Pamiętajmy razem! Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

KATEGORIA: HISTORIA / 23 marca 2020

24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który ustanowiono z inicjatywy prezydenta RP w 2018 roku. Co roku w tym dniu podejmowany jest szereg inicjatyw upamiętniających tych, którzy z narażeniem życia pomagali ludności żydowskiej, skazanej przez niemieckiego okupanta na zagładę. Dla Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej w Markowej jest to dzień szczególny, gdyż ustanowiono go w rocznicę tragicznej śmierci patronów Muzeum – Rodziny Ulmów z Markowej.

W zaistniałej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego konieczne stało się odwołanie tegorocznych uroczystych obchodów organizowanych przez Muzeum w Markowej.

- W poczuciu misji i świadomości wagi tego święta, nie rezygnujemy jednak zupełnie z upamiętnienia bohaterów - informuje placówka.

Na tę okazję przygotowany został spot promujący tematykę Polaków ratujących Żydów i poświęcone im Muzeum w Markowej. Do 24 marca będzie on wyświetlany w pociągach PolRegio, jak również w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Dodatkowo, pasażerowie Polskich Linii Lotnicznych LOT mogą przeczytać artykuł o Muzeum w marcowym wydaniu magazynu pokładowego „Kaleidoscope”, a także wywiad z dyrektor dr Anną Stróż-Pawłowską w kwietniowym wydaniu tego czasopisma.

24 marca w przestrzeni wirtualnej, w tym w mediach społecznościowych, odbędzie się premiera nowej wystawy „Czy można im było w tej samotności pomóc?/ Was there any way to help them in this desolation?”, poświęconej pomocy Żydom w okupowanej Polsce. Natomiast w mediach społecznościowych Muzeum trwa kampania edukacyjno-popularyzacyjna, przypominająca losy Polaków pomagających Żydom w czasie Holokaustu, w tym tragiczną historię Rodziny Ulmów z Markowej oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, zamordowanych przez niemieckich żandarmów 24 marca 1944 roku.

W ramach tej kampanii zaprezentowane zostaną biogramy kolejnych podkarpackich Sprawiedliwych, do których Muzeum dotarło w swoich badaniach, i których nazwiska miały zostać odsłonięte na muzealnej Ścianie Pamięci podczas tegorocznych obchodów 24 marca. Wspomniane inicjatywy to tylko kilka z propozycji, które Muzeum w Markowej przygotowało w związku z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Muzeum zachęca do włączenia się w obchody i wsparcia jego starań.

- Wspólnie sprawmy, by przekaz o polskich Sprawiedliwych dotarł do jak najszerszego grona odbiorców! Pamiętajmy razem! - apeluje Muzeum.

Wydarzenie na oficjalnym profilu Facebook Muzeum.

Red.

Fot. Muzeum Polaków Ratujących Żydów

#zostanwdomu jeżeli tylko masz taką możliwość

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4