Ocal od zapomnienia Twoją historię rodzinną. Pomoże w tym WiMBP. Zobacz jak

KATEGORIA: HISTORIA / 29 lipca 2021

Screen ze strony PRZESZŁOŚĆ W PAMIĄTKACH UKRYTA - WiMBP w Rzeszowie.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna zachęca mieszkańców Rzeszowa i okolic do wzięcia udziału w wyjątkowej akcji, zbiórce pamiątek rodzinnych, w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”, czyli cyfrowa prezentacja dziedzictwa kulturowego regionu z archiwów prywatnych.

„Podziel się z nami swoją historią” tych hasłem koordynatorka, pani Barbara Pitera, kierowniczka Działu Komputeryzacji i Procesów Bibliotecznych zachęca do udziału w projekcie. „Przeszłość w pamiątkach ukryta” to projekt, który został zapoczątkowany w 2014 roku przez pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Celem projektu jest gromadzenie i prezentacja pamiątek pochodzących z archiwów rodzinnych mieszkańców Rzeszowa i województwa podkarpackiego.

Zdjęcia, archiwalia, wspomnienia, dyplomy, świadectwa, odznaczenia, pocztówki oraz inne materiały będące dokumentacją losów rodzin i pojedynczych osób, dziejów zabytków, historii miejskiej architektury, regionalnych tradycji i obrzędów ludowych oraz wydarzeń, jakie miały miejsce w XIX i XX wieku w miastach i miejscowościach w regionie są najcenniejszymi zbiorami dla mieszkańców i przyszłych pokoleń.

WiMBP w Rzeszowie zachęca do przekazywania ich w celu digitalizacji oraz prezentacji na stronie internetowej i zaprasza do współpracy wszystkie osoby, które pragną, by ich pamiątki rodzinne nie uległy zniszczeniu lub zapomnieniu.

Po zeskanowaniu i opracowaniu wszystkie materiały zostają zwrócone ich właścicielom, razem z kopiami cyfrowymi. Prace związane z digitalizacją i udostępnieniem pamiątek wykonywane są bezpłatnie.

Jeżeli jesteście zainteresowani przekazaniem rodzinnych pamiątek w celu ich digitalizacji oraz prezentacji na stronie internetowej skontaktujcie się z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Rzeszowie i Panią Barbarą Piterą z Działu Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych – ul. Sokoła 13, telefon 178669441 lub poprzez adres e-mail: biblioteka@wimbp.rzeszow.pl

A TUTAJ możecie pooglądać to co już udało się zgromadzić WiMBP w Rzeszowie w ramach projektu „Przeszłość w pamiątkach ukryta”.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4