeja Zajdla, z udziałem przedstawicieli Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, będzie nawiązywał do rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, wydarzeń związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Solidarności oraz działaniami osób represjonowanych i opozycjonistów z województwa podkarpackiego. Audycja zostanie wyemitowana w niedzielę 13 grudnia o godz. 20.05 na antenie Polskiego Radia Rzeszów i będzie połączona z konkursem wiedzy dla słuchaczy (szczegóły TUTAJ).

Z kolei na podstronie PUW „Niepodległa” będą także dostępne inne ciekawe inicjatywy, wyświetlone w formie online:

- koncert pt. „Kultura Solidarności”, nagrany z okazji czterdziestej rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych” – wydarzeń, które dały początek tak zwanemu „Karnawałowi Solidarności”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, z jaką mierzy się Polska i świat w ostatnich miesiącach, tegoroczne świętowanie przybrało inną niż dotychczas formę. Z tej okazji, Fundacja Przyszłość Pokoleń zorganizowała internetowy koncert, mający na celu uczczenie tej ważnej dla Polaków rocznicy.

Koncert dostępny jest TUTAJ.

- wystawa on-line „Stan wojenny 1981–1983”, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, prezentująca podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

Wystawa do pobrania dostępna jest TUTAJ.

Także w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w niedzielę, 13 grudnia o godz. 12.15 w kościele farnym w Rzeszowie odprawiona zostanie Msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego, na którą zaprasza Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4