Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie. FOTO

KATEGORIA: HISTORIA / 1 marca 2020

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Rzeszowie uroczystości z tej okazji rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym. Następnie uczestnicy przeszli pod pomnik płk. Łukasza Cieplińskiego i członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, gdzie pamięć żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego uczczono apelem i salwą honorową.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart w swoim przemówieniu zwróciła się do uczestników uroczystości słowami Jana Lechonia:

„Jedna jest Polska, jak Bóg jeden w niebie,

Wszystkie me siły jej składam w ofierze

Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,

Cały do Ciebie, Ojczyzno, należę…”

Wojewoda dodała, że słowa tego wiersza oddają istotę życia i motywy działań Żołnierzy Wyklętych. - Dziś przechodniu nie szczędź czasu przyjdź i dołącz do nas, którzy pamiętamy o ofierze z życia mordowanych za umiłowanie Ojczyzny, honoru i odwagi. To skromna cena za wolność i swój kraj – powiedziała Ewa Leniart.

- Tym, którym było dane doczekać końca wojny, zaczęła świecić nadzieja na normalne życie, szybko jednak okazało się, że dla nowej, komunistycznej władzy, ci weterani walk o wolną Polskę, to zaplute karły reakcji - przypominała wojewoda.

- Mimo upływu tylu dziesiątek lat, tylu starań aby naród i ojczyzna o nich zapomnieli. To nie udało się ich oprawcom, i ich następcom, wymazać z pamięci Polaków wiedzy wdzięczności podziwu i dumy z ich niezłomności w walce o wolną i suwerenną Polskę - mówił z kolei płk. Dariusz Słota, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, która nosi imię płk. Łukasza Cieplińskiego. Dowódca podkarpackich terytorialsów odczytał też list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie, Dariusz Iwaneczko przypomniał przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość przed których pomnikiem odbywały się rzeszowskie uroczystości.

- Pohańbionych przez czerwoną komunistyczną władzę. Zamordowanych i zakopanych przez agentów Moskwy. Łukasz Ciepliński, Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Batory, Franciszek Błażej, Józef Rzepka, Karol Chmiel. Te nazwiska miały zniknąć z polskiej świadomości - mówił Iwaneczko.

Stanisław Kruczek, członek zarządu województwa podkarpackiego odczytał list marszałka Władysława Ortyla. - Żołnierze antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i stanęli do walki z totalitarną dyktaturą są bohaterami, którym należy się nasza pamięć oraz refleksja - napisał Ortyl.

- Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mają w naszym mieście szczególne uzasadnienie, dzień ten został ustanowiony dla uczczenia pamięci kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia WiN. W tym działającego na terenie Rzeszowa płk. Łukasza Cieplińskiego - powiedział Andrzej Gutkowski, wiceprezydent Rzeszowa.

W czasie obchodów odczytano apel pamięci, oddano salwę honorową, a także złożono kwiaty.

Kolejną odsłoną uroczystości w Rzeszowie był IX Rzeszowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany przez Narodowy Rzeszów i Młodzież Wszechpolską. Jego uczestnicy zgromadzili się na rzeszowskim Rynku skąd przeszli ulicami miasta pod pomnik przy al. Cieplińskiego. Tam zebrani zmówili modlitwę i złożyli kwiaty.

Marsz został na ul. 3 Maja zakłócony przez grupę aktywistów m.in. Obywateli RP i Rebeliantów Podkarpackich. Po próbie zablokowania przemarszu uczestników zostali oni usunięci przez policję.

***

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca. Święto ma na celu upamiętnienie żołnierzy tzw. drugiej konspiracji, którzy stanowili antykomunistyczny ruch niepodległościowy, walczący o suwerenność Polski i uniezależnienie jej od wpływów ZSRR. Data obchodów nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 roku – zamordowano wtedy członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Red.

Zdjęcia: Podkarpacki Urząd Wojewódzki

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4