Koronawirus: 7 nowych zakażeń na Podkarpaciu. 3 osoby wyzdrowiały

KATEGORIA: ZDROWIE / 9 lipca 2020

Fot. Pixabay.com

Spośród 262 nowych przypadków zakażeń o jakich w czwartek, 9 lipca poinformowało Ministerstwo Zdrowia, 7 pochodzi z Podkarpacia. To o 20 mniej niż w środę.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że są to: 4 osoby z powiatu jarosławskiego w tym trzy kobiety i mężczyzna (izolacje), mężczyzna z powiatu przemyskiego (izolacja), mężczyzna z powiatu przeworskiego (izolacja) oraz kobieta z powiatu mieleckiego (hospitalizacja).

Do tej pory w regionie potwierdzono 825 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Pozostałe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (84), mazowieckiego (50), małopolskiego (35), wielkopolskiego (28), łódzkiego (22), podlaskiego (6), opolskiego (6), dolnośląskiego (5), świętokrzyskiego (5), lubelskiego (4), lubuskiego (3), warmińsko-mazurskiego (3), kujawsko-pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (1).

Aktualna sytuacja w regionie

Jak informuje Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie, na dzień 9 lipca w powiecie jarosławskim odnotowano łącznie 263 osoby z pozytywnym wynikiem. Są to osoby powiązane z ogniskiem w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu, ogniskiem w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Jarosławiu oraz z ogniskiem rodzinnym w jednej z miejscowości powiatu.

W Zakładach Mięsnych w Jarosławiu wynik dodatni potwierdzono u 54 osób, w tym 44 u pracowników (z tej liczby 6 z powiatu przeworskiego) oraz 10 osób z kontaktu.

W ogniskach w powiecie jarosławskim wyzdrowiało 48 osób, odnotowano 14 zgonów, a 558 osób objęto kwarantanną. Dochodzenia epidemiologiczne są w toku.

W ognisku w powiecie przemyskim w Nadleśnictwie Bircza u 31 osób potwierdzono wynik dodatni, 7 osób wyzdrowiało, od dnia 4 lipca nie odnotowano wyników dodatnich. Ognisko w chwili obecnej jest w trakcie wygaszania.

Sklep LIDL w Przemyślu – potwierdzono 9 pozytywnych wyników u pracowników sklepu oraz 3 osób z kontaktu (w tym jedna osoba z powiatu jarosławskiego). Ustalono, że źródłem zakażenia była styczność z osobą z ogniska w Jarosławiu. Kwarantanną objęto 87 osób (w tym pracowników oraz ich rodziny).

W parafii rzymskokatolickiej w Ostrowie (pow. przemyski) potwierdzono wynik dodatni u osoby duchownej i 13 osób z kontaktu. Kwarantanną objęto 112 osób.

W Domu Pomocy Społecznej w Huwnikach (również pow. przemyski) potwierdzono 2 dodatnie wyniki wśród pracowników. Kwarantanną objęto personel medyczny, administracyjny, pomocnicy oraz z kontaktu domowego – łącznie 203 osoby. Rozpoczęto badania osób na kwarantannie – przebadano pracowników DPS-u - wyniki ujemne. Kolejne badania są w toku. W DPS-ie zostały wstrzymane przyjęcia, nadal obowiązuje zakaz odwiedzin i wstępu osób postronnych. Trwają dochodzenia epidemiologiczne.

W regionie są też kolejne 3 osoby, które wyzdrowiały - to mieszkańcy powiatu jarosławskiego. Ozdrowieńców na Podkarpaciu jest już 443.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o śmierci kolejnych 9 osób zakażonych koronawirusem. Nie ma wśród nich mieszkańców naszego regionu. Do tej pory zmarło na Podkarpaciu 55 osób.

Obecnie na terenie województwa podkarpackiego pod nadzorem pozostaje 30 osób, 2 357 poddanych jest kwarantannie, a w izolacji przebywa 234 osoby. Aktualnie z potwierdzonym COVID-19 hospitalizowanych jest 93 osoby.

Do tej pory przebadano ogółem 43 175 prób pobranych od mieszkańców województwa podkarpackiego, w tym w laboratoriach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – 29 868, a dodatkowo w innych laboratoriach – 13 307.

W kraju liczba przypadków zakażenia koronawirusem do tej pory to 36 951, w tym 1551 osób zmarło.

Red.

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. WSSE w Rzeszowie

Fot. Ministerstwo Zdrowia

Fot. Ministerstwo Zdrowia

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4